Как да обзаведеш бебешката стая
Съдържание на страницата накратко
- Собствена бебешка стая? Много новородени първоначално спят в спалнята при родителите си.
- Изцяло обзаведената бебешка стая не е задължителна още от първия ден. Достатъчно е да имате шкаф за повиване.
- Шкафът трябва да се монтира, мебелите да се разместят, а детската стая – пребоядиса. Въпреки цялото радостно вълнение бременните жени трябва да се пазят и да оставят изтощителните задачи на другите.
Как да превърнем кабинета в бебешка стая
С появата на бебето животът на цялото семейство се променя напълно. Може би в апартамента има помещение, което може да бъде преустроено в детска стая. Това вероятно означава мебелите да се сменят и стените да се пребоядисат. Дали новият цвят да бъде свежо бяло, класическо розово или синьо, или пък жизнерадостно жълто, зависи изцяло от вкуса на родителите. В много семейства спалнята на мама и татко първоначално е и временна стая и за бебето – това е напълно нормално. На новороденото му е все едно дали има собствена детска стая с модерни мебели и дали стените са прясно боядисани. За него е важно родителите му да са с него.
Въпросите обаче са не само „къде“, а и „какво“. Кои мебели са задължителни? Дали е по-целесъобразно да се закупи цялостен комплект за детската стая, или отделни елементи, като например гардероб и шкаф за повиване? Дали бебето ще спи в собствено легло от ден едно, или първоначално ще е в леглото на родителите? Без паника! С нашите съвети можеш спокойно да започнеш с обзавеждането на детската стая.
Бебето има нужда от:
• Място за спане – това може да бъде креватче, прикрепено за семейното легло, или собствено в близост до родителите.
• Шкаф за повиване (евентуално с нагревателна лампа).
• Висяща украса.
• Достатъчно дрешки, спални чували, чаршафи, шапки и кърпи за баня.
• Памперси, мокри кърпички, кремове срещу подсичане.
Място за спане на бебето – какво трябва да знаеш
За много бъдещи родители прочутият „инстинкт за гнездене“ започва още през втората половина на бременността. Всичко трябва да бъде подготвено възможно най-хубаво, удобно и практично за раждането на бебето. Но през първите няколко седмици на новороденото не му трябва много. На първо време стигат и няколко чифта ританки и бодита. Не е необходимо да има собствена бебешка стая с всички мебели. Бебетата се нуждаят най-вече от близост с мама и татко. Затова, преди детето да се сдобие със собствено легло в детската стая, препоръчително е да му се осигури специално креватче с матрак и чаршаф. То се закрепва здраво и надеждно към леглото на родителите. Там бебето има малко, уютно място за спане и е само на една ръка разстояние за кърмене и хранене. Детето чува дишането на родителите си през нощта и усеща, че те са близо до него. Това го кара да се чувства сигурно и защитено. Впрочем първоначално бебето спи в спален чувал. Текстилни изделия, например завивки, нямат място в бебешкото легло. Достатъчни са просто един чаршаф и протектор за влага.
Съвети за безопасно повиване
Нещо, което скоро ще бъде на първо място в списъка с покупки, са пелените. В началото пелените се сменят веднъж на всеки два-три часа. Ето защо е още по-важно да има подходящо място за това. Предимството на масата за повиване е, че така не се натоварва гърба. Всичко ти е под ръка на едно място. Теоретично, обаче, може да се използва подходяща подложка за преповиване на пода или на леглото. Принадлежностите, като например пелени, мокри кърпички и защитен крем срещу подсичане, просто се подреждат на рафта. Може би място за бебешките дрешки ще се намери и в гардероба.
За масите за повиване има богат избор от дизайни и материали. Независимо дали от дъб, масивна дървесина или ПДЧ, най-важното нещо за масата за повиване е тя да бъде стабилна. С цел максимална безопасност масите за повиване се поставят в ъгъла на стаята или се прикрепят към стената, за да се ограничи рискът от падане. Разбира се, при смяна на пелените правилото е – едната ръка винаги се държи върху детето!
Ако вече имаш скрин в бебешката стая, можеш бързо да го превърнеш в място за повиване, като добавиш подходящи приспособления. Онлайн можеш да намериш цяла гама от страхотни модели. Така скринът под плота за повиване на практика замества гардероба. В него можеш да подредиш бодита, ританки, гащички, чорапки и текстилни изделия, например спално бельо и бебешки кърпи, както и първите пелени. Над масата за повиване можеш да закрепиш висяща украса. Ако е в пъстри цветове, тя скоро ще се превърне в забавна атракция за малкия изследовател на света. Зимните бебета особено много се радват на стабилно монтирана нагревателна лампа.
Какви дрехи са необходими на бебето през първите седмици?
Изключително вълнуващо е да купиш с бебешки дрешки още преди раждането. Повечето бебета започват от размер 50/56. Огромно удоволствие е да купиш няколко нови сладки бодита и костюмчета в очакване на първата семейна снимка. Спокойно можеш предварително да изпереш първите дрешки на бебето и да ги подредиш в скрина. Купуването на малките дрешки и украсяването на рафтовете с първите играчки е чудесен споделен момент за бъдещите родители, защото тогава радостното очакване става още по-нетърпеливо.
Най-важният съвет – по-малкото е повече!
През последните дни преди раждането много бъдещи майки искат да се раздвижат и са пълни с енергия. Отчасти това се дължи на факта, че по време на бременността прекарват повече време вкъщи от обичайното и просто вече нямат търпение да държат малкото чудо в ръцете си. Но да миеш пода, да пренареждаш рафтовете или да монтираш бебешкото легло, може да се окаже сериозно предизвикателство при напреднала бременност. Важното е да се вслушваш в тялото си и да отделяш време за почивка. При всички приготовления не забравяй едно – по-важно от перфектния дом е да прекарваш колкото се може повече време с бебето си.