Слива Мирабела: сладко лакомство
Сливата Мирабела, наричана още жълта слива, е костилков плод, култивиран в Мала Азия. От 1490 г. най-голямата област, в която се отглежда, е във френския регион Лотарингия. Там ежегодно се берат 18 000 тона, което е 80 процента от световното производство на този сладък плод. Други райони на отглеждане има в Средна и Южна Европа, както и в Северна Африка.
Какво представляват сливите Мирабела?
Сливата Мирабела е подвид на домашната сливаи се нарича също жълта слива. Нейният плод е с размер приблизително три сантиметра, топчест, жълт или зелен. Сладката месеста част съдържа костилка, която се отделя лесно. Сливите Мирабела се събират според климата от юли до септември.
Ботаническо описание и произход на сливите Мирабела
Ще ти разкрием произхода на името Мирабела и на кой костилков плод е роднина – можеш ли да се досетиш?
Ботаническо описание на сливата Мирабела
Латинското име на сливата Мирабела е Prunus domestica susp. syriaca. Иначе казано: Сливата Мирабела е подвид на домашната слива, както и сливата Ренклода. Така че не е чудно, че сливата Мирабела понякога се нарича и „жълта домашна слива“. В Австрия тя носи забавното име „Kriecherl“. Както домашната слива и сортът Ренклода, сортът Мирабела спада към семейство розови или розоцветни. Дървото е сравнително непретенциозно и може да вирее в почти всяка градина. Названието „Мирабела“ всъщност идва от италиански и означава „Чудно красива“.
Откъде произхожда сливата Мирабела?
Сливата Мирабела произхожда от Мала Азия и Северна Персия. Тя вероятно е резултат от кръстоска на домашна слива и джанка или домашна слива и трънка. Днес сливата Мирабела расте в Централна и Южна Европа и се отглежда дори в Северна Африка. Голяма част от реколтата идва от Лотарингия, област в Североизточна Франция.
Еднакви ли са сливата Мирабела и това, което наричат „Marille“?
Ако си от Южна Германия или от Австрия, вероятно изобщо не си задаваш този въпрос, защото там името „Marille“ е синоним на „кайсия“. Макар двете имена да звучат сходно и външният вид също да предполага родство: Това не е един и същ плод. Жълто-зелената Ренклода, наричана в Австрия Ringlotten, с латинското име Prunus domestica subsp. Italica, също прилича на сливата Мирабела, но не става дума за едно и също растение.
Ето какво съдържа сливата Мирабела
Сливите Мирабела съдържат изключително много калий – 230 милиграма на 100 грама. Калият е жизненоважен минерал. Той участва в регулирането на кръвното налягане и по този начин понижава риска от инсулт.
Калории: 67 kcal
Въглехидрати: 15 g
Белтъчини: 0,7 g
Мазнини: 0,2 g
Витамин А: 42 µg
Витамин B1: 0,06 mg
Витамин B2: 0,04 mg
Витамин B6: 0,05 mg
Витамин С: 7 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 12 mg
Желязо: 0,5 mg
Калий: 230 mg
Магнезий: 15 mg
Натрий: 0 mg
Какви сортове слива Мирабела съществуват?
Познаваш ли една, значи познаваш всички – този израз съвсем не важи за сливата Мирабела. Знаеш ли, че растението има различни сортове?
Има ли червени сливи Мирабела?
Може би вече си виждал червена слива Мирабела, или дори си я опитвал, но всъщност тя изобщо не съществува. Парадоксално ли звучи? Това, което разговорно наричаме „червена Мирабела“, всъщност е джанка (Prunus cerasifera). Когато човек захапе този плод, разбира за кой вид костилков плод става дума.
Любимката: Нансийска Мирабела
Известна и като Mirabelle de Nancy, Drap d’Or или Nancy Mirabelle – този вид е може би най-разпространеният. Плодовете достигат размер от три до пет сантиметра, оцветяват се в червеникаво-жълто и често са осеяни с червени точици. Жълтата, стегната месеста част на плода е сладка и сочна, чудесна е за добавка към печива и мармалади. Дървото е много плодоносно и не се нуждае от много място, което позволява да бъде посадено и в малка градина.
Мирабела „Беламира“
Много устойчив сорт, неподатлив на болести. Ражда големи плодове, които не се разпукват. Вкусът на светложълтите до зеленикави плодове напомня на Ренклода.
Сортове Мирабела с големи плодове: „Мирагранде“
Около трисантиметровите плодове на Мирагранде често са осеяни с червени точици от слънчевата страна и зреят сравнително рано. Месестата част на плода е златисто-жълта и много ароматна. Този сорт е от Германия и още е сравнително нов: Съществува от 2006.
Мирабела от Мец
Този сорт дължи името си на мястото, където е открит, в близост до френския град Мец. Той е много плодоносен и ражда малки до средни, светложълти до тъмножълти плодове. Има високо съдържание на захари и е много подходящ за производство на ликьор или плодово бренди.
Кайсиеви мирабели „Aprimiria“
Наричат този сорт още слива-кайсия. Но въпреки това описание, не става въпрос за кръстоска между кайсия и Мирабела. Това по-скоро е дърво Мирабела, опрашено от домашна слива. Плодовете са жълто-оранжеви, а слънчевата им страна е розово-виолетова. Издължената форма напомня на домашна слива, а жълтата, стегната месеста част има вкус на мед и има лек кайсиев аромат. Тя е по-голяма и по-фина на вкус от популярната Нансийска Мирабела.
Полезни ли са сливите Мирабела?
Естествено! Но кои са съставките, които ни осигуряват костилковите плодове? Да ги разгледаме по-подробно.
Богати са на минерали и витамини
Малките, сладки енергийни бомбички ни осигуряват калий, магнезий и витамин С. Те могат да допринесат и за укрепването на нервите, за поддържането на костите и зъбите, както и за добрата функция на имунната система.
Пектинът в сливите стимулира метаболизма
Пектинът е разтворимо баластно вещество, което се среща и в ябълките и цитрусовите плодове. Той има детоксикиращо действие, понижава холестерола и действа като пребиотик, което означава, че има положително въздействие върху чревната флора. Както останалите баластни вещества, пектинът в сливите също стимулира перисталтиката на червата, а с това и храносмилането.
Отровни ли са неузрелите сливи Мирабела?
Ако неузрелите сливи Мирабела (както и другите костилкови плодове, например домашната слива) се консумират в големи количества, може да доведат до стомашни болки и разстройство. Опасността обаче не е голяма, тъй като неузрелите плодове са твърде кисели – те просто не са достатъчно вкусни, за да се преяде с тях.
Така расте сливата Мирабела
За да разгърнат пълния си аромат, сливите Мирабела се нуждаят от повече слънце, отколкото домашните или сините сливи. Видът на почвата също е много важен. Дървото расте най-добре върху топли песъчливи почви, които не бива да пресъхват. През пролетта по дървото, което няма бодли, разцъфва море от бели цветчета. Традиционно плодовете се събират чрез брулене. Опъната под дървото мрежа ги улавя, така че да не се натъртват.
Каква е сезонността на сливата Мирабела?
Времето за бране на сливата Мирабела е през късното лято и е от юли до септември.
По какво се познават узрелите сливи Мирабела?
В зависимост от сорта, златистожълтото оцветяване на кожицата и/или зачервените страни говорят за зрелостта на плодовете. При сортовете, които стават светложълти, е малко по-трудно да се разпознае дали вече са зрели. Следните съвети помагат – между другото и при домашната слива, сливата Ренклода и други:
- Дръжката се отделя лесно
- Месестата част на плода е стегната, но малко поддава при натиск
- Месестата част на плода се отделя лесно от костилката
За какво може да се използва сливата Мирабела и как се съхранява?
Консумирани пресни, сливите Мирабела са вкусни и сладки. Те обаче са идеални и за производство на мармалад, компот или сок. Освен това сливите Мирабела се използват в сладкишии торти, десерти, смутита, както и като сушен плод. Сливата Мирабела е позната и като суровина за плодово бренди. Сливите Мирабела се съхраняват най-добре охладени. В хладилника те издържат до три дни. Сливите Мирабела са чувствителни плодове, ето защо трябва възможно най-бързо да се консумират пресни. Освен това плодовете могат да се замразяват.
Може ли да се замразяват сливите Мирабела?
Тъй като жълтите сливи не се продават през цялата година, може би си заслужава да се замразят. Това се прави както и при другите костилкови плодове: Първо се измиват внимателно, подсушават се и се почистват от костилките. След това се разстилат върху поднос, така че да не се докосват. Поставят се за един час в хладилната камера. По този начин се избягва слепването им в голяма буца. В кутия или торбичка за замразяване сливите могат да се съхранят около десет месеца.
Ето как можеш да консервираш сливите Мирабела
При консервирането хранителните продукти се стерилизират в буркан. Ако бурканите се складират на хладно, сухо място, консервите имат трайност минимум една година.
- 600 грама сливи Мирабела се измиват внимателно с топла вода, почистват се от костилките, а загнилите плодове се отделят
- Отделят се дръжките
- 500 милилитра вода се кипва и в нея се разтварят 150 грама захар
- Сливите Мирабела се нареждат в стерилизирани буркани
- Заливат се със захарния сироп, като се оставят около два сантиметра до ръба
- Бурканите се затварят
- Бурканите със сливи се варят с вода около половин час в тенджера за консервиране
Лесно е да се приготви мармалад от сливи Мирабела
Вероятно най-вкусният начин да се консервира летният аромат на сливите Мирабела, е варенето на мармалад. Толкова е лесно! Съвет: По желание мармаладът може да се подправи с ябълки, ванилия, канела или ром.
- 2 килограма сливи Мирабела се измиват, разполовяват и почистват от костилките
- Сваряват се в голяма тенджера с 500 грама желираща захар (2:1) и сока на един лимон
- Пасират се през сито
- Връщат се в тенджерата с още 500 грама желираща захар и се оставят да къкрят четири минути, като се разбъркват
- Прави се проба за желирането
- Горещият мармалад се налива в чисти буркани на винт. Бурканите се затварят, поставят се за пет минути с капачката надолу, след което се обръщат и се оставят да изстинат.