Радичио – салата с горчив привкус
Съществуват различни сортове радичио, които се различават не само по външен вид, но и по съставки и вкус. Радичио се отглежда предимно на юг, например в Италия. Оттук идват и повечето имена на сортовете радичио.
Радичио има следните специални свойства
Радичио е листен зеленчук от семейство Сложноцветни. Съществуват основно два различни вида радичио: Единият вид е с характерно оформена глава на радичио, а другият – с розетка от свободни листа, който се нарича още „радичио ди Верона”. Двата вида зреят по съвсем различно време. Зрялото радичио е сравнително горчиво, но се съчетава чудесно с кисели и сладки зеленчуци или плодове.
Листата на радичио са със своеобразен лилав до синкав цвят, а дръжката е бяла. И стъблото, и листата са годни за консумация. Диаметърът на зрялото радичио достига до 25 см, а максималното му тегло е 500 грама.
Откъде произхожда радичио?
Радичио обича топъл и влажен климат и в Южна Европа се чувства като у дома си. Радичио е познато на хората като храна още от древни времена и в миналото е било наричано „Синя цикория“. В наши дни радичио се отглежда почти по цял свят. Водещите държави, в които се отглежда, са Италия, Турция и Нова Зеландия.
Каква е неговата сезонност?
Радичио се бере основно през месеците от юни до октомври и може да се определи като класически летен зеленчук. Вносното радичио се предлага от октомври до юни. Наличен е в търговската мрежа през цялата година.
За какво може да се използва радичио и как се съхранява?
Радичио се смята за популярна съставка на средиземноморските салати и е подходящо като гарнитура за всякакви месни ястия. Тъй като радичио е сравнително горчиво, можете да го съчетаете с други салати, плодове или зеленчуци, например салата с оранжево радичио. Добре опаковано, то може да се запази свежо до една седмица в отделението за зеленчуци в хладилника.
Какво се съдържа в радичио?
Радичио съдържа множество жизненоважни вещества и минерали и затова се смята за абсолютен имуностимулатор. Заслужава си да се споменат витамините от група В, витамините А и С, както и минералите калий и калций. Освен това зрялото радичио съдържа и многобройни вторични растителни съединения, които имат благоприятен ефект върху метаболизма, което е отлично свидетелство за добавената здравословна стойност на тази храна. Горчивите вещества подпомагат работата на черния дроб и жлъчния мехур.
ккал: 16 ккал
Въглехидрати: 1,5 г
Протеини: 1,2 г
Мазнини: 0,22 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,07 мг
Витамин B2: 0,03 мг
Витамин B6: 0,05 мг
Витамин C: 28 мг
Витамин E: 0,5 мг
Калций: 40 мг
Желязо: 1,5 мг
Калий: 240 мг
Магнезий: 11 мг
Натрий: 10 мг