Елда – безглутенова суперхрана
Елдата е пълна с висококачествени хранителни вещества, не съдържа глутен, здравословна е и е изключително универсална. Името ѝ обаче е подвеждащо, тъй като елдата не е зърно. Растението, чиито семена объркващо приличат на тези на пшеницата, принадлежи към семейството на лападовите и е така наречена „псевдозърнена“ култура.
Елдата притежава следните специални характеристики
Въпреки че елдата има вкус на зърнена храна, тя не е като пшеницата. Предимството: Елдата не съдържа глутен и затова е чудесна алтернатива за хора, които трябва да спазват безглутенова диета поради непоносимост към глутен или целиакия. Вкусът на плодовете от елда е ядков и много силен. Но елдата е богата и на витамини и минерали, особено на калций, а също така съдържа и витамин В. От брашно от елда се приготвят традиционни руски и полски ястия, напр. блини. В Италия има вид паста, наречена „pizzoccheri“, а във Франция обичат да правят палачинки от брашно от плодове на елда.
Откъде произхожда елдата?
В Украйна са открити най-старите досега доказателства, че хората са консумирали елда още преди векове. Благодарение на стокообмена растението се разпространява до Нидерландия и Германия, където дава добри добиви дори върху бедни, песъчливи почви. Поради нарастващата интензификация на земеделието и използването на изкуствени торове през XVIII век елдата е почти напълно изместена от полетата. В наши дни разновидностите на елдата намират все повече приятели, не само като безглутенов зърнен заместител и нейното отглеждане се увеличава. Най-голямата площ за отглеждане на елда днес се намира в Бразилия.
Каква е сезонността на елдата?
Елдата обикновено се събира през есента. Въпреки това тя се предлага целогодишно под формата на брашно или изсушени семена.
За какво може да се използва елдата и как се съхранява?
Елдата се предлага под формата на зърна, грис, люспи и брашно и може да се използва по много различни начини. С люспи от елда сутрешното мюсли и кюфтетата добиват по-фин вкус, при които те могат да се използват вместо хляб за свързване на мляната маса. Зърната могат да се използват като гарнитура подобно на ориза и от тях може да се приготви дори ризото от елда. Брашното от елда е подходящо за приготвяне на палачинки или нудли, както и за печене на курабийки.
Ето какво трябва да се има предвид при консумация
Неолющената елда трябва да се измие добре преди приготвяне и да се консумира само в умерени количества. В люспата на зърното се съдържа активната съставка фагопирин, която е вредна при прекомерна консумация. Ако искаме да залагаме на сигурно, трябва да използваме олющени зърна. Елдата се разваля доста бързо. Ето защо трябва да се съхранява далеч от светлина в херметически затворен съд и да се купуват по-малки количества.
Ето какво се съдържа в елдата
Елдата съдържа около 10 процента висококачествен протеин. Биологичната ѝ стойност е дори по-висока от тази на лимеца и просото.
ккал: 343 ккал
Въглехидрати: 17,50 г
Протеини: 13,25 г
Мазнини: 3,4 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,10 мг
Витамин B2: 0,43 мг
Витамин B3: 7,01 мг
Витамин B5: 1,23 мг
Витамин B6: 0,21 мг
Витамин Е: 1,4 мг