Първокласни разфасовки: Kое месо да печем на скара?
Съдържание на страницата накратко
- Първокласните разфасовки месо са най-добрият избор за кухнята.
- От антрекот до рибай стек: тук ще научиш наименованията на различните разфасовки и как да ги различавате.
- Включили сме и съвети за перфектно приготвяне на различните меса на скарата.
Какво означава „първокласни разфасовки“?
Първокласните разфасовки са най-добрите части от животното, всяка с различен вкус. Най-скъпи са тези, които се приготвят от най-рядко използваните от животното мускулни групи. По-евтините разфасовки се правят от диафрагмата и коремните мускули. Съществуват много породи говеждо месо и във всяка държава се предпочита нещо различно. Говедата „Блек Ангъс“ от Шотландия и „Херефорд“ от Англия са популярни в цял свят. Любителите на барбекю все по-често избират и говеждо, приготвено чрез т.нар. сухо зреене. Месото зрее на сухо при ниски температури за период между 2 и 8 седмици, като придобива деликатна текстура и специален ядков вкус.
Рибай стек, антрекот, голямо ребро: Какво означават?
Термините „рибай“, „антрекот“ и „голямо ребро“ често внасят объркване. Кое какво означава? „Голямо ребро“ се нарича задната част на говеждите ребра, по-точно между осмото и дванадесетото. Това се отнася и за „рибай стек“, тъй като той може да бъде изрязан от тринадесетото ребро (но също и от петото). Френското название за тези пържоли е „антрекот“, така че те имат едно и също значение. Други възможни наименования са „филе от високо ребро“, „плоско ребро“ или „ростбиф“. Пържолата томахоук също е част от най-доброто ребро и се сервира с изключително дълга кост. Много почитатели на барбекюто не признават по-добра пържола за печене на скара от рибай или антрекот. От една страна, месото е изключително крехко, а от друга, е наситено с много мазнина, поради което е особено ароматно. Характерно за пържолата антрекот е мастната сърцевина, заобиколена от четири силни мускулни нишки, което придава на месото красив мраморен вид.
Съвети за приготвяне на рибай стек
- Идеалният рибай стек е с дебелина около 3 – 4 см и също има мраморен вид. За най-добри резултати извади месото от хладилника около 2 часа преди печене.
- Скарата трябва да е максимално загрята – минимум 260 – 300°C. Използвай плоча за грил, за да избегнеш възпламеняването на мазнина. Загрей предварително плочата на скарата в продължение на 15 минути на най-високата температура.
- Пържолата се поставя върху плочата и се пече в продължение на 2 минути от всяка страна. След това огънят се намалява и стекът се доизпича внимателно.
- Изчаква се няколко минути преди консумация. Така температурата се изравнява и при разрязване месото няма да изгуби твърде много от сочността си.
Говежди ребра, или кот де бьоф: специалитет от говежди ребра
„Ребрена пържола“, наричан още „говежди котлет“, е висококачествено месо от млад бик. То е равномерно наситено с мазнина. Специалният котлет от говеждо месо е от осмото до дванадесетото ребро на животното и се намира между шията и ростбийф.
Съвети за приготвяне на кот де бьоф
- Добрата говежда пържола не се нуждае от марината или подправки.
- Комбинацията от месо, мазнина и кости придава сочен и крехък вкус.
- За най-добри резултати при печене на скара месото се подготвя на стайна температура.
- Намажете месото с малко олио.
- Загрейте добре скарата и поставете пържолата върху най-горещия участък. Колкото по-дебела е, толкова по-дълго трябва да се пече.
- Правилото е 1 минута на сантиметър дебелина от всяка страна.
- След като месото се запече от двете страни, го преместете от най-силния огън и го оставете да се пече в края на скарата в продължение на около 20 минути.
- Подправи го със сол, черен пипер и малко розмарин на вкус.
- Остави го покрито в чиния за 10 минути.
Т-бон стек: комбинация от ростбиф и филе
Името на Т-бон стек идва от формата на така наречената T-образна кост, която отделя филето от контрафилето. Порцията от филето също е от значение: строго погледнато, това са две различни разфасовки, съчетани в едно, тъй като Т-бон стекът се състои от ростбиф и малко парче филе. Стекът се изрязва с дебелина 3 – 4 см от гърба на животното. Колкото по-нагоре от гръбнака е, толкова по-крехка е пържолата. От печене на скара до пържене: с тази първокласна разфасовка ще развихриш кулинарното си въображение. Прясно и висококачествено месо може да закупиш всеки ден от твоя Kaufland.
Съвети за приготвяне на Т-бон стек
- Пържолата Т-бон стек е идеална за приготвяне на скара.
- Преди да я поставиш върху скарата, я намажи със зехтин.
- Ако е възможно, обърни месото само веднъж по време на печенето.
- За още по-добър резултат овкуси със сол и черен пипер след изпичането на скара.
При дебелина от 4 см Т-бон стекът се нуждае от около 5 минути от всяка страна за приготвяне на недопечена, 6 минути за средно изпечена и 7 минути за добре изпечена пържола. Ако искаш да постигнеш наистина перфектен резултат, използвай термометър за месо. При температура във вътрешността на месото от 55°C Т-бон стекът е крехък, розов в сърцевината и нежно сочен. Когато месото е готово, го остави да престои в алуминиево фолио в продължение на около 10 минути.
Агнешки карета: най-финото парче месо
Агнешкото е чудесно за приготвяне както на тиган или във фурната, така и на скара. Агнешкото каре е крехко парче от гърба на агнето. Тук се намира най-крехкото месо от него – рибицата. Нарязано по подходящия начин, то може да се приготви и като котлет. Агнешкият котлет има сравнително високо съдържание на съединителна тъкан, което го прави много сочен.
Съвети за приготвяне на агнешко
- Първо запържи котлета на висока температура откъм страната с повече месо.
- След това изпечи отстрани на грил на по-ниска температура.
- Постави го в края на грила с месната част нагоре, докато достигне желаната температура на сърцевината.
- Мащерката и чесънът подсилват аромата на агнешкото месо.
Не забравяй да следиш за температурата. Крехкото агнешко се приготвя бързо и много лесно може да стане прекалено твърдо.
Свинска пържола: класически свински котлет
Заради костта свинската пържола наподобява говеждия Т-бон стек. Всъщност това е свински котлет, който се изрязва от бута на прасето. Той минава по протежение на гръбначния стълб от тила до задните крака. Точното наименование зависи от частта, от която е взет. Приготвена перфектно, свинската пържола остава сочна и мека с кафява коричка. Най-простата рецепта за марината се състои от 1 с.л. олио, лимонов сок, 1 скилидка чесън, щипка риган и естествено, сол и черен пипер.
Съвети за приготвяне на свинска пържола
- Сместа от олио, черен и червен пипер, сол и чесън е подходяща за марината. Най-добре е да поставиш месото в нея около час преди печенето, за да може да я поеме хубаво.
- Правилното приготвяне на свински пържоли не е никак лесно – при печене на скара те бързо изсъхват. Постави месото върху нагорещената скара и печете от всяка страна по 10 – 12 минути.
- Ако предпочиташ малко по-фино месо, избери гръбна пържола от испанско свинско „Иберико“. Тя се отличава с особено крехката си структура и изключителния си орехов аромат.
- Чудесно допълнение към тази пържола е популярната в САЩ салата „Колсло“ – ситно нарязани зеле и моркови с майонезен дресинг.
Пилешки гърди/пилешко бон филе
Пилешките гърди и филе са с ниско съдържание на мазнини (2 г мазнини на 100 г) и в същото време са особено вкусни. Поради тази причина те се радват на голяма популярност сред хората, придържащи се към нисковъглехидратна диета. В комбинация с хрупкави зеленчуци те са изключително подходящи за любителите на барбекю, за които здравословното хранене е важно. Най-добрите части от пилето са филето от пилешки гърди и бонфилето. Те могат да се приготвят по най-разнообразни начини и с различни маринати.
Съвети за приготвяне на пилешки гърди
При печенето на скара са важни времето на приготвяне и правилната температура. Важно е месото да е хубаво и сочно, но също така и добре сготвено. Колкото по-горещо е месото, толкова повече течност губи. Ето защо трябва да внимаваш. За да се приготви идеално на скара, месото трябва да е с равномерна дебелина. Това е единственият начин то да се опече добре, без едната част да изсъхне, докато другата е все още сурова. След няколко минути месото трябва да се премести от най-горещата част на скарата на умерен огън. Много подправки се съчетават добре с пилешки гърди – класическата рецепта за марината включва червен и черен пипер, чесън, малко кимион и сол. Постави месото в маринатата няколко часа преди печенето. Това му позволява да поеме достатъчно от ароматите.