Кокошка – източник на диетични протеини
Кокошката е най-често използваната птица за месо. Месото ѝ осигурява голямо количество протеини и е източник на витамин В комплекс, който е много важен за нервната система. Кокошката произхожда от Източна Азия, но в съвремието е популярна по цял свят.
Месото от кокошка притежава следните характеристики
Месото от кокошка не съдържа много мазнини. Общото съдържание на мазнини в него е около 5 процента. По-голямата част от това съдържание на мазнини се намира точно под кожата. Кокошата мазнина се състои предимно от ненаситени мастни киселини и поради това е особено необходима при диета с ниско съдържание на холестерол и мазнини. Червеното месо е богато на цинк, а бялото месо съдържа повече калий и фосфор. В изисканата кухня обикновено се предпочита по-крехката токачка.
Ето по какво се различава кокошката от пилето
Мъжката кокошка се нарича петел. Хората често се питат каква е разликата между кокошка и пиле. Кокошката се използва за приготвянето на супа, а пилето – за печене на скара. Каква е причината? Периодът на угояване на двете животни се различава, което води и до разлика в месото им. Пилето се угоява в продължение на 30 дни, така че месото е особено крехко и меко. От друга страна, кокошката се угоява в продължение на повече от година и едва тогава се заколва. Месото ѝ става по-твърдо и с по-наситен вкус и е идеално за приготвяне на супа.
Откъде произхожда месото от кокошка?
Кокошката произхожда от банкивската кокошка от Югоизточна Азия. Тя принадлежи към семейството фазанови.
Кога е сезонът на месото от кокошка?
Кокошето месо за супа и пилешкото месо са достъпни през цялата година.
За какво може да се използва месото от кокошка и как се съхранява?
Мъжките пилета се използват като пилета за печене на скара. Месото им е крехко и с мек вкус. За разлика от тях, месото от кокошка се използва за приготвяне на супа. Месото ѝ е по-твърдо и с по-наситен вкус и от него се приготвя добър бульон. Кокошката също снася яйца. Това обаче е възможно само при кокошки от породата „носачка“ – специални породи, които са селектирани за тази цел.
Ето как да съхраняваме кокошето месо:
Прясното кокоше месо може да се съхранява в хладилника в продължение на два-три дни. Замразена кокошка може да се съхранява при температура -18 градуса в продължение на 12 месеца. Прясното месо от кокошка трябва да се отдели от фолиото, да се подсуши и да се покрие, в идеалния случай с фолио, при температура в хладилника от 4 градуса. Колкото по-висока е температурата, толкова по-бързо се разваля прясното месо. Прясното месо не случайно се нарича така и трябва да се обработва възможно най-бързо.
Ето какво съдържа месото от кокошка
Кокошето месо съдържа много витамини от група В, които укрепват имунната и нервната система. То е богато и на жизненоважни елементи като желязо, протеини и цинк. Също така, пилешката супа е много здравословна. Пилешката супа може да ни ободри и бързо да възстанови здравето ни при настинка. Съдържащите се в нея цинк и протеини имат отпушващо и противовъзпалително действие.
ккал: 166 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 19,9 гр
Мазнини: 9,6 гр
Витамин А: 10 µg
Витамин B1: 0,08 мг
Витамин В2: 0,16 мг
Витамин В6: 0,5 мг
Витамин С: 3 мг
Витамин Е: 0,1 мг
Калций: 12 мг
Желязо: 1,8 мг
Калий: 359 мг
Магнезий: 37 мг
Натрий: 83 мг