Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Балансирано хранене без усилия – съвети за готвене

Някои хора обичат да готвят и наистина се отпускат в кухнята. Други предпочитат нещата да стават бързо. Ето няколко съвета за готвачи, които ценят бързото готвене и балансираното хранене.

Вижда се със салата фелд с авокадо, бекон и кедрови ядки.
© Kaufland

Съдържание на тази страница накратко

  • За да се храниш балансирано всеки ден, не е необходимо непрекъснато да размахваш черпака. 
  • Тук ще получиш съвети за лесно приготвяне на разнообразни и питателни ястия.
  • Също така ще разбереш кои храни е хубаво винаги да имаш в наличност.
Лесна за приготвяне храна

1. Избери продукти, които можеш лесно да приготвиш

Следващия път, когато пазаруваш, разгледай хладилниците и фризерите. Вече има най-различни замразени продукти, които можеш да приготвим за нула време. Например можеш да добавиш плодове към смути или мюсли, без да се налага да ги режеш. Просто трябва да размразиш шепа от тях и да ги смесиш с напитката или с овесената закуска. По този начин получаваш допълнителна порция витамини и хранителни вещества без много усилия. Освен това всеки сос за паста или месо може да се обогати със замразени зеленчуци и обядът е готов. Можеш също да вземеш готово тесто за пица с доматен сос и да го гарнираш с пресни зеленчуци; да направиш чудесн пълнеж за тиквички или чушки от готови овкусени зърнени смеси за печива. С консервирана риба тон или фалафели от хладилния шкаф и пакетирана нарязана салата бързо ще приготвиш обяд за офиса.


Правилните рецепти

2. Създавай подходящи за теб рецепти

За храненето важи същият принцип като в много други сфери от живота – не е нужно нещо да е сложно, ако може да бъде просто. Това не означава, че трябва да разчиташ на доставка на храна и готови хранителни продукти. За бързо и лесно хапване през седмицата най-важното е да си възможно най-ефективен в кухнята. Затова имаш нужда от прости рецепти. Тайната на бързите и здравословни ястия е в малкия брой съставки. Много рецепти се приготвят само с няколко продукта и въпреки това резултатът е страхотен. На първо място в списъка със задачи за тези, които бързат – намери точната колекция от бързи рецепти. Сдобий се с електронна готварска книга! За хората, които живеят сами или пък имат малки деца – има много рецепти, които съдържат максимум пет или шест съставки. Независимо дали готвиш само за себе си, или за цялото семейство – по този начин винаги имаш на разположение меню от лесни и бързи за приготвяне ястия. 


Бързи закуски

3. Поддържай наличност от балансирани бързи закуски у дома

Три филийки хляб с крема сирене, Шварцвалдска шунка, песто и лешници.
© Kaufland Хлябът с крема сирене и други добавки е бърза и балансирана алтернатива на готовите продукти или бързото хранене. Алтернатива: Салати или зеленчукова супа.

Просто е! Ако нямаш балансирана храна, прибягваш до страхотните шоколадови бонбони, които всъщност искаш да пазиш за специални случаи. Най-добрата рецепта срещу този тип глад е да си подготвен. За да си сигурен, че у дома винаги има балансирана алтернатива за тези моменти, е важно да пазаруваш умно. Пазарът трябва да включва хляб с високо съдържание на фибри, масло, сирене и няколко домата в списъка си за пазаруване, за да са ти подръка (най-лесният начин да съставиш списъка си за покупки, е с приложението Kaufland). Бърз сандвич със сирене и домати е здравословен и лесен вариант за дните, когато нямаш време или желание за нещо по-сложно. Освен това е много по-добра алтернатива на всякакъв вид бързо хранене. Хлябът лесно се замразява на филии и се препича в тостера, когато е необходимо.


Лесни рецепти

4. Приготви си лесната зеленчукова супа

Искаш нещо топло, но нямаш достатъчно смелост или време, за да си приготвиш супа сами? Всеки може да си сготви тази супа за кратко време. Необходими са само порция замразени и предварително нарязани зеленчуци (например моркови, броколи, грах), чаша зеленчуков бульон и сметана. Свари зеленчуците заедно със зеленчуковия бульон, докато омекнат. Пасирай всичко с пасатор или в блендер в продължение на минута и накрая подправи с малко сметана, сол и черен пипер. Тази супа е вкусна, кремообразна и засищаща.


Замразяване

5. Не изхвърляй нищо 

Ако все пак успееш да отделиш време да сготвиш нещо за приятелите или семейството си, но не всичко е било изядено, златното правило гласи – не чакай дълго, а го замрази. Остатъците често се озовават първо в хладилника, тъй като някой може да поиска да ги изяде по-късно. Твърде често те биват забравяни, докато накрая не ги открием в хладилника заради неприятната миризма и трябва да ги изхвърлим. По-ефективно е да замразиш останалите порции веднага след хранене. Денят, в който ще се радвате на вкусното ястие във фризера си, ще дойде по-скоро, отколкото предполагаш.


Запаси и планиране

6. Помисли за шкафа за храна

Купа с несварен булгур.
© Kaufland Сухите продукти, например булгур или ориз, са сред основните продукти в килера за онези от нас, които не обичат да готвят.

Хората, които не обичат да готвят, могат да си направят седмичен план. При съставяне на списъка за пазаруване проверявай не само хладилника, но и шкафа с продукти. Когато пазаруваш в края на седмицата, не мисли само за петъка и за уикенда. Мисли и за следващата седмица – с продоволствия войната е наполовина спечелена. Определени продукти в шкафа или фризера улесняват приготвянето на здравословно ястие на момента. Понякога е необходимо само притопляне – все по-голям е асортиментът от здравословни замразени ястия без добавки. Ястията от паста и ориз се предлагат с месо или риба, но също и във вегетариански вариант. Дори зеленчуковите смеси от рафта на фризера вече могат да се купят подправени като готово ястие.

Предложения за запаси от храна:

  • предварително нарязани замразени зеленчуци;
  • замразен спанак със сметана;
  • замразени зеленчукови смеси;
  • замразени билки;
  • неподсладени замразени плодове;
  • макаронени изделия (от пшеница и пълнозърнесто брашно);
  • натурален ориз;
  • киноа;
  • кускус или булгур;
  • консервирана риба;
  • домати (консервирани);
  • царевица, червено цвекло, маслини (от буркан/консерва);
  • овесени или соеви кремове;
  • зеленчуков бульон;
  • зехтин и оцет;
  • ядки (сурови или печени);
  • хрупкав хляб.

Изключения

7. Придържай се към правилото 80:20

Храненето трябва да е забавление, не затруднение. Не всеки ден всичко трябва да е идеално. Не става въпрос за това да си перфектен през цялото време от понеделник до неделя, а да следиш диетата си. Използвай правилото 80:20. То гласи, че ако храненето ти е балансирано през 80% от времето, през останалите 20% можеш да ядеш каквото си поискаш. Ако искаш да научиш повече за новите тенденции в храните, абонирай се за нашия бюлетин на Kaufland, за да сте в течение за новите продукти и оферти.