Кашу – малък източник на щастие
Кашуто произхожда предимно от Африка и Азия. Тъй като растението не е капризно, то вирее и в по-бедни почви. Кашуто е костилков плод, който принадлежи към групата на ядките.
Кашуто притежава следните специални характеристики
Радва се на голяма популярност и нарастващо търсене от 20-ти век насам. Първоначално ядката е пренесена от Бразилия в Мозамбик и Индия през XVI в., а през XIX в. се отглежда масово в Африка, Азия и Латинска Америка.
Кашуто е с относително ниско съдържание на мазнини. От ботаническа гледна точка то е костилково растение, подобно на шамфъстъка и бадема. Съдържащите се в него белтъчини включват аминокиселината L-триптофан.
Откъде произхожда кашуто?
В наши дни Бразилия и Индия са най-големите производители на ядки от кашу. Те са следвани от Виетнам, Индонезия, Тайланд, Танзания, Гвинея-Бисау, Мозамбик и Нигерия. В някои страни чупенето на ядките все още е ръчен труд. Вече има и машини, които поемат тази дейност за събиране на кашу.
Каква е сезонността на кашуто?
Основното време за събиране на реколтата от кашу е приблизително между февруари и края на април. Благодарение на добрата трайност, те са достъпни през цялата година. Тъй като дърветата кашу изобщо не са капризни и не изискват много грижи и поливане, те се поддържат лесно и умират изключително рядко. Събирането на плодовете кашу е също толкова лесно, колкото и грижата за тях. Ядките кашу просто падат от дърветата, когато узреят – подобно на кестените. Просто трябва да ги съберем.
За какво може да се използва кашуто и как се съхранява?
Кашуто е подходящо за закуска. То е основна съставка в азиатската кухня, особено в ястията с ориз. Кашуто придава на ястията уникален вкус. То може да се използва и за приготвяне на вкусни десерти. При съхранение на ядките трябва да се уверим, че се намират на проветриво и сухо място, тъй като могат много бързо да развият плесен.
Ето какво съдържа кашуто
Кашуто съдържа аминокиселината триптофан и протеини.
ккал: 571 ккал
Въглехидрати: 30,5 гр
Протеини: 17,2 гр
Мазнини: 42,2 гр
Витамин А: 10 µg
Витамин B1: 0,63 мг
Витамин В2: 0,25 мг
Витамин В6: 0,42 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,8 мг
Калций: 31 мг
Желязо: 2,8 мг
Калий: 552 мг
Магнезий: 270 мг
Натрий: 15 мг