Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Най-лесният начин да си направиш хотел за насекоми

Правил ли си някога хотел за насекоми? Никак не е трудно да направиш нещо еко. Тук можеш да разбереш защо терминът „хотел за насекоми“ всъщност е неправилен, как сам можеш да си направиш малка къща за пчели, както и с какви критерии трябва да се съобразяваш при поставянето на такова приспособление за гнездене.

Показани са тръби, изработени от тръстика и бамбук. В средата на снимката една пчела наднича от тръбичка.
© lcrms – stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Строим пчелини от къщички за насекоми, за да помогнем на пчелите да се заселят.
  • Правим това, защото естествените местообитания на тези животни са застрашени по много различни начини.
  • Пчелите предпочитат стабилно и защитено от вятър място за гнездене с много слънце и добър достъп до храна.
  • Можеш да построиш малка, но красива къщичка за насекоми от алуминиева кутия. 

 

Определение

Какво е хотел за насекоми?

Тълкувано буквално, наименованието „хотел за насекоми“ не е съвсем правилно, тъй като това не е място, където насекомите се отбиват, за да пренощуват, да си починат или да ползват отпуск. Всъщност терминът „къща за насекоми“ би бил по-подходящ, тъй като хората ги правят като помощни средства за гнездене. Дивите пчели например снасят яйцата си на такива места. От тях се излюпват ларви, които накрая съзряват в напълно развити насекоми.


Значение

Защо са полезни хотелите за насекоми?

Вижда се кошница с поставени в нея дървени пръчки, а вляво има още три кутии, пълни с дървени пръчки. Пред нея са поставени чифт градински ножици
© lcrms – stock.adobe.com Искате да построите хотел за насекоми? Опитайте с алуминиева кутия!

Хотелите за насекоми изпълняват важна задача: те са добро място за гнездене. Някои от нас може би ще попитат: „Нима насекомите нямат достатъчно място за живеене в природата?“. За съжаление, отговорът е „не“. Естествените местообитания на тези животни са застрашени от редица фактори, което се отразява на екологичното равновесие. В глобален мащаб популациите на насекомите намаляват, включително на някои изключително важни видове, като например дивите пчели. Смъртността сред тях се превръща във все по-голям проблем. Има няколко основни фактора, които играят роля за намаляването на насекомите. Много популации са изтласкани от естествената си среда, например поради големите количества пестициди и торове, използвани в селското стопанство, както и поради урбанизацията и изсичането на горите. Ето защо е толкова важно да се осигуряват допълнителни места за гнездене на насекомите в районите, в които живеем ние, хората. Освен това строенето на къща за насекоми е забавно! За нас в Kaufland е много важно да допринесе за благоденствието на природата. Научи повече за това, което правим, за да противодействаме на изчезването на видовете тук.


Критерии

На какви критерии трябва да отговаря мястото, за да може да се използва къщичката за насекоми?

Местоположението на хотела за насекоми е също толкова важно, колкото и самият той. Често виждаме декоративни кутии за гнездене, окачени на дърветата. Те са красиви, но не са особено подходящи. Пчелите предпочитат стабилно и защитено от вятър място, където могат да влизат и излизат, без то да се клати. Ето защо закрепването с кабелни връзки е по-подходящо от окачването. По принцип, колкото по-защитено е мястото за гнездене, толкова по-добре. Южното изложение, което гарантира много слънце, също е благоприятно. Най-важното обаче е средата да позволява добра прехрана. Дивите пчели, а и други насекоми, трябва да имат достъп до достатъчно цветен прашец, за да изхранват ларвите си. Ако това условие не е изпълнено, дори най-красивият хотел за насекоми няма да бъде използван. 

Необходимо ли е хотелът да бъде луксозен?

Не е задължително да правиш огромен дървен хотел за насекоми с безброй отделения. Прекалено големите къщи с множество различни по големина отвори привличат не само пчели, но и други видове насекоми, като например щурци, калинки, пеперуди и т.н. В няколко прости стъпки можеш да направиш малък хотел за насекоми в градината или на балкона, който да служи като убежище за животинките в нужда.


Указание

Лесен начин за изграждане на пчелен кошер

За да си направиш собствен кошер за диви пчели в градината или на терасата, трябва да добавиш само няколко неща в списъка с покупки. Особено бърз и ефективен вариант е измайсторяването на малък, но хубав хотел от алуминиева кутия. Нужните материали и инструменти са достъпни, а инструкциите са лесни за следване. 

Изграждане на пчелен кошер – материали

  • празна и почистена консервна кутия без капак и с възможно най-голям размер;
  • бамбукови пръчки или тръстикови стъбла;
  • прободен трион и ножовка;
  • фино свредло;
  • шкурка;
  • свински опашки.

Инструкции

1

Стъпка 1

Първо трябва да се подготвят тръбите, в които ще растат ларвите. Ако имаш възможност, можеш да си набавиш бамбукови пръчки или тръстика от природата, или да си ги закупиш от магазина. Тръстиковите стъбла обикновено не се продават поотделно, а като тръстикова рогозка, която лесно се навива на руло. При бамбуковите пръчки е важно да се отстрани изцяло сърцевината. Можеш да я премахнеш с помощта на фина бормашина или тел.

2

Стъпка 2

Пробий на дъното на кутията 4 дупки на еднакво отстояние от външния контур и приблизително на 3 см от центъра. Това ще бъде твоето гнездо. Прекарай свинска опашка през дупките, за да може да закрепиш кутията хоризонтално за някое дърво.

3

Стъпка 3

Нарежи бамбуковите пръчки или тръстиковите стъбла на парчета с дължина 10 см. Можеш да отрежеш тръстиката с много остри градински ножици – за да не се образуват трески, предварително накисни рогозката във вода. Когато приключиш, я остави да изсъхне и след това я навий на руло. За бамбука използвай прободен трион за рязане на по-дебелите стъбла, а за по-тънките – ножовка.

4

Стъпка 4

Отрежи единия край на всяко от кухите стъбла: те стърчат от кутията и пчелите се насочват към тях. За да не се наранят, е важно тръбите да не са чупливи или заострени.

5

Стъпка 5

Сега е време за запълване. Вкарай тръбичките по дължина в кутията. Важно: Трябва да ги поставиш на дъното – така се получава малък покрив за насекомите. Освен това е необходимо всяка тръбичка да е затворена, така че всяка ларва да бъде отделена. Сложи достатъчно тръбички в кутията, за да се напълни докрай. Те трябва да са захванати достатъчно здраво, за да не могат да изпаднат. 

6

Стъпка 6

Наклони кутията, все едно е паднала – това е ъгълът, под който трябва да я поставиш. Завържи я за ствол на дърво или парапет с помощта на свински опашки.