Маслини: плод с дълга история
По света има почти 300 сорта маслини. Цветът на маслината посочва степента на узряване. В началото всяка маслина е зелена, след това тя узрява, става виолетова и едва в края черна. По-здрави и по-твърди от черните са маслините, които са набрани още когато са зелени или виолетови.
Маслината има следните специални качества
Маслините са костилкови плодове големи колкото върха на пръст, които имат неядлива, твърда костилка. Подобната на гума месеста част е подчертано апетитна и е подходяща за добавка към различни ястия. Костилковият плод съдържа витамини и минерали. Маслините достигат до търговската мрежа в зелено или в черно-виолетово състояние. Консервираните маслини най-често са без костилки.
Откъде произхожда маслината?
Маслината се споменава още в библията, където гълъб носи на Ной маслинено клонче след потопа, указвайки, че отново се е показала земя. Произходът на маслините е в Централна Азия, където първоначално са култивирани, и оттам бавно са се разпространили в Източното Средиземноморие. Днес маслината обаче се отглежда в цялото Средиземноморие. За главни страни износителки на маслини и изделия от маслини днес се считат Италия, Испания, Гърция, Ливан и Турция. Маслините се нуждаят от средиземноморски до горещ и сух климат, за да виреят, при различни обстоятелства обаче могат да се засаждат и в северни полета, като напр. южните части на Австрия и в Югоизточна Германия. Добивът тук обаче никак не е висок в сравнение с маслиновите дървета в средиземноморския регион.
Каква е сезонността на маслината?
Маслините предпочитат горещ, сух климат и зреят най-добре през летните месеци. С приключването на летните месеци те могат да се берат през есента. Сезонността на маслините следователно е през месеците от октомври до декември. Докато при маслиновите дървета южно от Алпите се използват сложни методи за събиране на реколтата, при по-бедните на добив насаждения на север от Алпите може да се берат на ръка. В търговската мрежа целогодишно има зрели маслини. За по-голяма дълготрайност маслините често пъти се поставят в олио или саламура.
За какво може да се използва маслината и как се съхранява?
Маслиновите плодове могат да се ядат сурови или да се продават в консервирано състояние. Освен това маслините служат като вкусна добавка към средиземноморски ястия и салати. Допълнително приложение на маслините е производството на зехтин, студено пресована и преработена на олио мазнина от маслини.
Маслините трябва да се съхраняват най-добре на тъмно, защитено от светлина и хладно място. В най-добрия случай и след отваряне е добре маслините да се държат в затварящ се съд. При оптимални условия маслините са трайни около две седмици неотворени.
Ето какво съдържа маслината
Съставът им включва витамини, минерали и ненаситени мастни киселини.
kcal: 115 kcal
Въглехидрати: 6 g
Белтъчини: 0,8 g
Мазнини: 11 g
Витамин А: 0 µg
Витамин В1: 0,03 mg
Витамин В2: 0,08 mg
Витамин В6: 0,02 mg
Витамин С: 0 mg
Витамин Е: 0 mg
Калций: 96 mg
Желязо: 3,3 mg
Калий: 8 mg
Магнезий: 4 mg
Натрий: 735 mg