Пикша – нискокалорична и апетитна
Пикшата принадлежи към семейството на треската. Това е соленоводна риба, разпространена в северните морета на Атлантическия и Северния Ледовит океани. Характерни външни белези са дълбоката черна странична линия и черното, така наречено „петно на Петрус“ над гръдния плавник.
Пикшата притежава следните специални характеристики
Пикшата е роднина на по-голямата треска, въпреки че възрастните екземпляри също могат да достигнат значителна дължина от един метър и тегло от 15 килограма. От тези екземпляри обикновено в търговията с риба се продават само парчета с кости и кожа. Така наречената ангелска пикша е по-дребна и се предлага цяла, въпреки че обикновено не се лови по конвенционален способ, а с дънна мрежа.
Предлагат се също пушена и замразена пикша. Особено вкусно е пушена, иначе се приготвя по същия начин, както и треската . Тогава твърдото месо на рибата има приятен вкус на морска риба , който съвсем не е остър или доминиращ.
Какво трябва да знаем за пикшата
Горната челюст на пикшата е по-голяма от долната, което ѝ придава вид на акула. Черната странична линия и черното петно на гърдите също правят тази риба лесна за разпознаване. Тя не живее директно под повърхността на водата, а на дълбочина от 20 метра и повече, но най-вече в близост до морското дъно на дълбочина около 200 метра. Пикшата се храни с червеи, ракообразни, както и с хайвера на други риби, поради което се намира в близост до морското дъно. Размножаването е от март до юни, а младите риби достигат полова зрялост на около три години.
Откъде произхожда пикшата?
Ето къде се лови пикша:
- Балтийско море
- Руските и норвежки води на Баренцово море
- Край бреговете на Фарьорските острови
- Край бреговете на Исландия
- Северноамериканско атлантическо крайбрежие
Кога е сезонът на пикшата?
Пикшата се предлага целогодишно, но вкусът ѝ е най-добър през студените месеци между януари и март.
За какво може да се използва пикшата и как се съхранява?
Пикшата се приготвя лесно в кухнята. Тя се смята за класически вид риба за готвене, но е много вкусна и на пара, пържена, като запеканка или пушена. Пикшата, както и всяка друга прясна риба, може да се съхранява в хладилник само няколко дни и трябва да се консумира възможно най-скоро.
Какво съдържа пикшата?
Пикшата е с ниско съдържание на мазнини и калории. Тя осигурява ценни протеини, както и значителни количества минерали и микроелементи като йод, желязо, калий и фосфор.
ккал: 77 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 17,9 гр
Мазнини: 0,6 гр
Витамин А: 17 µg
Витамин B1: 0,05 мг
Витамин В2: 0,17 мг
Витамин В6: 0,3 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,4 мг
Калций 18 мг
Желязо: 0,6 мг
Калий 301 мг
Магнезий: 24 мг
Натрий 116 мг