Череши: червени, кръгли и питателни
Черешата е от рода на розоцветните и се нарича още Prunus. Има над 200 вида дървета и храсти, които спадат към този род. Диви форми на черешата е имало още в ранната каменна епоха в Азия и в умерените климатични зони на Европа. Произходът на култивираните сортове череша е в Кавказ и по-късно римляните са ги донесли в Европа.
Черешата има следните специални качества
Сладките череши са костилков плод и имат тъмночервен до черен цвят с твърди, кръгли плодове върху дълги зелени стебла. Има мекомесести сладки череши, които зреят по-рано и плътномесести хрущялки, които имат твърдо месо, но са чувствителни към дъжд и зреят по-късно. Трапезните череши са напълно развити, но могат и да доузряват. Пресните сладки череши се разпознават по гладкото, зелено стъбло.
Откъде произхожда черешата?
Родината на черешата е Турция. Оттам тя попада в Италия и се разпространява в цяла Европа.
Каква е сезонността на черешата?
Сладките череши имат сезонност през летните месеци от юни до август.
За какво може да се използва черешата и как се съхранява?
Сладките череши са много любими като лека закуска. Те трябва да се консумират най-добре пресни, но могат да се съхраняват до пет дни охладени в хладилник – най-добре в затворен съд, тъй като лесно поемат други миризми.
Те са подходящи за плодови салати и могат да се обработват на сладолед и крем. Киселите сортове са по-ароматни и вкусът се подобрява след обработка. В суров вид не са много вкусни, но пък се използват за готвене и печене, за торти, сладкиши и конфитюри. Вишните са много подходящи за апетитни рецепти – например като допълнение към птиче месо и дивеч или в пикантни чътнита и сосове. Черешите се продават и консервирани. Известни са консервираните италиански амарена череши, които служат като пълнеж за бонбони.
Ето какво съдържа черешата
Сладките череши са богати на витамин С и витамини В. Съдържат също калий, калций, магнезий, мед, флуорид и сяра.
kcal: 63 kcal
Въглехидрати: 13,3 g
Белтъчини: 0,9 g
Мазнини: 0,3 g
Витамин А: 6 µg
Витамин В1: 0,04 mg
Витамин В2: 0,04 mg
Витамин В6: 0,05 mg
Витамин С: 15 mg
Витамин Е: 0,1 mg
Калций: 17 mg
Желязо: 0,4 mg
Калий: 229 mg
Магнезий: 11 mg
Натрий: 3 mg