Кайсия: сладки плодчета
Изключително популярният плод кайсия е плодът на кайсиевото дърво. То принадлежи към семейството на розоцветните. Кайсията е плод с костилка.
Кайсията има следните специални качества
Кайсията в зряло състояние е жълта до оранжева на цвят и често пъти от страната си, която е обърната към слънцето, има леко червено оцветяване. Обелката на кайсията е гладка и почти без влакна, което я различава ясно от другите плодове, като напр. нектарината. Кайсиите съдържат витамин С, витамини A, В1 и В2, както и калций и фосфор. Съставът им включва също минерали като калий, желязо и каротин.
Откъде произхожда кайсията?
Въпреки че може да се открие по целия свят, кайсията първоначално идва от Североизточен Китай, от област близо до руската граница. Междувременно обаче и унгарските низини са станали традиционна област на отглеждане, известна с особено сочните си кайсии. Днес голяма част от кайсиите идват от Испания, Италия и Турция.
Каква е сезонността на кайсията?
Периодът за бране е от юни до март.
За какво може да се използва кайсията и как се съхранява?
Пресните кайсии се консумират най-добре сурови, но са и много подходящи за печене, за десерти или за конфитюр от кайсии. В японската кухня кайсиите се осоляват, за да са трайни за по-дълъг период от време. Много обичан е и мармаладът от кайсии, който се добива от месестата част на кайсията. Този мармалад от кайсии се използва за торта сахер или пълнене на фашинг поничка. В австрийската кухня освен това е позната т.нар. „виенска перачка“ – ястие от брашно, чиято основна съставка е кайсията.
Вкусна е и като напитка
Кайсията е подходяща не само за ястия, но и за напитки. Плодът се използва за направата на кайсиева ракия. Освен това намиращите се в костилката семена на плода поради горчивия си вкус и силния си аромат на марципан се използват и при направата на амарето. Желателно е да се съхраняват за кратко, ако е възможно, в хартиен плик в отделението за пресни продукти на хладилника.
Ето какво съдържа кайсията
Кайсиите съдържат витамини С, A, В1 и В2, калций, фосфор и минерали като калий, желязо и каротин.
kcal: 43 kcal
Въглехидрати: 8,5 g
Белтъчини: 0,9 g
Мазнини: 0,1 g
Витамин А: 280 µg
Витамин В1: 0,04 mg
Витамин В2: 0,05 mg
Витамин В6: 0,07 mg
Витамин С: 10 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 17 mg
Желязо: 0,6 mg
Калий: 280 mg
Магнезий: 9 mg
Натрий: 2 mg