Бодлива круша: сладост в бодлива обвивка
Бодливите круши са плодовете на опунцията. Съществуващите данни сочат, че това растение произхожда от Мексико. Междувременно то вече е разпространено и в Южна Америка, Австралия и Средиземноморието, където се среща в диво състояние. Най-общо растението вирее в тропическите и субтропическите региони.
Бодливата круша има следните специални качества
Бодливата круша е от семейството на кактусовите. Растението може да достигне височина от няколко метра. Издънките, покрити с бодли, складират вода за сухите периоди. Големите жълто-червени цветове се намират отстрани. След като бъдат опрашени от насекоми, те образуват нови бодливи круши. Зрелите бодливи круши имат мека кора и сочна месеста част. Вкусът е сладко-кисел и наподобява този на смокините.
Как се развива растението бодлива круша
Бодливата круша е подобно на храст кактусово растение, което достига височина от един до шест метра. От единичното стъбло се разклоняват зелени издънки, които най-често имат елипсовидна форма. Цветчетата на това растение са жълти до червени, плодовете са оранжеви или червени и частично покрити с бодли.
Откъде произхожда бодливата круша?
Родината на бодливата круша е Мексико. Това е и най-големият износител. Оттам тя се пренася и в Европа. Плодът се нуждае от тропичен или субтропичен климат. Други държави, в които се отглежда, са:
- Австралия
- ЮАР
- държавите от Средиземноморието
Каква е сезонността на бодливата круша?
Бодливата круша се внася най-често от Италия през периода от юли до септември и от Испания през периода от август до ноември.
Ето какво съдържа бодливата круша: Калории и хранителни вещества
Наред с глюкозата и фруктозата, които са източници на енергия, бодливата круша съдържа редица минерали, като например калий, калций и магнезий, както и високо количество витамин С. Това подпомага имунната система и има положителен ефект върху човешкия организъм. Естествените оцветители в бодливата круша служат за улавяне на свободните радикали и имат антиоксидантно действие.
Калории: 38 kcal
Въглехидрати: 7,1 g
Белтъчини: 0,8 g
Мазнини: 0,7 g
Витамин А: 9 µg
Витамин B1: 0,01 mg
Витамин В2: 0,03 mg
Витамин В6: 0,11 mg
Витамин С: 25 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 28 mg
Желязо: 0,3 mg
Калий: 90 mg
Магнезий: 85 mg
Натрий: 4 mg
Полезна ли е бодливата круша?
Бодливата круша е много полезна за здравето. Тя е не само нискокалорична, но и богата на важни витамини и минерали.
Отровна ли е бодливата круша?
Не, бодливата круша не е отровна. Плодът има фини бодли с шипове, поради което е препоръчително да се докосва само с ръкавици.
Бодлива круша – високо съдържание на баластни вещества
Високото съдържание на баластни вещества в бодливата круша подпомага стомашно-чревния тракт и храносмилането. Помага за запазване на усещането за ситост за по-дълго време. Твърди се, че редовната консумация има положително действие върху нивата на холестерол и инсулин.
Бодливите круши са нискокалорични
Бодливите круши са нискокалорични и освежаващи, поради което спокойно могат да бъдат включени в хранителен режим с намалено съдържание на калории.
Купуване и съхранение на бодлива круша: Съвети
Бодливата круша има вкусна месеста част, която напомня на смокини или круши. За какво е добре да се внимава, когато се купува и съхранява този екзотичен плод? Тук ще ти разкрием отговорите.
Кога узрява бодливата круша?
Бодливата круша е узряла, когато кората поддава леко на натиск с пръст и плодът излъчва приятен аромат.
Къде може да се купи бодлива круша?
По време на сезона им, бодливи круши се предлагат в твоя Kaufland.
Правилно съхранение на бодливи круши
Въпреки здравата на вид кора, бодливите круши са чувствителни на натиск и бързо се развалят. Нашият съвет: Най-добре е плодът да се съхранява в хладилник. Така той се запазва за около три-четири дни. Добре е да се внимава да не се смачка.
Как се яде бодливата круша?
Бодливата круша е най-вкусна в чиста форма за изгребване с лъжица. Обелката е бодлива и не е годна за консумация. Бодливите круши могат да се използват и за мармалад или да послужат като съставка за ликьор и напитки с бира. Преди консумация бодливата круша може да се съхранява в хладилник няколко дни. Добре е да се има предвид, че този плод не доузрява.
При докосване на бодливата круша: За какво е добре да се внимава
Кората на бодливата круша е покрита с фини бодли с едва забележими кукички. Затова е препоръчително да се носят гумени ръкавици.
Как се отстраняват бодлите на бодливата круша?
Съществуват три начина за отстраняване на бодлите:
- Самозалепваща лента: Самозалепващата лента се притиска към кората, но без да се натискат бодлите в плода, след което се издърпва. Тази операция се повтаря колкото пъти е необходимо.
- Пинцета: По-големите бодли се отстраняват с пинцета, като се издърпват нагоре.
- Хартия: За целта е нужен вестник или друг непотребен лист хартия,с който се изтъркват плодовете. Това е начинът, който земеделските стопани използват.
Обелване и консумация на бодливи круши: Подход
Беленето на бодливите круши може да бъде предизвикателство, тъй като са покрити с малки бодли. Ето как лесно и безопасно се белят бодливите круши:
Инструкция стъпка по стъпка:
- Сложи гумени ръкавици или използвай щипци, за да хванеш бодливите круши. Дори бодлите да са били отстранени внимателно, те са трудно забележими и някои могат да бъдат пропуснати.
- Двата края на бодливата круша се отрязват с остър нож. Това улеснява процеса на белене и дава представа откъде да се започне.
- Бодливата круша се разрязва по дължина с ножа и кората се отстранява с пръсти. Добре е да се внимава, за да не се стигне до наранявания.
- Накрая бодливата круша се нарязва на парченца и може да се сервира. Бодливите круши са чудесно допълнение към салати, смутита или като закуска.
Съвет: Ако желаеш да нарежеш бодливата круша, тя първо се разрязва на две надлъжно, а след това напречно.
Ядливи ли са семките на бодливата круша?
Да, семките на бодливата круша са ядливи. Съдържат много полезни хранителни вещества, например омега-3 мастни киселини, баластни вещества и протеини. Важно е да се отбележи, че семките са твърди и някои хора може да имат затруднения с храносмилането им. Ако се консумират, семките от бодлива круша се дъвчат добре, за да бъдат по-лесносмилаеми. Те също могат да се смелят и да се използват в смутита или като добавка към салати.
Какъв е вкусът на бодливата круша?
Месестата ѝ част има сладко-кисел вкус и напомня по вкус на круша или смокиня.
Комбиниране на бодливата круша с други ястия
Бодливата круша, със своя свеж сладко-кисел вкус, може да се използва по различни начини в кухнята – както в сладки, така и в солени ястия. Бодливата круша се комбинира особено добре с ястия от дивеч и птици. От месестата част на бодливата круша може да се получи превъзходно чътни или сладко.