Фъстъчено масло – отлично за уок
Фъстъците, чието масло ще бъде пресовано, трябва да се съхраняват на сухо място в продължение на две до четири седмици след прибиране на реколтата, така че съдържанието на вода да се намали от около 40% до около 5%. Ядките могат да се пресоват след отстраняване на черупките.
Фъстъченото масло притежава следните специални характеристики
Фъстъченото масло се пресова от семената на фъстъците. След прибирането на реколтата фъстъците се сушат в продължение на две до четири седмици, за да се намали водното съдържание. Водното съдържание преди този процес е 40 %, а след него – само -5-7%. След като се обелят и почистят, ядките се натрошават с валяци, за да могат после да се пресоват. Остатъчното маслено съдържание по корпуса на пресата може да бъде разтворено чрез n-хексан. Това масло е с по-ниско качество от студено пресованото масло.
Роднини на фъстъците
Интересно е да научим, че от ботаническа гледна точка фъстъкът изобщо не е ядка. Фъстъците принадлежат към семейството на бобовите растения, съответно те са близък роднина на граха и фасула. Въпреки това съставките му – а именно много растителни мазнини и ненаситени мастни киселини – отново показват, че става въпрос за ядка.
Откъде произхожда фъстъченото масло?
Фъстъченото масло първоначално произхожда от Южна Америка, тъй като първите фъстъци са открити и култивирани в Перу преди около 7500 години. Те обаче се използват особено често в азиатската кухня за пържене на храна в уок. Рапичното масло може да се използва като алтернатива на фъстъченото масло при алергии.
Каква е сезонността на фъстъченото масло?
Фъстъченото масло е продукт, който се предлага през цялата година.
За какво може да се използва фъстъченото масло и как се съхранява?
То от дълго време се използва в азиатската кухня от дълго време. Използва се предимно за пържене и фритиране на ястия, които обикновено се приготвят в уок. Приятно пикантният вкус на фъстъченото масло го прави привлекателно растително масло за готвене, което се съчетава отлично със салати и студени ястия. Както всички хранителни масла, фъстъченото масло трябва да се съхранява на тъмно и хладно място, тъй като излагането на светлина разрушава мастните киселини и маслото се разваля.
Впрочем фъстъченото масло се използва не само в кухнята: Благодарение на съдържанието на ненаситени мастни киселини, като например олеинова или линолова киселина, както и на витамин Е, маслото е популярно и в направата на продукти за грижа за кожата.
Ето какво съдържа фъстъченото масло
Съставките на фъстъченото масло се различават поради различните производствени процеси и произхода на фъстъците. Съдържа палмитинова киселина, линолова киселина, олеинова и стеаринова киселина. За фъстъченото масло са характерни арахидиновата, бехеновата и лигноцериновата киселина и витамин Е.
ккал: 900 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 0 гр
Мазнини: 100 гр
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0 мг
Витамин В2: 0 мг
Витамин В6: 0 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 25,5 мг
Калций: 0 мг
Желязо: 0,1 мг
Калий: 0 мг
Магнезий: 1 мг
Натрий: 0 мг