Висяща кошница за цветя от макраме – инструкции и съвети
Съдържанието на тази страница накратко
- Висящите кошници с цветя са креативен начин да украсиш дома си.
- Специална разновидност е висящото макраме за саксия – стайното растение е стабилизирано с прежда, вързана на декоративни възли.
- Тук ще видиш много лесен и бърз урок как да си направиш макраме за саксия.
Какво е висяща кошница – и какво е макраме?
Висящата кошница е съд за растение, който се окачва на тавана. Често ги наричат и висящи саксии. Макраметата са изключително подходящи за тези саксии. Тук можем да научим как да си оплетем такива. Макрамето е арабска техника за плетене на възли. Навързваме нишките на възли, за да създадем декоративни елементи – едно от приложенията на този метод е висящата саксия от макраме.
Комплект „Направи си сам“: Каква прежда да използваме за макраме?
Нуждаем се само от един тип материал за висящата кошница от макраме – въжета за връзване. Подходящи са здрави въжета от мека прежда за макраме. Ако обичаме шарените дизайни, можем да използваме въжета в различни цветове. Ако висящото растение цъфти, можем да изберем такъв цвят прежда, който да подхожда на цветовете му. За да е по-ефектно, можем да изберем и по-ярък цвят, например яркожълто или червено. Ако предпочитаме бохемския стил, цветът на въжетата трябва да е естествен или бежов.
Прости и бързи инструкции за висяща кошница
За начинаещите в плетенето на макраме тук предлагаме подробни инструкции.
Имаме нужда само от следното:
- подходящо висящо растение в саксия;
- здрава и дебела прежда за макраме;
- ножица.
Как да си изплетем макраме за саксии? Да започваме!
- Отрязваме четири парчета прежда с еднаква дължина. Тя зависи от това колко голяма е висящата саксия от въже и колко високо или ниско трябва да виси растението. За ориентир можем да използваме 80 см.
- Събираме всички нишки заедно, сякаш са едно дебело въже, и ги сгъваме наполовина – в този момент можем да направим прост възел с примка (наричан още „възел за чувал“ или „възел с примка“), – като следваме илюстрацията стъпка по стъпка. Затягаме възела така, че да остане една примка. По-късно ще окачим растението на кука на тавана през нея.
- От примката трябва да висят 8 нишки с приблизително еднаква дължина. Закачаме я на кука или дръжка на врата. Оставяме около 30 см от примката.
- На тази височина връзваме двете въжета едно към друго с прост двоен възел като този, който връзваме на обувките си. Когато правим възела, трябва да се уверим, че дължината на всички нишки до примката са еднакви и че възлите на въжетата вървят успоредно един на друг, тоест на една и съща височина.
- След като приключим, отново оставяме разстояние между редицата възли. Този път то е по-малко, около 10 см. Сега пред нас има 4 чифта въжета. Взимаме 2 съседни двойки и избираме вътрешното въже на всяка от тях, т.е. непосредствените „съседи“ от двете двойки. Сега с тях завързваме отново възел с примка.
- После поставяме растението в мрежата от възли и събираме заедно всички въжета. Ако саксията не пасва идеално, можем да коригираме втория ред възли. След като саксията е добре закрепена, събираме всички краища на въжето, за предпочитане в средата на дъното на саксията.
- Накрая завързваме всички въжета в един последен възел и го затягаме добре. Макрамето е готово за окачване!
Декорация: Съвети за първата висяща кошница
Някои предпочитат по-семпли варианти, а други се увличат по по-детайлните. Ако искаме да добавим малки елементи, които да привличат погледа към висящото макраме, можем да украсим нишките с мъниста, дървени пръстени или пера. По този начин то придобива индивидуалност. Щом овладеем техниката на плетене на макраме, ще можем за отрицателно време да се сдобием със страхотен подарък за приятелите си. Ако използваме много здрава прежда, можем да закачим висящата кошница и за тавана на балкона.
Висяща зеленина: Кои растения са подходящи за висящата кошница?
Не всяко растение се чувства комфортно във висяща позиция. Какво да правим, ако не сме сигурни дали растението е подходящо за такава кошница? За да намерим идеалното растение за този творчески проект, трябва предварително да се информираме за висящите растения.