Ленено семе – хранително изобилие
Лененото семе е малко, тъмнокафяво зърно, което внася апетитно разнообразие в кухнята. То има ядков и пикантен вкус и може да се използва в салати, хляб, рула или мюсли.
Лененото семе притежава следните специални характеристики
Лененото семе е тъмнокафяво и плоско. То съдържа витамини, минерали, микроелементи и ненаситени мастни киселини. Трябва да се отбележи, че лененото семе съдържа малки количества кадмий и прусинова киселина.
Необеленото ленено семе съдържа фибри
Необеленото ленено семе съдържа до 40% ценни фибри – почти два пъти повече от всички останали маслодайни култури. Това, обаче, далеч не е всичко. Лененото семе съдържа от 20% до 30% аминокиселини, например аргинин, лизин и други.
Тези белтъчни вещества се съдържат изключително в необеленото ленено семе; при обеленото ленено семе по-голямата част от тях се отстранява заедно с люспата.
Откъде произхожда лененото семе?
Ленено семе се наричат семената на растението лен, което се култивира от 5000 години насам. То е важна суровина за производството на текстил, преди да бъде заменено от памука и синтетичните влакна. Ленът вероятно произхожда от Месопотамия или Египет. В наши дни вирее в умерените и субтропичните райони. Лененото семе се отглежда в Германия, Унгария и най-вече в Северна Америка, както и в други държави.
Каква е сезонността на лененото семе?
То се предлага през цялата година. Реколтата се събира 150 дни след засяването, когато семената са кафяви и узрели.
За какво може да се използва лененото семе и как се съхранява?
Лененото семе има леко ядков вкус и може да се използва като съставка на мюсли или печива. Ленените семена трябва да се съхраняват по възможност на сухо, хладно и тъмно място, за да се предотврати гранясване на съдържащите се в тях мазнини.
Ето какво съдържа лененото семе
То съдържа фибри, протеини и ненаситени мастни киселини (омега-3 мастни киселини). Съставът му включва също витамини и минерали.
ккал: 376 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 24,4 гр
Мазнини: 30,9 гр
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,17 мг
Витамин В2: 0,16 мг
Витамин В6: 0,2 мг
Витамин С: 1 мг
Витамин Е: 1,3 мг
Калций: 198 мг
Желязо: 8,2 мг
Калий: 725 мг
Магнезий: 90 мг
Натрий: 60 мг