Ванилия: Класиката сред подправките
Знаеш ли, че шушулката ванилия е единственият ядлив плод на орхидея? Тази „истинска ванилия“ е една от най-скъпите подправки поради дългия процес на производство. От засаждането до продажбата може да минат четири до пет години.
Какво е ванилия?
Ванилията се извлича от плодовете на тропически вид орхидея. Терминът „ванилия“ произлиза от испанския термин „vainilla“ и означава нещо като „малка шушулка“ (умалително от термина „vaina = шушулка“). Наред с шафрана, ванилията е една от най-скъпите подправки в света. Интензивен, сладникав аромат на крем и цветя: Ванилията има уникален мирис и вкус.
Каква е разликата между ванилия и ванилин?
Ванилинът е основното ароматно вещество на шушулката ванилия. Може да се произвежда синтетично и се смята за безопасно за здравето. Казано накратко: Ванилинът е изкуствен, ванилията е естествена. Ваниловата захар е чисто бяла, докато захарта с истинска ванилия най-често е жълтеникава до светлокафява.
Ботаническо описание и произход на ванилията
Произходът на ванилията е също толкова екзотичен, колкото и нейният вкус.
Ботаническо описание на растението ванилия
Растението ванилия е орхидея, която произхожда от Мексико и може да достигне 15 метра. В наши дни тя се отглежда около Индийския океан, където средната температура е между 21 и 31 градуса по Целзий. За тази цел растението орхидея се нуждае от висока влажност на въздуха, добър баланс между слънце и сянка и почва, богата на органични вещества. Ванилията придава интензивен аромат на десертите.
Откъде идва вкусът на ванилията?
Популярният аромат идва от ферментиралите шушулки на растението орхидея. Той обаче може да се произвежда и синтетично (ванилин). Производството на натурален аромат на ванилия от кастореум (секрет, който бобрите отделят от задните части) е забранено в Германия. Ароматите на ванилия могат да се произвеждат и от смърч.
Откъде произхожда ванилията?
Съществуват общо над 150 вида ванилия, като мястото на растеж определя името на ванилията. Оригиналната ванилия произхожда от Мексико и затова се счита за мексиканска ванилия, която има мек и сладък вкус. Добре позната е и бурбонската ванилия с интензивен ароматен вкус, която произхожда от Бурбонските острови, предимно от Мадагаскар. За „Кралица на ванилията“ е коронована таитянската ванилия, отглеждана на едноименния остров Таити във Френска Полинезия. Тя е четири пъти доходоносна от бурбонската ванилия, ароматът ѝ на цветя е по-силен.
Сортове шушулки ванилия
Въпреки че родът орхидеи „Ванилия“ съдържа около 120 ванилови растения, само три от тях се отглеждат с търговска цел в големи мащаби.
Бурбонска ванилия
Бурбонската ванилия произхожда от така наречените Бурбонски острови (Мадагаскар, Коморски острови, Реюнион, Сейшели и Мавриций) Шушулките са дълги и мазни, а в тях са скрити много семена. Тя е известна и като плосколистна ванилия. Бурбонската ванилия има сладко-пикантен вкус, подходяща е за месо, гъби и десерти.
Таитянска ванилия
Най-скъпият сорт ванилия се отглежда в Таити, съдържа по-малко ванилин и поради това се характеризира с по-мек аромат на цветя, който може да напомня на череша или слива. Шушулките са по-дебели и по-къси от тези на другите два сорта. Таитянската ванилия е подходяща към морски дарове и ястия с ориз.
Мексиканска ванилия
Тя има силен, шоколадов аромат, които прилича на този на бурбонската, но е по-пикантен. Може да се използва по същия начин.
Ето какво съдържа ванилията: Калории, витамини и минерали
Още ацтеките са използвали ванилията като лечебно средство, тъй като подправката има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Ванилията също така стимулира производството на хормона на щастието серотонин и по този начин оказва положително влияние върху настроението. Тя не само облекчава стреса и безпокойството, но може да помогне и за отслабване: Ароматът въздейства върху центъра на глада в мозъка и по този начин потиска апетита. Племето тотонак е използвало ванилията и като афродизиак.
Калории: 288 kcal
Въглехидрати: 13 g
Белтъчини: 0,1 g
Мазнини: 0,1 g
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0 mg
Витамин В2: 0 mg
Витамин В6: 0 mg
Витамин С: 0 mg
Витамин Е: 0 mg
Калций: 11 mg
Желязо: 0,1 mg
Калий: 148 mg
Магнезий: 12 mg
Натрий: 9 mg
Здравословна ли е ванилията?
Ванилията се използва предимно в кухнята, но малко хора осъзнават, че тя е и мощно лечебно растение.
Ванилията има противовъзпалително действие.
Благодарение на различни етерични масла ванилията има противовъзпалително и антимикробно действие и може да помогне при гъбични инфекции. Затова се използва външно и дори може да облекчи невродермит или екзема.
Ванилия: Успокояващо действие
В ароматерапията ванилията се използва, против нервност и проблеми със съня. Смята се, че ароматът има балансиращ, успокояващ и подобряващ настроението ефект.
Полезна ли е ванилията за стомашно-чревния тракт?
Ванилията възпрепятства развитието на нежелани бактерии в червата и по този начин допринася за здравословното храносмилане. Също така стимулира жлъчката и по този начин помага за по-доброто храносмилане на мазна и тежка храна.
Отглеждане и събиране на ванилия
А какво мислиш за отглеждане на скъпата подправка у дома? Ще ти разкрием дали и как това е възможно.
Къде се отглежда ванилия?
Орхидеите се отглеждат в Мадагаскар, Таити, Реюнион и други острови в Индийския океан.
Може ли човек сам да отглежда ванилия?
Тъй като растенията се нуждаят от топлина през цялата година и влажност от 70 до 80 %, Германия не е подходящ регион за отглеждане. Следователно е необходима оранжерия. С малко късмет и много сръчност може да накараш орхидеята да цъфне. Тогава е хубаво да се действа бързо: Пъпката се отваря сутрин. Ако не бъде опрашена, тя умира до вечерта. Ако я опрашиш, тя ще се превърне в дълга зелена шушулка в рамките на шест до девет месеца.
Как се опрашва растението ванилия?
Цветът на растението ванилия съдържа женски и мъжки полови компоненти, разделени с мембрана. В Мексико ванилията се опрашва от специални видове пчели и колибрита. Тъй като те не произхождат от основните райони на отглеждане, опрашването се извършва ръчно – това е възможно и в оранжерията. Цветът се разрязва внимателно отстрани с остър предмет (например клечка за зъби). След това с върха се взема от жълтеникавия прашец и се прехвърля върху близалцето.
Как се събира ванилия?
Необходими са до четири години, докато едно растение ванилия даде първия си плод. Веднага щом орхидеята цъфне, е необходимо да бъде опрашена ръчно. Шушулките узряват около половин година след опрашването. Те се събират малко преди да узреят. В това състояние плодовете все още нямат своя характерен аромат. Само чрез сложни процеси, като обработка с водна пара и последваща ферментация в херметически затворени съдове, шушулките узряват и се превръщат в познатите черно-кафяви шушулки ванилия.
Какви продукти с ванилия има?
Има многобройни продукти с ванилия. За да ти помогнем да се ориентираш, предлагаме ти кратък преглед на най-важните разлики.
Шушулки ванилия
Най-скъпата, но и най-качествената и най-вкусната разновидност на ванилията. Шушулката ванилия се предлага в стъклени епруветки. Както вътрешността, така и шушулката могат да се използват за придаване на фин, автентичен аромат на пикантни и сладки ястия.
Екстракт от ванилия
Екстрактът от ванилия, известен също като есенция от ванилия, съдържа чистите ароматни вещества от шушулката. Течният екстракт е с почти неограничен срок на годност. За приготвянето му шушулките се накисват в алкохол, който да извлече ароматите. Екстрактът е тъмен и има интензивен вкус.
Ванилия на прах
Ванилията на прах е изсушената и прахообразна версия на шушулките. Не е подсладена, но е чудесна за ароматизиране на различни ястия.
Ванилова захар
Освен ванилия на прах, тя съдържа и захар – и то не малко. В 100 грама ванилова захар обикновено има около 99 грама захар. Бурбонската ванилова захар се характеризира с малки, черни точици.
Аромат на ванилия
Прави се разграничение между натурални и синтетични аромати. Синтетичният се съдържа например във ваниловата захар. Произвежда се изкуствено, но е безопасен за здравето. Необходимо е най-малко 95 процента от натуралния ванилов аромат да произхожда от истинска ванилия, а останалите 5 процента могат да бъдат от други източници.
Купуване и съхранение на ванилия
За твоята следваща покупка: Още факти и вълнуваща информация за екзотичната шушулка.
Къде може да се купят продукти с ванилия?
Може да закупиш продукти с ванилия, като ванилова захар, екстракт от ванилия или цели шушулки в търговската мрежа.
Как да разпознаеш истинската ванилия
Един поглед върху етикета дава информация. По-горе вече изброихме различните начини, по които истинската ванилия се използва в различни продукти. Ако обаче на етикета е написано „натурален аромат“, продуктът е с натурален произход, но не от шушулка. Зад термините „ванилов аромат“, „ароматизант“ или „с вкус на ванилия“ се крие синтетичен ванилин. Терминът „ванилия“ обикновено се отнася и за изкуствен аромат.
Защо ванилията е толкова скъпа?
Поради сложното изкуствено опрашване на цветовете и продължителната ферментация на шушулките, производството на ванилия е много скъпо, което се отразява и на цената.
Какъв е срокът на годност на ванилията?
Тъй като вече са преработени, шушулките ванилия всъщност имат неограничен срок на годност, ако се съхраняват правилно. С течение на времето те могат просто да изсъхнат или да загубят аромата си.
Как правилно се съхранява ванилията?
Най-добре е да се съхранява херметически затворена в стъклената епруветка на тъмно и хладно място.
Употреба на ванилия в кухнята: Ето как става
Ванилията се преработва основно в хранително-вкусовата промишленост. Подправката се използва както при варене , така и при печене и засилва присъщия на храната вкус и неутрализира остротата или киселинността. При това ванилията може да се използва не само за сладки храни, но и за пикантни ястия.
Ето най-добрите професионални съвети за подправките в кухнята.
Правилно изстъргване на шушулката ванилия
Шушулката се разрязва по дължина с остър нож и вътрешността се изстъргва с върха на ножа.
Колко често може да се използва шушулката ванилия?
Ако не използваш цялата шушулка наведнъж, може просто да съхраняваш остатъка в хладилника. Следователно може да използваш шушулката, докато не свърши. Дори и тогава не е хубаво да се изхвърля, защото може да готвиш с шушулката или да я използваш за ароматизиране на захар.
Може ли да се яде кората на шушулката ванилия?
Кората на шушулката има дори по-наситен вкус от вътрешността, така че може да се консумира.
Направи си ванилова захар
Разбира се, това е лесно, вкусно и спестява отпадъци от опаковки!
- Шушулката се поставя с изстърганата вътрешност в буркан с 250 грама захар.
- Оставя се да отлежи една седмица.
- Съвет: При стриването на шушулката на прах, ароматът става още по-интензивен. Ако към захарта се добави само кората на едри парчета, ароматът ще бъде много слаб.
Направи си екстракт от ванилия
Освен търпение и две съставки, не е необходимо нищо друго за тази рецепта!
- Нарязват се 5 шушулки ванилия.
- Изсипват се в стерилизиран голям буркан с винтова капачка.
- Доливат се 230 ml водка.
- Оставя се да отлежава поне четири месеца.
- От време на време се разклаща.
Печива с аромат на ванилия: Колко капки?
Тъй като ароматът на ванилия е концентрат, обикновено са достатъчни само няколко капки. При съмнение е добре да се следва рецептата. Като правило важи: Три капки се равняват приблизително на вътрешността на една шушулка.
С какво може да се заменят шушулките ванилия?
Три-четири пакетчета ванилова захар са приблизително равни на силата на аромата на вътрешността на една шушулка. Хубаво е да не се забравя да се намали съответното количеството захар в рецептата. Може също така да се използва екстракт от ванилия. Обикновено са достатъчни една до две чаени лъжички. По-добре е да се добавя постепенно, докато достигне необходимото количество.