Телешки шницел – деликатен и вкусен
Шницелът от телешко месо представлява парче с дебелина около сантиметър, което се реже напречно на филето, ребрата и особено на момиците на телето.
Телешкият шницел притежава следните специални характеристики
Телешкият шницел представлява тънко нарязано парче месо без кост. Средното му тегло е от 120 до 150 грама. Той има влажен лъскав вид и твърда консистенция. Телешкият шницел може да се приготвя по различни начини в зависимост от вкуса и региона. Все пак телешкият шницел най-често се пържи в галета. Поради факта, че парчетата са изключително тънки, те трябва да се пържат на много висока температура. Ако телешкият шницел е паниран, не го заливайте с бульон или сос при сервиране, тъй като това би омекотило хрупкавата обвивка.
Как мога да разпозная доброто качество?
Висококачественият телешки шницел се познава по цвета. Месото трябва да е леко розово. Колкото по-тъмен е цветът на месото, колкото по-старо е животното и толкова по-груби и твърди са месните влакна. Когато е пресен, телешкия шницел е влажен, лъскав на вид и леко втвърден. Следите от натиск с пръсти остават видими за известно време.
Откъде произхожда телешкия шницел?
В Европа всяка година се произвеждат 800 000 тона телешко месо. Най-големите производители са Франция, Нидерландия, Италия, Белгия и Германия. Телешкият шницел се произвежда от месото на млади говеда на възраст под една година.
Кога е сезонът на телешкия шницел?
Телешкият шницел се предлага през цялата година.
За какво може да се използва телешкия шницел и как се съхранява?
Традиционно следните видове шницел се приготвят с телешко месо:
- Виенски шницел
- Мюнхенски шницел
- Кордон бльо
- Шницел а ла Холщайн
- Пиката
- Крем шницел
- Салтимбока
Особено за Виенския шницел, много хора предполагат, че е направен от свинско месо. Това не отговаря на истината. Оригиналният виенски шницел се приготвя от телешко месо. Всички останали варианти заслужават най-много описанието „виенски стил“.
Ето как трябва да съхраняваме телешки шницел:
Пресният телешки шницел не трябва да се съхранява в хладилник повече от три до пет дни и трябва да се опакова в пластмасова кутия. Можем също да мариноваме месото в прясно мляко. Пресният телешки шницел може да се замрази. Размразяването винаги трябва да се извършва в хладилника.
Какво съдържа телешкият шницел?
Телешкият шницел осигурява на организма голямо количество жизненоважни витамини. Той съдържа ценния витамин В3, който е важен за някои метаболитни процеси в организма. Най-важните минерали, които съдържа, са калций, калий, магнезий, натрий и фосфор. Телешкият шницел е с ниско съдържание на мазнини и съдържа около 100 килокалории в 100 грама месо.
ккал: 99 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 20,7 гр
Мазнини: 1,8 гр
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,18 мг
Витамин В2: 0,3 мг
Витамин В6: 0,46 мг
Витамин С: 1 мг
Витамин Е: 0,3 мг
Калций: 15 мг
Желязо: 3 мг
Калий: 355 мг
Магнезий: 26 мг
Натрий: 83 мг