Хайвер – руският деликатес
Наред с водката, хайверът е най-известният руски деликатес и хит за износа в цял свят. Терминът „хайвер“ първоначално идва от почистените и осолени хайверни яйца на есетрата. Но хайвер се получава и от други видове риби.
Хайверът притежава следните специални характеристики
В традиционния смисъл на думата, хайверът е с произход от различни есетрови риби. Яйцата се почистват след събиране и след това се осоляват. Така те се подготвят за консумация. Строго погледнато, само яйцата от есетра може да се наричат хайвер. Хайверът от други видове риби се нарича германски хайвер, хайвер от сьомга или хайвер от пъстърва – в зависимост от вида на рибата, от която произхожда. Тези варианти се определят като заместители на хайвера.
Откъде произхожда хайверът?
Естественото местообитание на есетрата е не само Черно море, но и Северния ледовит океан и Каспийско море. В тези води, обаче, популацията е силно намаляла поради прекомерния риболов. В миналото есетрата е трябвало да бъде убита, за да може да се добие хайвер – днес това вече не е така. Хайверът, произведен по този метод, обикновено е с произход от ферми в Китай, Саудитска Арабия или Израел и се произвежда целогодишно.
Кога е сезонът на хайвера?
Хайверът в търговската мрежа се добива от разплодници и съответно е наличен през цялата година.
За какво може да се използва хайверът и как се съхранява?
В родината на луксозния деликатес, Русия, хайверът се сервира по стара традиция в стъклен съд, който от своя страна е поставен върху лед. По правило към черното злато се сервират и крем фреш или блини – малки палачинки от елда, оформени като малки питки. Като алтернатива към хайвера се сервира бял хляб с масло или картофени палачинки.
Ето какво трябва да имате предвид при хранене.
Хайверът може да се добави към палачинките и да се консумира с пластмасова или перлена лъжица или да се консумира без гарнитура от перлената лъжица. Метални лъжици обаче не се използват за ядене на хайвер, тъй като развалят вкуса му. По традиция с хайвера се пие водка, сухо бяло вино или дори шампанско. Тези напитки подчертават изключителния вкус на рибния хайвер. Неотворен, хайверът може да се съхранява в хладилника в продължение на шест седмици. След отваряне, хайверът трябва да се консумира в рамките на три дни.
Ето какво съдържа хайверът
Хайверът е богат на омега-3 мастни киселини, а също така и на много протеини.
ккал: 244 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 26,1 гр
Мазнини: 5 гр
Витамин А: 560 µg
Витамин B1: 0 мг
Витамин В2: 0,5 мг
Витамин B6: 0,33 мг
Витамин С: 14 мг
Витамин Е: 10 мг
Калций 51 мг
Желязо: 1,4 мг
Калий: 164 мг
Магнезий: 3 мг
Натрий 1940 мг