Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Колко е полезна детоксикацията с масло?

Списъкът с твърдения е дълъг. Счита се, че детоксикацията с масло пречиства организма, укрепва имунната система, почиства устната кухина, помага срещу лош дъх и проблеми с венците и дори избелва зъбите. Звучи твърде хубаво, за да е истина. Разкриваме какво се крие зад рекламата.

Вижда се купа със сусамови семена, друга купа със сусамово олио и бутилка сусамово олио, поставени върху раирана кухненска кърпа.
© Kaufland

Съдържание на тази страница накратко

  • Детоксикацията с масло е аюрведичен метод за пречистване на организма, който става все по-популярен.
  • Той се състои в изплакване на устата с масло в продължение на няколко минути и впоследствие изплюване.
  • Прилагащите този метод се надяват, че лечението ще има пречистващ и укрепващ имунната система ефект.
  • Липсват обаче научни доказателства за неговата ефективност. 
Определение

Какво представлява детоксикацията с масло?

От векове в традиционното лечителско изкуство на Аюрведа той се използва като метод за пречистване на организма и грижа за устната кухина. Лечението с масло може да се нарече още „жабурене“ или „засмукване“ на масло. При този процес устната кухина се изплаква редовно с масло в продължение на до десет минути сутрин преди миене на зъбите. Друг вариант е засмукване на маслото в междузъбните пространства. В устата се образува емулсия от масло и вода. След като сте готови – изплюйте маслото.


Употреба

Как да го правя правилно?

Твърдо кокосово масло в буркан с капачка на винт, поставен върху раирана кухненска кърпа. До него се виждат черупките на кокосов орех.
© Kaufland Органичните масла са най-подходящи. Например сусамово или кокосово масло. При стайна температура кокосовото масло е в твърдо състояние и веднага се разтапя в устата.

Особено подходящи за детоксикация с масло са сусамовото, кокосовото масло или етеричните масла, като например мента, джинджифил или портокал – за приятен вкус. Изборът на масло зависи изцяло от предпочитанията. За ежедневна употреба се препоръчват висококачествени органичнимасла. Начинаещите започват с една чаена лъжичка масло в продължение на три до пет минути, а след това увеличават до една супена лъжица масло в продължение на около десет минути. Представяме ви списък на най-често използваните масла и инструкции за тяхното използване:

Кое масло и кога?

Растителни масла, например органично сусамово масло, органично кокосово масло, студено пресован, необработен органичен зехтин, органично ленено масло, органично слънчогледово масло или етерични масла като мента, джинджифил или портокал. Ежедневно сутрин преди миене на зъбите на празен стомах.

Как действа?

Изплаквате устата си с една супена лъжица масло в продължение на около десет минути и го засмуквате в междузъбните пространства. Внимание: След употреба не поглъщайте маслото, а го изплюйте. 


Здраве

Има ли пречистващ ефект?

Доказано е, че има връзка между здравата уста и здравото тяло. Пародонтитът например е свързан с повишен риск от заболявания като диабет, Алцхаймер или сърдечносъдови заболявания. Възможната причина е, че възпаленията в устата отслабват имунната система. Това се отразява на цялото тяло. Освен това бактериите, които предизвикват възпаление в устата, могат да се разпространят чрез кръвта и в други части на тялото и да причинят проблеми там.

Въпреки това все още няма изследвания за влиянието на редовната детоксикация с масло върху имунната система – или върху организма ни като цяло. Всички ефекти от нея, които не влияят пряко на устата, не са научно доказани. Все още не е доказано, че растителното масло има детоксикиращо или укрепващо имунната система действие върху организма, както често се твърди в интернет.

Здрави зъби и здрави венци благодарение на маслото? 

Необходимо е предварително да се отбележи, че методът все още не е достатъчно добре изследван. Съществуват обаче няколко изследвания на общата хигиена на устната кухина и здравето, повечето от които стигат до подобни заключения: Твърди се, че ефектът от нея е сравним с този от изплакването на устата с вода за уста.

Растителното масло е хидрофобно. Поради това то не се разтваря във вода и дори я отблъсква. В резултат маслото абсорбира вещества, които не се отстраняват лесно от водата. При детоксикацията с масло, например, това са хранителни остатъци и бактерии. За сравнение, пастата за зъби съдържа повърхностноактивни вещества – молекули, които са едновременно хидрофобни и хидрофилни (абсорбират вода). Освен водата, повърхностноактивните вещества абсорбират и неводоразтворими мазнини и масла от хранителни остатъци и бактерии в устата. Тази „мръсотия“ се задържа в клетките и се отмива с вода. При детоксикацията с масло, мазнината и водата се смесват в устата и маслото се разбива на множество малки маслени капчици. Повърхностната площ се увеличава. Това позволява абсорбирането на повече хранителни остатъци и бактерии.

Какво е „орално здраве“?

Какво всъщност се има предвид под орално здраве и как се измерва то. Изследователите често използват следните фактори, които измерват и след това оценяват:

  • Индекс на плаката: Колкото по-малко е плаката, толкова по-малко са бактериите и хранителните остатъци в слюнката.
  • Гингивален индекс: Индексът измерва състоянието на венците въз основа на нивата на възпаление.
  • Брой на определени бактерии в устата, които са отговорни за появата на кариес.
  • Лош дъх 

Оценявайки тези фактори, изследователите стигат до следното заключение: Детоксикацията с масло може да подобри здравето на устната кухина. При сравнение с изплакването с обикновена вода, показателите за устна хигиена се подобряват както при детоксикацията с масло, така и при водата за уста. Трябва обаче да внимаваме. Резултатите от малкото съществуващи понастоящем проучвания в тази област не са особено значими от статистическа гледна точка.

Ефектът на избелване на зъбите не е доказан

Можете да прочетете много за положителния ефект от лечението. Темата за белите зъби се появява особено често, тъй като често се твърди, че аюрведичното приложение е подходящо средство за борба с пожълтяването. Всъщност вероятността аюрведичната детоксикация с масло да избелва зъбите е малка. При това лечение досега не е установено и научно доказано значително избелване на зъбите.

Изводът е: Нормалното миене на зъбите е достатъчно

Детоксикацията с масло не е особено здравословна, но и не вреди на устната хигиена. Що се отнася до плаката, здравето на венците, бактериите в устата и лошия дъх, с приложението на този метод от Аюрведа може да се постигне добър резултат, подобен на резултата с вода за уста. Ако искате, можете да опитате аюрведичното лечение. Но също така е факт следното: Миенето на зъбите е достатъчно за здрава уста и зъби.