Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Лекарства за киселини на стомаха и полезни съвети

Много хора периодично страдат от киселини – те представляват пареща болка, която се разпространява от горната част на корема към шията и се усеща в областта на гърдите. Тук обясняваме как се случва това и какво можем да направим.

Вижда се горната част на тялото на човек, който е седнал на леглото и с лявата си ръка е хванал средата на гърдите си.
© gballgiggs – stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Тук ще обясним какво представляват киселините в стомаха и как могат да се появят.
  • Също можем да разберем как да постъпим при остри киселини и кога да се обърнем към лекар.
  • Съществуват няколко специални начини, по които можем да предотвратим киселините в стомаха. Тук представяме шест полезни съвета, които могат да помогнат. 
Определение

Какво представляват киселините? 

Киселините в стомаха спадат към т.нар. „рефлуксни заболявания“. Рефлуксът е връщане на стомашна, а понякога и на жлъчна киселина в хранопровода. При нормални условия сфинктерът на стомаха трябва да предотврати това. Ако стомашната киселина все пак попадне в хранопровода, там тя може да предизвика редица различни оплаквания. При 35% от засегнатите това се случва поне веднъж седмично, понякога и по-често. Възможно е да се прояви особено силно след хранене, при лягане или навеждане.


Здраве

Как да разпознаем киселините? 

Силното усещане за парене зад гръдната кост е основен симптом на киселините. Парещата болка често е придружена от връщане на киселини, натиск в стомаха или усещане за тежест. Някои страдащи се оплакват от съпътстващо усещане на затруднения в дишането. Тъй като хранопроводът се намира в непосредствена близост до сърцето, причинената от киселини в стомаха болка невинаги може ясно да се отнесе към един от двата органа. В резултат пациентите с тежки киселини понякога се озовават в спешното отделение със съмнение за сърдечен удар. Важно! При усещане на болка в гърдите винаги трябва да се направи преглед от лекар. Ако не бъде установено сърдечно заболяване, често следващата стъпка е преглед на стомаха.

Внимавайте за скрити симптоми. Някои от придружаващите симптоми не се свързват веднага с киселините. Това могат да бъдат сутрешна кашлица, хрипове и често прочистване на гърлото. Затруднено преглъщане, поглъщане на въздух и лош вкус в устата също могат да бъдат симптоми на рефлуксна болест.


Причини

Често срещани причинители на киселини

Щом агресивната стомашна киселина навлезе в хранопровода, той става болезнен. Това се дължи на факта, че солната киселина, която се съдържа в стомашните киселини, попада директно върху незащитената стена на хранопровода и я атакува. Това предизвиква неприятното усещане за парене и уврежда хранопровода. В дългосрочен план това може, но не е задължително да доведе до възпаление на хранопровода (езофагит). Ако езофагитът не бъде лекуван, могат да се появят язви и белези. Възможни причини за киселини в стомаха:

1. Начин на хранене

Най-често сладките, киселите или мазните храни, алкохолът и напитките с кофеин предизвикват произвеждането на твърде много киселини в стомаха и образуването на т.нар. „киселинен джоб“ след хранене. Този киселинен джоб се се намира в близост до отвора на хранопровода върху хранителната маса в горната част на стомаха и може да доведе до появата на киселини.

2. Никотин, лекарства и хормони

Никотинът, някои лекарства или хормони могат да намалят мускулното напрежение и да отслабят сфинктера между стомаха и хранопровода. Това стимулира рефлукса на стомашна киселина в хранопровода. В резултат е възможно да възникнат оплаквания.

3. Бременност

Хормоните на бременността също могат да отслабят сфинктера, който се намира между стомаха и хранопровода. Освен това при бременността растящия ембрион оказва все по-голям натиск върху стомаха през втората, но най-вече през последната третина на бременността.

4. Заболявания на стомашно-чревния тракт

Тези състояния също могат да причинят киселини:

  • Раздразнен стомах
  • Възпаления на хранопровода
  • Възпаления на стомашната лигавица
  • Язва на стомаха
  • Диафрагмална херния 

5. Стресови ситуации

Доказано е, че психиката може да окаже влияние върху храносмилателната ни система. Хората с чувствителен стомах могат да реагират на стресови ситуации чрез гадене, диария, запек, метеоризъм или киселини.

6. Наднормено тегло

Диетата с високо съдържание на мазнини и доста обилна храна увеличава натиска върху стомаха. Това улеснява връщането на хранителна маса обратно в хранопровода и атакуването му.


Това помага

Остри киселини в стомаха – как да постъпим

Ако киселините се появяват само от време на време и не са придружени от други оплаквания, не се притеснявайте. Проблемът често може да се разреши самостоятелно.

  • Известно време избягвайте особено мазни и сладки храни и напитки.
  • Облечете се удобно и избягвайте тесни дрехи.
  • Намалете стреса и отделете време за почивка.
  • Киселинно-свързващите лекарства, така наречените антиациди, могат да облекчат симптомите. 

Важно! Приемайте лекарства без рецепта само след консултация с лекар!


Профилактика

6 съвета за предотвратяване на киселини в стомаха 

1. Внимавайте за правилно хранене.

Избягвайте тлъстите и мазни храни, пушените меса, сладкишите и шоколада. Възможно е също така да сте чувствителни към пикантни храни, мента, домати или пресен хляб – опитайте се да не консумирате тези храни в продължение на няколко дни и вижте дали симптомите ще изчезнат. 

2. Пийте вода и чай.

Избягвайте напитки, които могат да предизвикат киселини. Такива са цитрусови сокове, кафе и черен чай, какао, газирани напитки, кола и алкохол.

3. Отделяйте време за хранене.

Не забравяйте да дъвчете добре и да планирате няколко леки хранения през деня. Не приемайте последното хранене непосредствено преди лягане.

4. Осигурете си достатъчно движение.

Упражненията и редовното ходене намаляват стреса, който може да бъде един от многото причинители на киселини. Упражненията също така помагат да отслабнете, ако сте с наднормено тегло.

5. Лежете правилно.

Ако имате киселини, особено често през нощта или когато сте в легнало положение, уверете се, че горната част на тялото ви е леко повдигната, преди да заспите. Това затруднява връщането на стомашната киселина обратно в хранопровода.

6. Спрете тютюнопушенето.

За пушачите, разбира се, това е по-трудно в действителност, отколкото звучи. Наред с други неща, животът без тютюнев дим може да има положителен ефект върху киселините.


Домашно лекарство

Има ли ефективни домашни средства за лечение на киселини?

Чаша чай от копър. Отпред има няколко семена от копър, а отзад – прясна луковица от копър.
© natashamam35 – stock.adobe.com Слабокиселинните чайове, като например чай от лайка или копър, успокояват раздразнената лигавица на стомаха.

При остър, но не тежък случай на киселини, често се препоръчват домашни средства, които осигуряват бързо облекчение и ограничават симптомите. Някои се хранят със сух хляб, сухари, сурови картофи, шепа бадеми или банани. Предполага се, че нишестените храни абсорбират излишната стомашна киселина, но няма научни доказателства за ефекта на този домашен лек. Други опитват да дъвчат дъвка. При дъвченето на дъвка се отделя слюнка, която е алкална. Теоретично слюнката може да неутрализира малки количества излишна стомашна киселина и да я върне обратно в стомаха. Акцентът тук обаче е върху малките количества.

Най-полезното домашно средство вероятно е чаша хладка, негазирана вода или чаша нискокиселинен чай, например чай от копър или лайка.. Това може да успокои раздразнената лигавица, така че върнатата стомашна киселина да слезе обратно в стомаха. Най-добре е да се пие бавно и на малки глътки. 

Пазете се от натриевия бикарбонат! Мнозина твърдят, че лекуват киселините със сода бикарбонат, но в този случай лекарството е по-вредно, отколкото репутацията му предполага. От една страна съществува опасност от предозиране, което може да наруши стойността на pH в организма. От друга страна са възможни нежелани последици, напр. болки в стомаха, диария или повишена честота на оригване. Оригването може да доведе до навлизане на стомашна киселина в хранопровода, да предизвика киселини или дори да ги влоши.

Кога трябва да отида на лекар?

Обикновено киселините са безвредни, ако се появяват само от време на време. Проблемът възниква когато симптомите станат хронични: Ако имате неясна дразнеща кашлица или киселини редовно, минимум веднъж седмично, трябва да потърсите лекарска помощ възможно най-скоро. В противен случай симптомите ви могат да се влошат. Медицинският преглед е единствения начин за откриване и преодоляване на причините за хроничните заболявания.