Бразилски орех – едър и сочен
Бразилските орехи често са наричани още маслени орехи. Това са семената на дървото Бертолетия (Bertholetia excelsa), което вирее главно в тропическите гори в поречието на Амазонка в Южна Америка.
Бразилският орех притежава следните специални характеристики
Дървото Бертолетия (на португалски „кастанейра“), от което произхожда бразилския орех, достига на височина между 30 до 45 метра и диаметър на ствол с ширина до два метра. Те са сред най-големите дървета в района на тропическите гори. Според местните жители, дърветата живеят по 500 и повече години. Те са защитени и изсичането им е забранено.
Съставът му включва селен
Ядките на дървото са с триъгълна форма и са разположени в бодлива капсула с дължина от 10 до 15 см. Всяка капсула може да съдържа от 15 до 40 ядки и тежи до два килограма. След това достига размерите на кокосов орех.
Откъде произхожда бразилския орех?
Бразилският орех произхожда от тропическите гори на Бразилия, откъдето идва и неговото наименование. Междувременно обаче той е разпространен в цяла Южна Америка и достига до Мексико.
Каква е сезонността на бразилския орех?
Периодът от цъфтежа до образуването на ядката е 14 месеца. Вече узрелите капсули падат от дървото в периода от януари до юни. Предлагат се в търговската мрежа през цялата година.
За какво може да се използват бразилският орех и как се съхранява?
Бразилските орехи се смилат, настъргват, нарязват, режат и се използват в торти, сладкиши, салати, пудинги и ядкови млека. Те могат също да се пекат, осоляват и в естествения си вид се консумират като закуска между храненията. Бразилските орехи се използват и за производство на масло, за сладкиши, както и в козметиката. Ядките се предлагат без черупки (бели на цвят), печени или натрошени и съдържат голямо количество протеини, желязо, тиамин и селен.
За това трябва да се отделя особено внимание при съхраняването на бразилските орехи.
Бразилия, Перу, Боливия, Венецуела, Колумбия и Гвиана са държавите-износителки на бразилски орехи. Според закона там е позволено новата реколта да се смесва с ядки от предходната година. За потребителите това означава, че бразилските орехи трябва да се консумират възможно най-скоро. Дори ако срокът на годност все още не е изтекъл, периодично може да се открие някоя гранясала ядка. Те веднага се разпознават по лошата и мазна миризма и сбръчканата ципа.
Бразилските орехи, както и всички други сухи ядки, лесно могат да се заразят с хранителни молци. Затова те трябва да се съхраняват на сухо, тъмно и херметично затворено място. При транспортиране бразилските орехи могат да се самозапалят поради високото съдържание на мазнини и ензимното разпадане при излагане на светлина или топлина.
Ето какво съдържа бразилският орех?
Бразилският орех, като всички ядки, съдържа протеините, но се отличава и със съдържанието на селен.
ккал: 670 ккал
Въглехидрати: 3,6 гр
Протеини: 13,6 гр
Мазнини: 66,8 гр
Витамин А: 3 µg
Витамин B1: 1 мг
Витамин В2: 0,04 мг
Витамин В6: 0,11 мг
Витамин С: 2 мг
Витамин Е: 7,6 мг
Калций: 130 мг
Желязо: 3,4 мг
Калий: 644 мг
Магнезий: 160 мг
Натрий: 2 мг