Масло от шафранка: универсален продукт
Маслото от шафранка намира универсално приложение и се отличава с много полезни за здравето съставки. С него можеш да сътвориш не само вкусни рецепти в кухнята, но и да поглезиш косата си. То често се продава под името сафлорово масло. Тук ще споделим най-важното при употреба на маслото от шафранка, както и в какви комбинации е най-вкусно.
Какво представлява маслото от шафранка?
Mаслото от шафранка се получава от семената на шафранката (Carthamus tinctorius). Вкусът му е ядков, подобен на този на слънчогледовото олио. Дължи името си на факта, че венчелистчетата са оцветени в интензивен жълт и червен цвят. От тях се извлича флавоноидното багрило картамин. Затова в някои европейски езици за шафранката се използва терминът „фалшив шафран“. Растението e тревистo с дълъг основен корен.
Произход и сезонност на маслото от шафранка
Това растение произхожда от африканския континент, но вече е разпространено почти по цял свят. Тук ще научиш къде и как вирее шафранката.
Откъде произхожда маслото от шафранка?
Шафранката произхожда от Египет. Днес тя те отглежда предимно в следните държави:
- Индия
- Мексико
- Австралия
- Страните от Средиземноморието
- САЩ
- Швейцария
Шафранката е готова за бране след петмесечен етап на растеж.
Каква е сезонността на маслото от шафранка?
В зависимост от климатичните условия, периодът за бране на шафранката е от август до септември. Узрелите плодове се разпознават по кафявите сухи листа. Цветните глави са яркочервени. Набраните растения се изсушават на температура от 50-60 градуса, което улеснява извличането на семената. За извличане на масло от семената е необходимо те да се съхраняват на хладно и сухо място в продължение на месеци. След това могат да бъдат допълнително обработени в преса за масло.
Хранителни стойности на маслото от шафранка: Калории, Витамини и минерали
Този универсален продукт има широк спектър от приложения, като се използва и в медицината като антипиретик. Шафранката се използва се за укрепване на сърцето и кръвообращението и за предотвратяване на атеросклероза. В китайската медицина маслото от шафранка се ползва и като аналгетик. Съдържа линолова киселина, която има противовъзпалително действие. То може да се прилага и при кожни проблеми, например екземи, като подпомага заздравяването.
Калории: 900 kcal
Въглехидрати: 0 g
Белтъчини: 0 g
Мазнини: 100 g
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0 mg
Витамин В2: 0 mg
Витамин В6: 0 mg
Витамин С: 0 mg
Витамин Е: 48,2 mg
Калций: 0 mg
Желязо: 0 mg
Калий: 1 mg
Магнезий: 0 mg
Натрий: 0 mg
Маслото от шафранка в сравнение със: слънчогледовото, рапичното и маслиненото олио
Маслото от шафранка е висококачествено растително масло. То е богато на ненаситени мастни киселини и витамин Е. Високият дял на полиненаситени мастни киселини прави тази храна особено ценна за метаболизма, тъй като организмът ни не може да произвежда сам тези мазнини.
Слънчогледовото олио се пресова от семената на слънчогледа и също е богато на витамин Е – повече от всяко друго растително масло. Все пак делът на полиненаситените мастни киселини също е значителен.
Рапичното олио, от своя страна, съдържа най-малко наситени мастни киселини в сравнение с другите масла и е богато на мононенаситени мастни киселини.
Маслиновото масло е с високо съдържание на мононенаситени мастни киселини. Това го прави добро допълнение към групата на маслата с полиненаситени мастни киселини.
Съотношението между полиненаситените мастни киселини омега-3 и омега-6 е от решаващо значение за нашия организъм. По правило консумираме твърде много омега-6 мастни киселини, тъй като те се съдържат в много храни (например в яйцата, сиренето, птичето месо, маслото и т.н.). Този излишък може да има отрицателен ефект върху нивата на холестерола. Лекарите препоръчват максималното съотношение на омега-6 към омега-3 да бъде 5:1. Рапичното олио и маслото от шафранка имат отлично съотношение на омега-6 към омега-3, като рапичното олио има малко по-добри показатели. За съжаление слънчогледовото олио не се отличава с това съотношение, но пък е още по-богато на витамин Е.
Полезно ли е маслото от шафранка?
При това много по-богато. То съдържа много полезни мастни киселини и витамин Е.
Маслото от шафранка съдържа полезни мастни киселини
Омега-6 мастните киселини, сред които е и линоловата киселина, се съдържат предимно в рибата и месото. За вегетарианците и веганите това олио е като Свещения Граал, тъй като удовлетворява нуждите им от линолова киселина. Хубаво е обаче да се внимава. Твърде голямото количество омега-6 мастни киселини също са вредни за здравето, защото пречат на човешкия организъм да преработва правилно не по-малко важните омега-3 мастни киселини. Докато твърде голямото количество омега-6 стимулира възпаленията в организма, омега-3 ги потиска. Ето защо е важно да се поддържа балансирано съотношение между двата вида мастни киселини.
Маслото от шафранка се състои основно от полиненаситени мастни киселини, които могат да имат положителен ефект върху нивата на холестерол и метаболизма. Омега-3 също е полиненаситена мастна киселина.
Засилване на имунната система
В предишния раздел споменахме, че тази храна съдържа омега-3 мастни киселини. Те могат да потиснат или редуцират възпаленията и да подсилят имунната защита на организма.
Маслото от шафранка се използва и в козметиката
Козметиката с масло от шафранка дава положителни резултати, особено при мазна кожа, тъй като матира кожата, прониква бързо, но не надълбоко, и не оставя мазнина. В комбинация с други масла (конопено масло, масло от семена на касис, масло от гроздови семки) маслото от шафранка е подходящо и за третиране на кожни проблеми. Добри резултати се наблюдават и след смесване с масло от бабасу или растителен сквалан. Съдържащият се витамин К помага за справяне с купероза или розацея, както и с тъмните кръгове под очите.
Действие на маслото от шафранка върху кожата и косата
Маслото от шафранка има чудодейно действие, подходящо за борба с мазния скалп и пърхота. Съдържащата се в него линолова киселина осигурява балансирано омазняване и овлажняване на скалпа. Редовният масаж на скалпа с масло от шафранка доставя на отделните клетки на косъма по-добри хранителни вещества и може да помогне в борбата с косопада.
Витамините А и Е защитават горния слой на кожата и подпомагат самовъзстановяването на клетките. Маслото от шафранка се отличава с високо съдържание на витамин Е, който помага срещу тъмни кръгове около очите, зачервяване и пъпки. То може също да балансира мазната кожа и да възстанови нейната еластичност. Благодарение на високото съдържание на линолова киселина, то е идеално за мазна и нормална кожа, тъй като е леко и не образува филм.
Ето как можеш да се погрижиш за кожата си с масло от шафранка
Маслото може да се използва ежедневно сутрин или вечер, като стане част от редовната грижа за кожата.
- Първо лицето се почиства с мек почистващ продукт, който не е твърде обезмасляващ.
- Няколко капки от маслото се нанасят върху кожата. Количеството варира в зависимост от типа на кожата. Правилното количество може да се определи в хода на приложението.
- Продуктът се втрива леко с върховете на пръстите. Кожата го абсорбира сравнително бързо, върху нея не би следвало да остава мазен филм.
Съвет при много чувствителна кожа: Маслото се нанася с потупване върху зачервените участъци или върху пъпките. То не се втрива, за да се избегне допълнително дразнене на кожата.
Купуване и правилно съхранение на масло от шафранка
Това подценявано и не толкова популярно, но чудодейно масло се предлага в почти всеки супермаркет. Тук можеш да научиш на какво да обърнеш внимание при закупуването му и как е най-добре да се съхранява.
Закупуване на масло от шафранка: Ето на какво да обърнеш внимание
При купуване на масло от шафранка е добре да се вземат предвид няколко неща. Първо, съществуват два вида масло от шафранка: Единият вид е рафиниран, поради което има много ниско съдържание на наситени мастни киселини. Другият вид е нерафиниран и студено пресован. Той има по-високо съдържание на витамини А и Е, както и на важни мастни киселини.
Второ, качеството на продукта играе важна роля. Препоръчително е изборът да бъде био продукт. Доброто масло от шафранка не трябва да има мирис на гранясало или на риба. При консумация в суров вид не следва да оставя послевкус. Освен това е препоръчително цветът му да е яркожълт или оранжев.
Правилно съхранение на маслото от шафранка
Неотворената бутилка с масло от шафранка трябва да се съхранява на тъмно и хладно, за да се запази дълго време. След отваряне се консумира в рамките на четири до осем седмици, ако се съхранява по същия начин, в противен случай ще граняса.
Как може да се използва маслото от шафранка?
Този продукт е универсален и може да се използва за готвене, както и за грижа за кожата и косата, както вече беше описано в предходните глави.
Какъв е вкусът на маслото от шафранка?
То има деликатен, леко ядков вкус, но други биха определили вкуса му като неутрален.
Препоръчително е да се използва студено
Маслото от шафранка е с най-високо естествено съдържание на линолова киселина. Поради свойството на линоловата киселина да се разгражда бързо под въздействието на топлината, не се препоръчва маслото от шафранка да се използва в кухнята като мазнина за пържене или за фритюрник (точката на димене е 150 градуса), а като студено олио за салати. Маслото от шафранка е подходящо за използване и в диетичната кухня. В него се съдържат предимно витамините А и К.
Може ли да се готви с масло от шафранка?
Не. Препоръчително е това специално растително масло да не се загрява прекалено много, тъй като има много ниска точка на димене (150-160 градуса). По-добре е да се използва студено, например в салати.
Салатен дресинг с масло от шафранка: Рецепта
Време за приготвяне около 45 минути
Продукти (за 4 порции):
- 2 бр. патешки гърди
- 1 с.л. мед
- 10 капки портокалов сок
- 3 с.л. соев сос
- 1 пълна чаена лъжичка мащерка
За дресинга:
- 50 ml бял балсамов оцет
- 10 капки бяло вино
- сол и пипер
- 100 ml масло от шафранка
- 1 с.л. кленов сироп
- 1 пълна шепа орехи
За салатата:
- 4 порции маруля
- 1 връзка зелен лук
- 1 малка купа чери домати
Приготвяне
- В мастния слой на патешките гърди се правят няколко не много дълбоки разреза, така че да се получи ромбоидна мрежа.
- Медът, портокаловият сок, соевият сос и мащерката се смесват в хомогенна смес. Патешките гърди се мариноват в тази смес в продължение на два часа.
- За приготвянето на дресинга оцетът се разбива с бялото вино, солта и пипера, докато солта се разтвори.
- След това се добавя олиото и сместа продължава да се разбива.
- Поставя се в блендер, за да се смеси с кленовия сироп и с орехите. Вкусният дресинг е готов!
- Малко преди да приключи мариноването, марулята, лука и доматите се измиват и нарязват и се разбъркват заедно с дресинга.
- Фурната се загрява до 150 градуса отгоре и отдолу.
- Патешките гърди се запържват, а после се оставят да се пекат във фурната в продължение на около 15 минути. Ако желаеш месото да бъде допълнително запечено, това време може да се удължи.
- Подготвя се красива аранжировка, защото е важно храната да изглежда привлекателно. Приятно готвене и да ти е сладко!
Вариация на дресинга:
Дресингът може да се променя по желание. Към него може да се добави малко малиново пюре или шамфъстък. В блендера се добавя шепа замразени малини, които се пасират с малко вода до получаване на хомогенна смес. По желание орехите могат да се заменят и с други ядки.