Мандарина: истинска сочна бомба
Мандарината е отглеждана още през 12 век преди Христа в Китай и оттам се е разпространила в Югоизточна Азия и Индия. В началото на 19 век е дошла в Европа. Тя е изходен плод за много други плодове като портокала, грейпфрута и клементината.
Мандарината има следните специални качества
Мандарините са богат на витамини източник на хранителни вещества и по-специално на витамин С. Както и портокалът, тя спада към цитрусовите плодове, но съдържа сравнително малко киселина. Клементината вероятно е възникнала от кръстоска между мандарина и горчив портокал.
Отличителна характеристика между мандарината и клементината е това, че кората на мандарината се бели много по-лесно от тази на клементината. Освен това има още два близки вида: сацума и тангерина. Сацумата има много тънка кора и е сочна, докато тангерината е много малка и особено сладка.
Откъде произхожда мандарината?
Приема се, че мандарината първоначално произхожда от Китай, Индия и Филипините. Името „мандарина“ би могло да сочи произход от Китай. От 19 век плодът расте и в Средиземноморието и се отглежда например в Испания, Италия, Израел и Турция.
Каква е сезонността на мандарината?
Мандарината може да се купува през цялата година. Основното време за събиране на реколтата е през зимните месеци от ноември до март.
За какво може да се използва мандарината и как се съхранява?
Мандарината е подходяща за чиста консумация или може да се обработва на плодова салата, мюсли, торти или шейкове. Тя е вкусна и като сок или сладолед, и като добавка към салати, като напр. цикорията. Мандарината трябва да се съхранява на хладно, но в никакъв случай в хладилник. Препоръчва се да се яде скоро след покупката, тъй като иначе може да изгуби аромат и сок.
Ето какво съдържа мандарината
Мандарината съдържа много витамин С и А.
kcal: 46 kcal
Въглехидрати: 10,2 g
Белтъчини: 0,6 g
Мазнини: 0,3 g
Витамин А: 147 µg
Витамин В1: 0,06 mg
Витамин В2: 0,03 mg
Витамин В6: 0,02 mg
Витамин С: 32 mg
Витамин Е: 0,3 mg
Калций: 33 mg
Желязо: 0,3 mg
Калий: 150 mg
Магнезий: 11 mg
Натрий: 2 mg