Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Бадеми: универсални и вкусни

Сладка междинна закуска, универсална добавка за печене с фин аромат на марципан и звезда във всеки микс от ядки: Става дума за бадема. А той дори не е ядка в истинския смисъл на думата! Всичко важно за него. както и много идеи за рецепти можеш да намериш тук, в нашия „Лексикон на свежестта“. 

Определение

Какво представляват бадемите?

Три розови купички с цели и смлени бадеми, до тях има златна лъжичка

Бадемите принадлежат към разред Розоцветни. Те са култивирани още преди близо 4000 години, а в наши дни се отглеждат предимно в Калифорния, но също и в Пакистан, Иран и Средиземноморския регион. Разграничават се сладък и горчив бадем. Сладките бадеми имат канелено-кафява, грапава кожица и са бадемите, които познаваме най-добре. Горчивите бадеми не може да се консумират сурови, но все пак имат своето място в кулинарията – по-късно ще разкажем повече за това. 


Ботаническо описание и произход

Ботаническо описание и произход на бадема

Ще изясним най-важните въпроси за бадема: Откъде идва и какво представлява в действителност.

Ботаническо описание: Ядка ли е бадемът?

Всъщност не – макар водещата му роля в миксовете от ядки да предполага точно това. От ботаническа гледна точка, бадемът спада към костилковите плодове, което го прави роднина на кайсията. Бадемовото дърво (на латински: Prunus dulcis) принадлежи към семейството на розоцветните, по-точно род Prunus. Дървото достига височина между четири и седем метра, а напролет сияе в разкошна премяна от бели или розови цветове. 

Откъде произхождат бадемите?

Бадемовото дърво се отглежда повече от 4000 години. Основните региони на отглеждане на бадемовите дървета са в Калифорния, Средиземноморския регион, Иран, както и в Пакистан и Китай. В някои германски лозарски райони се отглеждат бадеми, които вероятно са внесени от римляните заедно с гроздето.


Сезонност

Каква е сезонността на бадема?

Периодът на цъфтеж на бадемите, обичан както от туристите, така и от любителите фотографи, продължава от януари до април, в зависимост от региона. Плодовете зреят в средата на лятото, а започват да се събират от септември. Става ясно, че плодовете са зрели, когато твърдата обвивка на черупката се разпука. Поради дългия срок на годност и лесното съхранение у нас се продават бадеми през цялата година. 


Разграничаване

Каква е разликата между сладки бадеми и горчиви бадеми?

Горчивият бадем (Prunus dulcis var. Amara) е дива форма на бадема. За разлика от сладкия вариант (Prunus dulcis var. Dulcis), той не може да се яде суров. Както личи от името, вкусът му е горчив. Отровен е поради високото съдържание на амигдалин, който организма превръща в циановодородна киселина. Все пак след нагряване горчивите бадеми могат да се консумират и се използват например за растителни масла, ароматизанти и ликьори като амарето.


Хранителни стойности

Хранителна стойност на бадемите: Калории, витамини и минерали

Бадемите съдържат голямо количество бадемово масло, както и витамин A и витамин E. Количеството на минералите също е голямо, от тях 252 милиграма калций, 170 милиграма магнезий и 835 милиграма калий на 100 грама бадеми.

Хранителна стойност
 

Калории: 583 kcal

Въглехидрати: 5,4 g

Белтъчини: 18,7 g

Мазнини: 54,1 g

Витамини

 

Витамин А: 23 µg

Витамин B1: 0,22 mg

Витамин B2: 0,6 mg

Витамин B6: 0,16 mg

Витамин С: 0 mg

Витамин Е: 25,2 mg

Минерали

 

Калций: 252 mg

Желязо: 4,1 mg

Калий: 835 mg

Магнезий: 170 mg

Натрий: 20 mg


Здравни аспекти

Полезни ли са бадемите?

Консумацията на бадеми осигурява на организма важни витамини и минерали, полезни мазнини, белтъчини и фибри. Положителното им въздействие върху кръвната захар ги прави идеална междинна закуска за диабетици.

Бадемите съдържат полезни мазнини

Мазнините са над 50 процента от съдържанието на бадемите, но тук става въпрос за полезни ненаситени мастни киселини. Те подпомагат организма при усвояването на мастноразтворимите витамини и според някои изследвания могат да намалят „лошия“ холестерол и риска от заболявания на сърдечно-съдовата система.

Бадемите като източник на хранителни вещества

Бадемите имат високо съдържание на фолиева киселина, което е много важно, особено по време на бременност. Освен това могат да се похвалят с много калций, магнезий, мед и цинк. Много важни хранителни вещества, които не само са незаменими за здравето ни, но се грижат за сияйна кожа и блестяща коса.

Бадемите съдържат антиоксиданти

Антиоксидантите като витамин E могат да укрепят защитната бариера на кожата и да я запазят мека и стегната. Освен това поддържат имунната система и укрепват нервите. Само шепа бадеми може да покрие около една трета от дневната ни потребност от витамин Е.

По колко бадема може да се изяждат на ден?

Германското дружество по въпросите на храните препоръчва всеки ден да се изяжда около шепа бадеми, т.е. около 25 грама. Така не се приемат прекалено много калории, а същевременно се полага грижа за здравето, като се осигурява на организма малък енергиен източник, пълен с хранителни вещества и витамини.  


Купуване и съхранение

Купуване и правилно съхранение на бадеми

За печене, похапване или паниране: Бадемите могат да се използват в кухнята по различни начини.

Купуване на цели бадемови ядки: Печени или бланширани

Бланшираните бадеми са бели, тъй като кафявата обвивка на ядката е обелена. Необелените бадеми имат малко по-тръпчив вкус, което ги прави чудесна междинна закуска. За добавяне в печива най-често се използват бланширани бадеми. Освен това има и печена версия: Нейното предимство е финият аромат от печенето, но при загряването се изгубват някои витамини и хранителни вещества.

Купуване на бадеми: Филирани, нарязани, натрошени или смлени

За десерти, печива или панировки се продават бадеми под най-различна форма. Като декорация за сладкиши или панировка са най-подходящи филираните или натрошените бадеми. За същата цел могат да се използват и нарязаните бадеми, които изглеждат малко по-изискано. За печене на сладкиши, курабийки или френски макарони е подходящо добавянето на смлени бадеми в тестото.

Защо бадемите са толкова скъпи?

Най-голяма част от бадемите се произвежда в Калифорния. Необходимо им е много слънце, но и много вода. Земеделците там все по-често трябва да се борят със сушите, печалбата им намалява, а същевременно търсенето на бадеми се увеличава. По тази причина и поради дългия път за транспортиране бадемите (както много други видове ядки) често са сравнително скъпи.

Как се съхраняват бадемите?

Натуралните бадеми могат да се съхраняват най-дълго в своята кафява обвивка. Натрошените и смлените бадеми гранясват по-бързо. Ако имаш съмнения ги помириши. Наличието на мухъл или тъмни петна сочи, че бадемите са развалени. Независимо от формата, бадемите трябва да се съхраняват на сухо и херметически затворени на хладно място.


Употреба

Какво може да се приготви с бадеми?

Филирани бадеми в розова купичка, до тях има още бадеми

Сладкият бадем се използва основно за консумация в суров вид, но също така и за печива, за производство на марципан и ликьор . Преди консумация бадемите се попарват в гореща вода, за да може лесно да се отстрани леко горчивата им обвивка. Повторно изсушени те могат да се преработват в брашно или да се стържат, стриват или режат. В този си вид се използват за декорация или за печене. На панаирните щандове сладкият бадем се предлага под формата на популярния „печен бадем“, карамелизиран в захар. Бадемите трябва да се съхраняват на хладно, сухо и тъмно място.

Бланширане на бадеми – ето как се прави

Бланширането на бадеми е много лесно, необходими са само вода и тенджера.

  • Необелените бадеми се пускат във вряща вода и се кипват за кратко.
  • Отцеждат се и се изплакват със студена вода.
  • Бадемите се стриват/стисват между пръстите – кафявата обвивка се отделя много лесно.
  • Бадемовите ядки се оставят да изсъхнат.

Как да си направиш печени бадеми?

Печени бадеми - сладката коледна класика. Който ги приготвя у дома, не само спестява пари. Прясно опечените бадеми просто са двойно по-вкусни. Ето как се прави:

  • 120 g захар, 100 ml вода и по желание ванилена захар, кардамон и канела се сипват в друга тенджера. Кипват се, докато се разтвори захарта.
  • Проверява се температурата – захарният сироп трябва да достигне минимум 150 градуса.
  • В тенджерата се добавят 200 g бадеми (натурални или бланширани).
  • Бадемите се пекат при постоянно разбъркване, докато водата се изпари напълно.
  • Печените бадеми се разстилат върху хартия за печене и се оставят да изстинат.

Как се прави бадемов мус

Кремообразният бадемов мус е много вкусен върху филия хляб, но с него могат да се приготвят и апетитни къпкейкове, десерти и сладкиши. Много е лесно сам да приготвиш муса и по желание да добавиш канела, сол, какао и други подправки. Ето как се прави:

  • Произволно количество бадеми (бланширани или необелени – според вкуса) се накисват във вода за една нощ.
  • Пюрира се в блендер, докато се превърне в гъст крем (това отнема известно време).
  • Евентуално може да се подправи с неутрално растително масло, за да стане още по-фино.

Бадеми за печене на сладкиши и десерти

Бадемът, който по природа е сладък, е сякаш създаден за фини печива и десерти. В много рецепти можеш да заместиш част от брашното със смлени бадеми. Така в резултат ще постигнеш лека марципанова нотка и по-добър баланс. Нарязаните, натрошените или целите бадеми са подходящи за естествена декорация за печива. С натрошени карамелизирани бадеми можеш да подправяш десерти. Комбинацията с череши е особено неустоима.




Това също би могло да представлява интерес