Детски коледен календар тип „Направи си сам“. Ръководство стъпка по стъпка
Съдържание на тази страница накратко
- За много деца календарът с изненади е неразделна част от Коледа. Той може да бъде изработен съвсем лесно, и то с тяхна помощ.
- Представяме просто ръководство за изработване на календар от картонени чаши, който може да се използва отново и на следващата Коледа.
- Кои са най-добрите идеи за направата на календара? Тук ще разбереш.
Предколедно очакване – вълнуващо време за децата
Всички чакат Коледа с нетърпение, но децата се вълнуват най-много. С наближаването на празника очакването става все по-трепетно с всеки изминал ден. Какви ли ще бъдат подаръците под коледната елха тази година? С трепкащи свещи и аромат на борови иглички седмиците преди Коледа са чудесен момент за размисъл за малки и големи. Какво по-хубаво от това цялото семейство да се включи в правенето на джинджифилови бисквитки в дните преди Коледа, да си разказвате приказки до елхата и да изработвате заедно коледна украса? Вместо да си купите коледен календар с шоколадчета, можете този път да си го направите сами. За родителите това е възможност да добавят малки изненади към този така вълнуващ за тяхното дете момент. Какво ли се крие зад вратичката? Може би играчка? Или нещо специално за похапване? В тази статия ще научиш как лесно и бързо може да се измайстори чуден коледен календар, както и по какъв начин можеш да го разнообразиш.
Откъде произхожда Адвент календарът?
Защо се прави календар за дните от 1 декември до Коледа? Идеята се заражда преди 150 години и има християнски произход. Календарът, със своите отварящи се всеки ден врати, имал за цел да подготви хората за Благата вест и за Рождението на Исус Христос. Коледната история, която се чете в църквата на 24 декември, е предшествана от 24 различни картини с коледни и християнски мотиви. Съвременният коледен календар има няколко предшественика. Така например на стената или на вратата някога се рисували 24 линии с тебешир, като всеки ден до Бъдни вечер децата изтривали по една. Друга традиция е паленето на специална свещ, която всеки ден гори до следващото отбелязано място. В наши дни обикновено тези календари се състоят от малки вратички, пликчета или чувалчета с коледни мотиви. Зад тях се крият картинки, поговорки, лакомства, играчки или други изненади. Много семейства си правят заедно един общ или си подаряват взаимно ръчно изработени календари.
Изработване на коледен календар: Най-добрите съвети
Възможностите за оформяне и запълване на съдържанието на детски коледен календар са безкрайни. Външният му вид зависи от човека, на когото ще бъде подарен. Въпреки това при изработката трябва да се вземат предвид някои основни момента. Календарът трябва да бъде с коледни мотиви. Трябва да бъде безопасен. Препоръчително е да няма остри ъгли или ръбове.
Подходящи са следните материали:
- Малки картонени чашки;
- шоколадови яйца;
- ролки от тоалетна хартия;
- памучни торбички;
- саморъчно изработени торбички за подаръци или за сандвичи;
- консервни кутии без остри ръбове;
- чорапи.
Коледните календари могат да се окачат както в детската стая, така и някъде другаде в дома. Подходящо място е до масата за хранене. По този начин се създава малък ритуал – всеки ден след закуска всички заедно отварят следващата изненада. Възможностите за оформянето са безкрайни. Ето един особено сполучлив вариант от картонени чаши.
Как да направим коледен календар от картонени чаши
Изработването на детски коледен календар от картонени чаши е много просто и практично. Чашите предлагат не само достатъчно място за подарък, но могат и да се украсят изцяло по твой вкус. Вероятно имаш всичко необходимо подръка, а ако не, извади списъка с покупки и започвай.
Необходими са:
- 24 бели картонени чаши;
- принадлежности за изработка: подложка, ножица, лепило;
- тънка хартия тип тишу, салфетки или креп хартия;
- подаръчни панделки или канап;
- етикетчета за подаръци за надписване на вратичките;
- опаковъчна хартия.
По избор:
- декоративна лента „Уоши“ или декоративно тиксо;
- печати с коледни мотиви и тампони за печати;
- закачалка за дрехи или пръчка, например евкалиптови или елхови клонки;
- коледни топки и борови шишарки.
Има най-разнообразни начини за украсяване на картонените чаши. Ето три лесни и бързи идеи:
- Поставяне на печати: Харесват ли децата ти печати? Може би имаш универсални или дори коледни печати, с които да украсиш картонените чаши за календара. Ако нямаш, можеш просто да издълбаеш формата на звезда в картоф. Сега ти трябват само малко боички за рисуване и си готов да печаташ!
- Декоративна лента „Уоши“: Декоративните ленти са чудесни за украсяване на чашите и могат да се комбинират и с гореспоменатите идеи. Ето един лесен мотив, за който могат да помогнат и децата. Отрежете парчета от лентите с различни дължини и ги залепете вертикално по чашите като свещи. След това нарисувайте фитили и пламъчета с черен и оранжев или златен химикал и сте готови.
- Опаковъчна хартия: Ето как лесно да опаковаш картонена чаша с красива хартия. Разрежи една чаша по „шева“ и я използвай като шаблон. След това изрежи опаковъчната хартия в малко по-голям размер от този на чашата (остави разстояние от около 0,5 до 1 см около шаблона) и внимателно я залепи с тиксо към картонената чаша. Остатъкът от хартията просто се сгъва по ръбовете отгоре и отдолу и чашата е готова!
Изработване на календар от чаши: Как да подходиш?
- Първо трябва да се направят „вратичките“. В този вариант те се изработват от картонени чаши, които можеш да направиш заедно с децата. Изберете една или повече от идеите за украса от предишната точка, за да направите един изключително цветен коледен календар.
- За затваряне на чашите се използват красиви капачки. За целта изрежи квадратчета от тишу или креп хартия. Към гърлото на всяка чаша залепи по едно квадратче, така че да образува отвор, който да прилича на тунел. После остави чашата да изсъхне добре. Когато всички чаши са готови, можеш да ги напълниш.
- Затвори чашите, като завържеш леко хартията с канап. Украси с номериран етикет и панделка или напиши датата направо върху чашата.
- След това изрежи излишната хартия и красивият календар за Коледа е готов. Ако се отвори внимателно, той, разбира се, може да се използва отново за следващата Коледа.
При избирането на място за календара също можеш да използваш въображението си: постави го на перваза на прозореца или завържи чашките да висят от клон или закачалка за дрехи например. Съвет: Можеш също така да поставиш чашите в кутии. Украси ги по свой вкус с евкалиптови или елхови клонки, коледни топки или борови шишарки.
С какво се пълни коледният календар?
Детският коледен календар може да се напълни със страхотни изненади за момичета и момчета, ако дадеш воля на въображението си. Сред коледните класики тук несъмнено присъстват дребните играчки, както, разбира се, и шоколадът. За да се избегне „захарният шок“ обаче, е по-добре да се използват минимални количества шоколад. Съвет: Сложи шоколадови бонбони, увити в целофан с панделка или връвчица, вместо цял шоколад. Освен това пакетираният шоколад няма да се разтопи. Така не е задължително той да бъде изяден веднага, а календарът няма да се изцапа.
Има и много други чудесни неща, с които да напълниш календара. Ако държиш на балансираното хранене, сложи най-разнообразни здравословни десертчета. Не е задължително обаче да се постави нещо за хапване. Какво още можеш да скриеш зад вратичките, за да зарадваш децата? Ето няколко предложения:
- Ръчно изработена игра: Вместо малка играчка можеш да поставиш и саморъчно изработена игра, за която са ти нужни само хартия и молив. Направи за децата игра от типа „Град-земя-река“, която да играят заедно или с цялото семейство. За да бъде още по-забавно за малчуганите, измислете заедно необичайни категории, като например „животно в зоологическата градина“, „вид зеленчук“ или „анимационен герой“, така че децата да се развихрят.
- Ръчно направени картинки за оцветяване: С дебел черен флумастер нарисувай върху бял лист мотив, свързан с Коледа, или такъв, който децата много харесват. Те много ще се изненадат от тази картинка за оцветяване.
- Сладкиши и деликатеси от кухнята: Хубавото на сладкишите е, че можеш да ги приготвиш сам – така ти определяш размера на порциите и съдържанието им. От бисквити до плодови топчета и сладкиши на клечка! За творчеството няма граници – виж нашите предложения с рецепти. За да не пълниш детския календар само със сладкиши, можеш също така да изпечеш бадеми с малко сол и да ги поставиш в малки торбички зад вратичката. Домашно приготвените крекери с ядки и семена също са добра идея.
- Пресни или сушени плодове: Сред всички тези сладки изкушения плодовете също са приятно разнообразие в календара. За да не се залепят или намокрят, най-добре избери малки ябълки или пък мандарини и клементини, които децата могат да обелят и изядат сами. Ето още един вариант: сложи шепа сушени ябълкови кръгчета или сушени фурми, смокини или кайсии.
- Ядки: Фъстъците с черупка са добър избор. Изглеждат забавно и децата обичат сами да ги вадят от черупката. Кашуто, бадемите, орехите или лешниците също са вариант.