Шамфъстък – царската наслада
Савската царица сигурно много е обичала шамфъстък, защото се твърди, че го е обявила за царски плод и е забранила консумацията ѝ от обикновените хора. Шамфъстъците са плодовете на едноименното дърво.
Шамфъстъкът притежава следните специални характеристики
Шамфъстъкът има леко сладък вкус, подобен на бадемов вкус, но също и пикантен. Предлагат се със и без черупка. Техният печен и осолен вариант е популярна закуска. В чист вид обаче той е подходящ както за печене, така и като съставка в сладолед и колбаси. Впрочем – истински шамфъстък е растение, което има или женски, или мъжки цветове, но не и двете.
Откъде произхожда шамфъстъкът?
Щамфъстъкът произхожда от Иран и Афганистан. Там той се отглежда още през II век пр. Хр. Понастоящем Иран е основен производител на шамфъстък. Вторият по големина производител е Калифорния, следван от Турция. Други региони в Европа, в които растението се отглежда, са Гърция, Италия и Испания.
Каква е сезонността на шамфъстъка?
Шамфъстък се предлага през цялата година. Въпреки това той се бере в началото на есента.
За какво може да се използват ядките шамфъстък и как се съхраняват?
Черупката се отваря, за да можем да стигнем до семките. Обикновено семената се консумират печени и осолени. Шамфъстъкът се използва и като съставка на шоколадови бонбони, бутер тесто, сладолед и колбаси. Преработва се в марципан и се покрива с нуга като пълнеж за бонбоните „Моцарткугелн“. Шамфъстъкът е популярна съставка и в десертите от ориенталската кухня, например баклава. Съхранява се на хладно, сухо и тъмно място. Друг вариант за вече обелените шамфъстъци е да ги съхраняваме в хладилник.
Ето какво съдържа шамфъстъкът
Шамфъстъците съдържат ненаситени мастни киселини, калций, витамини от група В, триптофан и магнезий.
ккал: 594 ккал
Въглехидрати: 11,6 гр
Протеини: 20,8 гр
Мазнини: 51,6 гр
Витамин А: 25 µg
Витамин B1: 0,69 мг
Витамин В2: 0,2 мг
Витамин В6: 0,25 мг
Витамин С: 7 мг
Витамин Е: 5,2 мг
Калций: 130 мг
Желязо: 7,3 мг
Калий: 1020 мг
Магнезий: 160 мг
Натрий: 6 мг