Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Ананас: сладко-кисела екзотика

Ананасът е плод, който произхожда от Америка, но понастоящем се отглежда в региони с тропически климат по цял свят. Обикновено се консумира пресен, но чрез технологичен процес може също да се преработва за плодов сок или да се консервира.

Определение

Какво представлява ананасът?

Пресен ананас на резени и на малки парченца върху черна дъска и в малка кафява купа до нея

Той е тропическо растение, известно най-вече със своя едноименен плод. Светложълтата, сочна месеста част е с кисело-сладък вкус. Дълго време е считан за луксозна храна. Името му произхожда от езика гуарани, който се говори в Парагвай и части от Аржентина, Боливия и Бразилия: „Нана“ означава „плод“. Ето как се образуват формите на думата: Единственото число на думата е „ананас“, а множественото число – „ананаси“. 


Ботаническо описание и произход

Ботаническо описание и произход на ананаса

Как обаче този екзотичен плод е достигнал до Европа. От ботаническа гледна точка, ананасът плод ли е изобщо? Тук можеш да намериш отговор на този и на много други въпроси.

Ботаническо описание на ананаса

Ананасът (Ananas comosus или Ananas sativus) принадлежи към семейство бромелиеви. Това тропическо растение не достига голяма височина. Стъблото му достига до приблизително 35 сантиметра, а диаметърът в най-дебелата му част – до седем сантиметра. Плодът се състои от множество отделни завръзи. Правилният ботанически термин за него е „съплодие“. 

Какъв е произходът на ананаса?

Пренесен е в Европа от Христофор Колумб. До този момент вече е бил отглеждан в Америка. Местното население го счита не само за хранителен продукт, но и за лечебно средство . Освен това се е използвал за производството на вино. По-късно плодът е отглеждан в парници в Европа, но най-често е внасян от Хавай. Коста Рика е най-големият износител. Ананаси обаче се внасят и от Еквадор, ЮАР, Кот д’Ивоар, Гана и Хондурас.


Нашите предложения за плодове и зеленчуци 

Валидно от 18.11.2024 до 24.11.2024

Отглеждане и сезонност

Отглеждане и сезонност на ананаса

Преди да попадне в кухнята, ананасът изминава дълъг път.

Къде расте ананасът?

Ананаси основно се отглеждат в Коста Рика, Бразилия, Тайланд, Индонезия, Индия и Филипините. Отглеждат се и в Европа (например в Испания), но в оранжерии.

Съвет: Опитвал ли си да отглеждаш ананаси? В градината вероятно е твърде студено за това, но первазът на прозореца може да е подходящо място, а плодът не изисква много грижи. За целта стъблото се откъсва от плода, отрязват се краищата и се премахват изсъхналите листа. Стъблото се дезинфекцира с въглен и се оставя да съхне два дни. След това се засажда в саксия и се поставя на слънчево място. Растението няма нужда от много вода, достатъчно е да се полива веднъж на две-три седмици. После е нужно много търпение. Образуването на зрял плод може да отнеме до четири години. Междувременно може да се насладиш на красивото растение и изпълненото с радост очакване.   

Кой е сезонът на ананаса?

Ананасът расте целогодишно. 


 Хранителни стойности

Ето какво съдържа ананасът

Богат е на вторични метаболити и притежава антиоксидантно действие. Важни компоненти са катехинът, епикатехинът и галовата киселина. Бромелаинът пък е важен ензим, който стимулира кръвообращението, има противовъзпалително действие и подобрява храносмилането. Ананасът е богат на различни ензими. Освен това съдържа множество важни витамини и минерали. Витамин А, витамин С, витамин Е и витамини В1, В2 и В6 са най-важните измежду тях. В него се съдържат също минералите калий, натрий и желязо.

Ананасът съдържа много вода, поради което е сравнително нискокалоричен плод. 

Хранителни стойности за 100 г ананас

Калории

57 kcal

Въглехидрати

12,4 g

Мазнини

0,2 g

Белтъчини

0,5 g

Фибри

1,4 g

Витамин С

19 mg

Витамин Е

0,1 mg

Калий

150 mg

Калций

16 mg

Магнезий

17 mg

Хлорид

39 mg


Здравни аспекти

Полезен ли е ананасът?

Този тропически плод е не само вкусен, но съдържа и много полезни хранителни вещества. Приятен апетит.

Как действа ензимът от ананас?

Бромелаинът, още познат като ензим от ананас, е вещество с противовъзпалителен ефект, което подпомага кръвообращението. Този ензим се приема след операции, например за облекчаване на отоци и по-бързо заздравяване. Всекидневното хранене с ананас, обаче, не е достатъчно, тъй като съдържащите се в него количества бромелаин са твърде малки. Съществуват специални препарати (например на капсули и на прах), в които този ензим се съдържа в концентриран вид.

Ананасът подобрява ли настроението?

Месестата част на ананаса съдържа аминокиселината триптофан. Тя е важен градивен елемент за серотонин – хормона на щастието. Дълго се е считало, че триптофанът от растителен произход не достига до човешкия мозък. Нови изследвания обаче показват, че съдържащият се в ананаса триптофан увеличава осезаемо нивата на серотонин.

Позволено ли е да се консумира ананас по време на бременност?

Консумацията на ананас не е забранена по време на бременност. Напротив: Ананасът осигурява витамин С за на майката и бебето. Може да помогне и срещу отоците в краката. Ензимът бромелаин не може да предизвика преждевременни контракции (макар че това погрешно схващане продължава да съществува), но все още не е напълно изяснено дали той не пречи на кръвосъсирването. Ето защо бременните жени трябва да консумират ананас само в умерени количества.

Повишената консумация на ананас по време на кърмене може да предизвика възпаление на бебешкото дупе – малко количество от киселината се предава чрез кърмата и някои деца са чувствителни към нея.


Купуване и съхранение

Купуване и съхранение на ананас: Съвети

Иска ти се да хапнеш ананас? Тук ще научиш най-важното, включително как да намериш най-добрия и вкусен плод.

Купуване на ананас: Трябва да обърнеш внимание на следното

Плодът трябва да поддава при лек натиск, но да няма натъртвания. Препоръчително е коронката да бъде зелена, а не жълта на цвят. Ако листата могат да се откъснат сравнително лесно, ананасът е напълно зрял. Има нещо, което мнозина не знаят – ананасът не зрее след откъсване. Това е причината, поради която не трябва да се продава неузрял. Консумацията му в това състояние може да доведе до стомашно-чревни проблеми. Прясно узрели ананаси се предлагат целогодишно в супермаркетите и в зеленчуковите магазини. Био качеството е препоръчително, но по възможност е добре да се търси ананас, който не е доставен по въздушен път. Ако е доставен по въздушен път, въглеродният отпечатък на килограм ананас надхвърля 15 килограма. Въглеродният отпечатък на доставен с кораб ананас е едва 0,6 килограма. Макар тази стойност също да е доста висока, тя определено е по-добра за опазването на околната среда.

Как правилно да съхраняваш ананас:

Ананас може да се съхранява в прясно състояние на стайна температура в продължение на няколко дни. Веднага след като бъде разрязан, може да се постави в чиния с разрязаната повърхност надолу. Може също да се покрие с домакинско фолио и да се съхранява в хладилник. Разваленият ананас започва да ферментира; това се усеща по миризмата и вкуса му. 


Употреба и приготвяне 

Как може да се използва ананасът и как се приготвя

Цял пресен ананас и вляво до него ананас на резени

Ананасът е отличен за консумация като плод на резени или на малки хапки, като част от плодова салата, която може да се овкуси с кисело мляко, а също и под формата на сок от ананас. Ананасът често намира разнообразно приложение в азиатската кухня, на която придава типичния сладко-кисел вкус. Ананасът се съхранява при температура от десет градуса. След нарязване се оставя да се охлади в хладилник и се консумира бързо. Вече нарязаните парченца ананас могат и да се замразят.

Как можеш да нарежеш ананас?

Той има дебела кора и неудобна за рязане форма. Истинско предизвикателство е да се нареже ананас, без да се отреже твърде много от месестата част на плода. Това не е повод за притеснение, защото с тези инструкции всичко става лесно.

  • Ананасът се поставя легнал върху дъска за рязане, а дръжката и долната част на плода се отрязват с остър, голям нож.
  • Ананасът се поставя в изправено положение и кората се отстранява отгоре надолу с помощта на ножа.
  • Ако в месестата част все още има малки парченца кора (т.нар. „очички“), те може да се изрежат с малък остър нож.
  • Обеленият ананас може да се нареже на филийки.
  • Твърдата сърцевина на плода може да се изяде или да се изреже.

Ананасът е годен за консумация суров

Той е много вкусен суров, независимо дали се използва като самостоятелна закуска или като част от плодова салата. Този тропически плод е чудесен също в смутита и шейкове. Хубаво е обаче да се внимава. За съжаление, ако е смесен с млечни продукти, суровият ананас не може да се съхранява дълго, тъй като ензимът бромелаин разгражда протеините и храната придобива горчив вкус. При сервиране на ананас с кисело мляко, например, той трябва да се консумира бързо. Ензимът се унищожава при нагряване, така че този проблем липсва при варен ананас или резени ананас от консерва.

Приготвяне на ястия с ананас

Ананасът придава свежа, сладко-кисела нотка на пикантните ястия, поради което често се използва в комбинация с къри, риба, в супи и оризови ястия в Тайланд, Карибите и Филипините. Може да се приготвя на скара, да се пържи, пече и да се вари – пред въображението няма граници.

Грилован ананас: Какъв е вкусът му?

Грилованият ананас е невероятно вкусен десерт. Чудесен е в комбинация с малко зехтин и мед, отива си чудесно с ром. Сладкият и свеж вкус идеално допълва менюто за барбекю.

  • Ананасът се нарязва на резени и се намазва с малко зехтин.
  • Поставя се на грила и се изчаква, докато резените придобият златисто кафяв цвят (това отнема около пет минути).
  • Полива се с мед (и ром).
  • Сервира се с ванилов сладолед и няколко листа мента.

Полезна информация

Интересни въпроси за ананаса

От невероятно до вълнуващо: Следващите редове ще те направят истински експерт в областта на ананасите. 

Какво представляват ягодите с вкус на ананас?

Срещат се рядко, но може би си ги виждал: Бели ягоди. Това не е приумица на природата, а е култивиран сорт. Бялата ягода се различава от популярния си червен събрат не само във визуално, но и във вкусово отношение. Вкусът ѝ всъщност напомня донякъде на истински ананас. Любопитен факт: Някога са наричали обикновената градинска ягода „ананасова ягода“, за да се различава от по-малките диви ягоди. В Австрия и някои части на Южна Германия все още наричат ягодите ананаси, което може да доведе до сериозно объркване. Как австрийците наричат истинския ананас? Хавайски ананас, разбира се.

Препоръчително ли е кучетата да ядат ананас?

Повечето кучета обичат ананас заради неговата сладост. Нищо не пречи да даваш на четириногия любимец от време на време парченце от пресния плод. Ананасът не само ще му осигури калий, витамин С и микроелементи, но дори може да го предпази от глисти по естествен път – което, разбира се, не изключва обезпаразитяването. Поради високата киселинност, хапването на твърде много ананас може да доведе до метеоризъм и диария.

Защо ананасът оставя усещане за парене на езика?

Не се притеснявай, ако забележиш усещане за изтръпване на езика и парене в устата след консумация на ананас. Това не означава, че имаш алергия. Това е в резултат на разграждащото протеини действие на вече неколкократно споменатия ензим бромелаин. Усеща се като изтръпване, но не е опасно. 




Това също би могло да представлява интерес