Костилкови плодове: вкусни и разнообразни!
Терминът „костилкови плодове“ описва плодове от група растения със здрава, твърда костилка. При това плодовете се различават значително по външен вид. Към костилковите спадат например мангото, кайсиите, сливите, черешите, нектарините и подобни. Но знаеш ли, че и растенията кокос, бадем и шамфъстък от ботаническа гледна точка се числят към костилковите плодове? Научи всичко за вкусните плодчета.
Какво представляват костилковите плодове?
Лесно е за обяснение: Костилковите плодове са тези, които имат месеста част, обгръщаща една единствена костилка. Това е семето на плода – например при черешите и кайсиите. Всички растения с костилкови плодове принадлежат към рода Prunus. Подкатегория на костилковите плодове са сборните плодове, които включват малини и къпини.
Семкови и костилкови плодове: Каква е разликата?
За разлика от костилковите плодове, месестата част на семковите плодове съдържа не само едно, а няколко семена в 5-камерна сърцевина. Най-известните представители са ябълките и крушите. И костилковите, и семковите плодове са част от семейство розоцветни (Rosaceae).
Кои плодове принадлежат към костилковите?
Много разновидности на костилкови плодове са изключително богати на витамини. Черешата например е известна със съдържанието си на витамин С, фолиева киселина и много варианти на витамин В. За специална форма на костилковия плод се считат сборните плодове, към които се числят къпината и малината. Хубаво е костилковите плодове да се разграничават от семковите плодове, които включват ябълки, круши и други плодове с по-малки семена.
Други сортове костилкови плодове
Следните растения са част от семейството на костилковите плодове – някои от тях може да те изненадат:
- Китайска слива
- Японска кайсия
- Черешова слива
- Кокосов орех
- Дрян
- Бадем
- Шамфъстък
- Обикновена вишна
- Черна череша
- Трънка
- Шмак
- Гроздовидна песъкиня
Откъде произхождат костилковите плодове?
Черешовите и сливовите дървета се чувстват относително добре и в умерени географски ширини, но има някои разновидности на костилковите плодове, които виреят по-скоро в средиземноморския регион. Кайсиевите дървета се срещат в по-топлата южна част на Германия, но предимно са разпространени в Средиземноморието. Там и в Турция те се считат за типични растения. Още по-екзотична е областта на отглеждане на шамфъстъка, който намира идеални условия в Иран, Сирия, но и в Калифорния, Гърция и Турция.
Някои от тези видове плодове имат различни варианти: при черешата това са сладката череша, обикновената вишна, японската вишна, както и обикновената гроздовидна песъкиня. Японската вишна например, позната под името Prunus serrulata, расте предимно в Япония, Китай и Корея. Обикновената вишна пък се култивира в обширни области на Северното полукълбо, а сладката череша не е нетипична за Германия.
Каква е сезонността на костилковите плодове?
Като примери тук са посочени любими разновидности на костилковите плодове като череши, кайсии и сливи. Тези разновидности на костилковите плодове обичат предимно топъл климат. Обикновено сладките череши узряват през юли, кайсиите през юли и август, а сливите – през юли, август и септември. Съответно при различните разновидности костилкови плодове има и сходни черти. Студената зима не понася на тези сортове, но те се чувстват добре през топлите месеци.
За какво може да се използват костилковите плодове и как се съхраняват?
Много сортове костилкови плодове се консумират непосредствено като прясно измити плодове. Така кайсиите, черешите и сливите спадат към класическите плодови сортове, които се ядат пресни. Кокосовият орех, шамфъстъкът и бадемите също са подходящи за лека закуска за тези, които нямат алергии.
Костилковите плодове играят важна роля в кухните по целия свят. Класика е сладкишът. Има сладкиши с череши, торти с кайсии и сладкиши със сливи. Черешите се преработват като зърнена закуска с череши , която може да се комбинира добре с палачинки или други тестени изделия. И в мъфините и минитортичките костилковите плодове са любимци. Мармаладите също са разпространена форма на приложение: независимо дали черешови, кайсиеви, или сливови. Бадемите и шамфъстъкът пък намират място в различни миксове от ядки или в от ядки и сушени плодове. Освен това костилковите плодове намират приложение и в напитките, независимо дали като плодов сок, или смути. Чътнито от манго също е много популярно. Костилковите плодове са подходящи и като плодова съставка за сутрешното мюсли.
Как да съхраняваш костилкови плодове
За разлика от много видове зеленчуци или гъби, повечето видове костилкови плодове не е хубаво да се съхраняват в хладилното отделение. При определени обстоятелства биха могли да издържат по-дълго време, но губят своя аромат. Ето защо най-често се препоръчва съхранение на стайна или по-хладна температура. Стайната температура важи по-специално за екзотичните плодове, които се чувстват добре в по-топлите страни. Същевременно ако костилковите плодове се съхраняват открити, често биват нападнати от мухи, поради което се препоръчва защитено съхранение.
При това различните видове плодове се държат различно, що се касае до узряването. Така например мангото може да доузрява, но това не важи за черешата.
Здравословни ли са костилковите плодове?
Месестата част на костилковите плодове е пълна с хранителни вещества и витамини, нали? Но защо баба предупреждава, че от прекалено много череши може да те заболи коремът? Ние имаме отговорите.
Костилкови плодове: Витамини и минерали
Много разновидности на костилковите плодове са изключително богати на витамини. Черешата например е известна с високо съдържание на витамин С, фолиева киселина и много варианти на витамин В. Към тях се числят съставките като калий, калций, магнезий и желязо. Кайсиите също съдържат витамин С, фолиева киселина, калций и желязо. Костилковите плодове поддържат имунната система, стимулират костния метаболизъм и укрепват сърдечно-съдовата система. Тези добри характеристики превръщат костилковите плодове в здравословна закуска. Хубаво е да се внимава при консумацията на кокосовия орех, който съдържа много хранителни вещества и има антибактериално действие, но има около 350 калории на 100 грама.
Метеоризъм от костилкови плодове?
Всеки, който е ял големи количества череши наведнъж, може би е запознат с този феномен: Най-напред вкусът е много приятен, а след това започват болки в стомаха. Това може да се дължи на непоносимост към фруктоза. В случай на непоносимост, неразградената плодова захар попада в дебелото черво, където се преобразува във въглероден диоксид. Това предизвиква метеоризъм и спазми. Но дори хората, които не страдат от непоносимост, могат да получат болки в стомаха след консумация на голямо количество костилкови плодове, тъй като всеки от нас има индивидуален праг по отношение на фруктозата. Ако тази стойност бъде надхвърлена, ще се появят въпросните симптоми. Това няма нищо общо със зрелостта на плодовете, а митът, че водата в комбинация с череши е виновна за болките в стомаха, не е обоснован.
Могат ли костилковите плодове да предизвикат алергии?
Хората, които са алергични към ранноцъфтящите растения елша, леска и бреза, могат да получат симптоми и след консумация на костилкови плодове, включително сърбеж в устата. Този феномен се нарича кръстосана реактивност, която в случай на съмнение е хубаво да се провери от лекар.