Лингуини – вкусни лентовидни нудли
Лингуините са много тесни лентовидни нудли, които след сваряване са широки само три-четири милиметра. На пръв поглед те наподобяват сплескани спагети. Тесните и фини лентовидни нудли лингуини са първият избор за сервиране с традиционно приготвено песто като например песто дженовезе.
Лингуините имат следните специални качества
„Linguine“ (от италианската дума „lingua“, „език“) или linguini („езичета“) са с приблизително същата дължина като спагетите, на които приличат и по отношение на съставките и начина на приготвяне. За целта лингуините просто се слагат в тенджера със силно вряща подсолена вода. След около десет минути варене пастата е al dente.
Тъй като лингуините са суха паста, те могат да се състоят само от грис от твърда пшеница и вода съгласно регламент от 1547 г., който е валиден и днес. Единствено като „pasta fresca“, т.е. като предлагана в пресен вид паста, лингуините може да съдържат яйца. В традиционните предприятия лингуините и до днес се произвеждат в бронзови форми. Те правят повърхността на нудлите малко по-груба, което помага на соса да полепне по нея още по-добре.
Откъде произхождат лингуините?
Италианският регион Кампания със столица Неапол се смята за родината на „linguine“ или „Linguini“, които в околностите на Генуа между другото се наричат „trenette“ или „bavette“. Кампания е истинска крепост на пастата. От този региона произхождат също не само лингуините, но и спагетите, макароните и свързаните с тях ястия, напр. спагети карбонара и спагети ал помодоро.
Каква е сезонността на лингуините?
Лингуините се предлагат целогодишно, предимно сушени, но често и пресни и в голямо разнообразие и качество.
За какво може да се използват лингуините и как се съхраняват?
Лингуините са просто идеални за пикантни сосове и песто. Благодарение на грапавата им повърхност подправките и сосовете полепват особено добре по тях. Традиционно лингуините се консумират с босилек като песто дженовезе, „linguine alle vongole“ с миди или „Linguine aglio e olio“, с чесън и зехтин. Също толкова минималистични, но особено вкусни през лятото, са linguine al limone с лимонов сок и пармезан.
Много вегетариански сосове на основата на леща, чушки или тиква са идеални за комбиниране с пастата лингуини. Който предпочита месо или морски дарове, може да приготви пастата с раци или скариди в лимонов сметанов сос или месни сосове с телешко месо, птиче месо или кайма.
Ето как се съхраняват лингуините:
Изсушените лингуини могат да се съхраняват почти вечно. След отваряне, обаче, опаковката с пастата трябва да се затваря внимателно и плътно или да се пресипе в херметически затворен съд, например стъклен буркан. Така защитена, пастата може да се съхранява в шкаф, чекмедже или килер за следващото ястие с паста.
Ето какво съдържат лингуините
Както всички нудли, лингуините са богати на енергия храна с много въглехидрати, малко протеини, захар и фибри.
ккал: 350 ккал
Въглехидрати: 71,8 г
Протеини: 11,5 г
Мазнини: 1,9 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0 мг
Витамин B2: 0 мг
Витамин B6: 0 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0 мг
Калций: 0 мг
Желязо: 0 мг
Калий: 0 мг
Магнезий: 0 мг
Натрий: 0 мг