Грейпфрут: витамин С без калории
Грейпфрутите са цитрусови плодове и растат на дървета с височина от пет до десет метра. Те са възникнали едва в края на 18 век от кръстоска между помело и портокал, ето защо понякога се наричат и помела.
Грейпфрутът има следните специални качества
Плодът на идващото от субтропиците грейпфрутово дърво се нарича често пъти помело. Идеалните условия за узряването на грейпфрута, чийто произход е в кръстоската на портокалово дърво с помелово растение, са в субтропичните държави. Днес грейпфрутите се отглеждат и добиват във всички средиземноморски страни, САЩ, Южна Америка, ЮАР и Израел.
Как расте грейпфрутът
Грейпфрутовото дърво може да достигне на височина до десет метра и има кръгли, жълти плодове с тънки кори. Цветът на месестата част може да е жълт, розов до червеникав и съдържа най-често семки. При грейпфрутите, които имат преминаваща в червено месеста част, това оцветяване често пъти продължава и върху части от кората.
Правилно е различните сортове грейпфрути да се разделят на две основни групи. Предимно белите, но по-месести сортове, които се отглеждат в Европа, имат най-често по-свежа месеста част от тези сортове, които са с по-меки, розови цветове от субтропическите държави, както и по-мек до горчив вкус от червените плодове от Израел.
Откъде произхожда грейпфрутът?
Предполага се, че грейпфрутът е възникнал от кръстоска между портокал и помело на остров Барбадос. Оттам той е достигнал Флорида, където се отглежда. Днес повечето грейпфрути се отглеждат на Карибите и във Флорида. Нашите грейпфрути най-често идват от ЮАР и Израел.
Каква е сезонността на грейпфрута?
Периодът на бране на грейпфрутите е от октомври до май, те обаче са на разположение през цялата година.
За какво може да се използва грейпфрутът и как се съхранява?
Грейпфрутът може да се яде чист или на плодова салата. Той е много подходящ и в извара или салата. За да се яде в чиста форма, грейпфрутът трябва само да се разполови и е готов за консумация. Сокът се комбинира особено добре с портокалов или мангов сок. В плодовата салата грейпфрутът се допълва много добре с други цитрусови плодове.
Той е вкусен и като желе или мармалад. Пикантните ястия получават от грейпфрутите екзотична нотка – например птиче месо или риба. Грейпфрутът може да се съхранява няколко седмици. Това може да става при стайна температура или в отделението за плодове на хладилника, но не трябва да е твърде студено.
Ето какво съдържа грейпфрутът
Грейпфрутът е богат на витамин С, съдържа също витамин А, калий и калций.
kcal: 38 kcal
Въглехидрати: 7,4 g
Белтъчини: 0,6 g
Мазнини: 0,2 g
Витамин А: 1,9 µg
Витамин В1: 0,05 mg
Витамин В2: 0,03 mg
Витамин В6: 0,03 mg
Витамин С: 44 mg
Витамин Е: 0,3 mg
Калций: 24 mg
Желязо: 0,2 mg
Калий: 148 mg
Магнезий: 10 mg
Натрий: 2 mg