Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Домашен сапун – ето как се прави

Независимо дали искаме да го подарим на любим човек, или го правим за себе си, да си приготвим сапун у дома, е чудесна идея. Той е добър за кожата, а освен това е красив. Тук можем да научим различни начини за направа на домашен сапун.

Две парчета ръчно изработен сапун – оранжев отгоре и жълт отдолу, подредени едно върху друго върху дървена основа. На заден план се вижда стъклена купа с мед.
© Comugnero Silvana – stock.adobe.com

Съдържанието на тази страница накратко:

  • Съществуват различни методи за направа на домашен сапун. Най-простият начин е на базата на твърд сапун. 
  • Вариантите за външния вид са безкрайни, независимо дали ще наслоявате цветове, ще използвате сушени цветя, или ще придадете на сапуна интересна форма.
  • Сапунът за моделиране е чудесен за малки проекти тип „Направи си сам“, които да изпълним заедно с децата. Тук ви споделяме съвети и рецепта за домашен сапун.
Съществуващи познания

Как се прави домашен сапун? Не е толкова трудно!

Вероятно повечето хора са достатъчно уверени, за да си приготвят сами скраб за тяло от утайка от кафе или сол. Приготвянето на твърд сапун обаче изисква предварителни познания. И все пак това не съвсем вярно за всички сапуни. Съществуват три различни вида сапун. Натуралният сапун се прави от растителни или животински мазнини с помощта на сода каустик, а твърдият сапун се вари с натриев хлорид. Финият сапун е твърд и е обработен с ароматизатори и други съставки. В тази статия ще научим, че освен чрез класическото варене има и по-прости начини да си направим ароматни блокчета. Домашно направеният сапун може да бъде адаптиран към специфичните изисквания на чувствителната кожа, не съдържа нежелани добавки и предлага много възможности за творчество. 


Съставки

От какво всъщност се състои сапунът?

Основните съставки на сапуна са различни видове растителни масла. Добрата новина е, че теоретично можем да направим натурален сапун от „нищо“. Можем да използваме някои от съставките, с които разполагаме у дома, и сами да приготвим основата за сапуна. Кои масла са подходящи? За ароматизиране могат да се използват например кокосово масло, рапично масло, зехтин и етерични масла. Чрез сапунизиране, т.е. варене на маслото с луга на основата на натриев хидроксид (NaOH) при високи температури (горещо сапунизиране), или при студен процес мастните киселини, съдържащи се в маслото, образуват соли, същински сапун и глицерин. Резултатът е натурален сапун. Обикновено съдържанието на мазнини в тях се увеличава допълнително по време на процеса, т.е. те са станали свръхмазнини. В крайна сметка полученият сапун има омекотяващи свойства, което гарантира, че кожата няма да се изсуши.  


Твърд сапун

Какво е твърд сапун?

Ако в процеса на производство глицеринът се отдели от сапуна, се получава твърд сапун. Той обаче няма подхранващи свойства, затова се използва основно в домакинството. Въпреки това можем да го използваме като суровина за направата на домашен сапун. Повечето рецепти съдържат други масла или мазни съставки, например масло от шеа, които гарантират, че крайният продукт има подхранващ ефект.


Видове приготвяне

Съществуват следните възможности за приготвяне на сапун

Един от начините за направа на сапун е с варене. За него не се изисква специално оборудване, но са необходими специални съставки, например суров сапун и сапунени люспи. Това се прави с луга, която не е напълно безвредна, тъй като е силно корозивна. Съществуват обаче и не толкова сложни варианти, при които се използва предимно твърд сапун. По-долу ще намерите подробни инструкции за това как се прави домашен сапун.


Меден сапун

Рецепта за домашен сапун с мед

За първия вид домашен сапун без сода каустик се нуждаете от парче неароматизиран твърд сапун (около 500 г), 1 с.л. мед, 1 с.л. бадемово масло и малко течен сапунен оцветител в жълт или оранжев цвят. Впрочем оцветителят за сапун може да бъде течен или твърд, като, ако е твърд, трябва да се разтопи заедно със суровия сапун. Цветовете могат да се смесват, за да се получи желаният нюанс. Вместо оцветител за сапун можете да използвате и такъв за храна. Необходими са ви също свободно пространство в кухнята, тенджера, бъркалки и форма, например силиконова. За целта ще свърши работа и чиста кутия от сладолед. Да започваме!

Да започваме:

1

Първо трябва да разтопите сапуна при ниска температура. Можете да направите това веднъж директно в тенджерата или на водна баня. Можете да използвате този метод и за да вдъхнете нов живот на грозните остатъци от сапун. Бавно го разтапяте в съда. Добавяте малка чаша вода, за да не стане сместа прекалено суха.

2

За по-голяма гладкост може да използвате чай или мляко вместо вода. Ако използвате мляко, трябва да разбърквате редовно сместа. Ако стане прекалено суха, доливате малко течност. Ако искате да използвате глицеринов сапун, го нарязвате и го разтапяте без вода. И в двата случая се нуждаете от известно търпение.

3

След като сапунът се разтопи, добавяте останалите течни съставки и изсипвате получената смес в силиконови форми. Можете да намажете формите с мазнина, а ако използвате по-голям съд, вместо това можете да сложите хартия за печене на дъното. Ако в този вид сапунът ви се струва твърде обикновен, можете да изсипете в него венчелистчета или да добавите сол или овесени ядки за лек ексфолиращ ефект. Ако ароматът на мед и бадеми не ви се нрави, можете да добавите етерични масла, например от канела.

4

После оставяте сместа да се втвърди на хладно място. Ако блокът е по-голям, това ще отнеме няколко дни. След това изваждате готовия сапун от формата, нарязвате го на парчета и го оставяте за още една нощ. На следващия ден е готов за употреба. Опаковате го в крафт хартия и вече имате идеалния подарък.

Съвет:

Многопластовите сапуни също изглеждат чудесно. За да научите как се прави такъв, можете да следвате следните инструкции. Първо отделяте част от разтопената маса, добавяте съставките, както е описано по-горе, и изсипвате във форма за блокчета като долен слой. След това приготвяте останалата част в друг цвят и я изсипвате върху вече леко втвърдения първи слой. Ако това ви се вижда твърде лесно, можете да опитате да постигнете и мраморен ефект. За целта първо оставяте масата да се охлади леко, след което я изсипвате във формата и разбърквате с дървена пръчица.


Сапун за моделиране

Рецепта за домашен сапун за моделиране

Снимани отгоре детски ръце, които омесват бяла маса с малко синя боя.
© Alona – stock.adobe.com С помощта на хранителни оцветители, сапунът за моделиране може да бъде оцветен в силни нюанси. Въпреки това можем да добавим и малки мраморни нишки, като използваме по-малко цвят и го омесим съвсем леко.

Може би ще искате да включите и децата в новото си хоби. Още по-вълнуващо от приготвянето на сапуна с мед и бадеми е моделирането на сапун. Да направите заедно сапунено тесто, е много приятно. Приготвянето му е дори по-лесно от другите видове и може би дори имате на разположение всички необходими за него съставки у дома, тъй като те често се използват за печене. За омесването на сапуна са необходими 2 с.л. домашен течен сапун, 2 с.л. зехтин, около 4 с.л. царевично брашно, малко сол, хранителни оцветители и брокат за украса на сладкиши по ваша преценка.

Да започваме:

  1. Първо смесвате сапуна, маслото, солта и нишестето в купа.
  2. След това разпределяте масата и я оцветявате с малко оцветител за храни или сапун.
  3. Ако е необходимо, можете да добавите и малко етерично масло за аромат.
  4. За оформянето на сапуна можете да използвате силиконови формички, например такива за лед, или пък да използвате формички за бисквити, за да го изрежете.

Съвет: След като сапуните бъдат оформени, можете да ги съхранявате в буркан с винт, за да не станат чупливи, точно както истинска глина за моделиране. Сапунът за моделиране може да се сложи и във вана, без да се разтваря, като остава годен за моделиране дори във вода. Солта го прави малко по-издръжлив, но не е толкова дълготраен, колкото истинския сапун.

 


Течен сапун

Рецепта за домашен течен сапун

 Вижда се овална дървена дъска на сив мраморен фон, върху която са поставени два кафяви дозатора за сапун, пълни с прозрачен и млечен сапун, сиво-син фон.
© photoguns – stock.adobe.com Можем сами да си направим течен сапун. Предимството е, че можем да изберем точно тези аромати, които ни харесват най-много.

Ако предпочитате да използвате течен, а не твърд сапун, можете да си приготвите и такъв. За целта имате нужда само от 15 г твърд сапун , 1/2 ч.л. мед, 1 ч.л. бадемово масло или например зехтин на всеки 250 мл вода. Ще ви трябва същата посуда, както в инструкциите по-горе, както и празен диспенсер за течен сапун. При тази рецепта сапунът също се настъргва и разтопява, след което се добавят маслото и медът. Времето за охлаждане е само няколко часа. Ако след това течният сапун е все още твърде гъст, можете просто да го разредите с вода. След това изсипвате в дозатора за сапун и украсявате.