Лешник: твърда обвивка, вкусна ядка
Лешникът е „истинска“ ядка, тъй като в ботанически смисъл за ядки се смятат само онези черупкови плодове, чиито семена са затворени в твърда черупка.
Лешниците притежават следните специални характеристики
Леската, на която расте лешникът, е храст. Основно се отглежда в държавите по Средиземноморието, характерни с влажен и топъл климат. Подобно на много други ядки, лешниците са изключително богати на мазнини; около 100 грама лешници съдържат в себе си 650 килокалории, т.е. едно пълноценно хранене. Плодовата ядка на лешника е обвита от много твърда обвивка, която се разчупва, за да може лешникът да се консумира.
Твърда обвивка, здравословна сърцевина
Въпреки че е много богат на мазнини, лешникът се смята за здравословен. Причината за това е, че около 60% от съдържащите се в него мазнини са полезни ненаситени мастни киселини. Другите съставки са витамин А, различни витамини от група В и минерали, например желязо, калий, калций, магнезий и фосфор, ниацин и витамин С. Консумацията на лешници също така осигурява на организма фибри и вторични метаболити, например фитостероли (важни биохимични природни вещества), които са полезни за доброто храносмилане.
Ботаническо описание и произход на лешниците
Лешниците са не само популярна закуска, но и важна съставка в много рецепти. Научи повече за ботаническото описание и произхода на лешниците.
Лешников храст: Ботаническо описание и свойства
Лешниковият храст (Corylus avellana) принадлежи към семейство Брезови и е широко разпространен в Европа, Азия и Северна Америка. Достига до шест метра височина, в края на зимата дава мъжки и женски цветове. Същинският плод на лешника е ядка със защитна обвивка. Лешниковите храсти са популярни и като декоративни растения. Те се ценят заради характерната си червеникавокафява кора и сърцевидните си листа.
Откъде произхожда лешникът?
Лешникът произхожда от регионите с умерен климат в Европа и Азия. Лешниците са познати като храна още от древността, като са използвани и за медицински цели. През вековете са се появили множество сортове. Междувременно лешниците са разпространени по цял свят. Понастоящем най-много лешници се отглеждат в Турция, Италия и САЩ. Голяма част от вносните лешници идват от т. нар. „цариградски лешник“, който се отглежда предимно в Турция, поради чувствителността му към студ. По-малка част от вноса на лешници идва от Испания, Италия и Гърция.
Отглеждане и сезонност на лешниците
Лешници се предлагат не само в търговската мрежа, но могат да се отглеждат и в собствената градина. Научи как се отглеждат лешници и кога започва сезонът на прибиране на реколтата.
Отглеждане на лешници в градината: Ето как става
Лешниците могат да се отглеждат под формата на храст или дърво в градината. Най-подходящото време за засаждането им е късната есен или ранната пролет. Растението вирее добре на слънце или на полусянка и върху рохкава, богата на хранителни вещества почва. Засажда се на дълбочина, съответстваща на размерите на кореновата бала. След засаждане лешникът се полива редовно.
Лешниковите храсти трябва да се подрязват редовно, за да се подпомогне здравословният им растеж. Препоръчва се също редовно наторяване. Обикновено са необходими три до четири години, за да може лешниковият храст да даде първите си плодове.
Кога се берат лешниците?
В зависимост от сорта и местоположението им, лешниците се берат в края на лятото или през есента. Те се берат едва когато са напълно узрели и могат лесно да се откъснат от дървото. Събирането на реколтата се извършва ръчно или с помощта на машини. След прибирането на реколтата лешниците се съхраняват добре изсушени, за да се запазят дълго време в добро състояние.
Кога е сезонът на лешниците?
Реколтата от лешници се събира между септември и октомври.
Ето какво съдържат лешниците: Хранителни стойности, витамини и минерали
Лешниците се използват не само в кухнята, но и в козметиката. Листата на лешниковия храст са ценни съставки за приготвяне на козметични и лечебни средства, подобно на листата на хамамелиса. Този стягащ (адстрингентен) субстрат се използва, например, при лечение на флебит и разширени вени. Съставките на маслата укрепват и сърдечносъдовата система и могат да помогнат срещу анемия. Счита се, че лешниците са ефективни и при заболявания на пикочните пътища, разстройство, метеоризъм или мускулни спазми.
Калории: 644 kcal
Въглехидрати: 10,5 g
Белтъчини: 12 g
Мазнини: 61,6 g
Витамин А: 5 µg
Витамин B1: 0,4 mg
Витамин В2: 0,2 mg
Витамин В6: 0,31 mg
Витамин С: 3 mg
Витамин Е: 26,6 mg
Калций: 225 mg
Желязо: 3,8 mg
Калий: 630 mg
Магнезий: 150 mg
Натрий: 2 mg
Колко калории съдържа един лешник?
Висококалоричните лешници съдържат около 600 до 700 калории на 100 грама. Един лешник тежи само около един до два грама, съответно съдържа средно от 6 до 14 калории. Въпреки че са с високо съдържание на калории, те имат висока хранителна плътност. Повече информация за това е представена по-долу.
Здравословни ли са лешниците?
Лешниците са не само вкусни, но и изключително полезни. Те са богати на витамини, минерали и ненаситени мастни киселини. Тук е представена цялата важна информация за тази малка, ядка, която е истинска енергийна бомба.
Лешниците са богати на витамини и минерали
Те съдържат разнообразни витамини и минерали, например витамин Е, витамин В6, фолиева киселина, калий, калций, магнезий и желязо. Витамин Е е важен антиоксидант, който предпазва от свободни радикали. Витамин В6 и фолиевата киселина са важни за засилване на имунната система и за образуването на червени кръвни телца. Калият регулира кръвното налягане и предпазва от сърдечни заболявания, а калцият и магнезият са важни за поддържането на здрави кости. Желязото е важно за кръвообразуването.
Високо съдържание на мазнини в лешниците
Лешниковите ядки имат високо съдържание на мазнини, но те се състоят предимно от ненаситени мастни киселини. Те понижават нивата на холестерол в кръвта и по този начин намаляват риска от сърдечни заболявания. Важно е обаче лешниците да се консумират умерено, тъй като съдържат много калории. Една шепа на ден е достатъчно количество, което носи полза за здравето.
Как се разпознава алергията към лешници?
Алергията към лешници е често срещана форма на алергия към ядки и може да бъде животозастрашаваща. При съмнение за алергия към лешници задължително се прави консултация с лекар. Медицинската диагноза може да бъде поставена чрез дерматологичен или кръвен тест. Важно е да се подходи сериозно към алергията към лешници и трайно да се избягва консумацията на този тип ядки, за да се предотвратят тежки алергични реакции. Типичните симптоми на алергия към лешници са:
- Кожни реакции, като сърбеж, зачервяване, подуване или обрив
- Стомашно-чревни оплаквания като гадене, болки в корема, повръщане или диария
- Затруднения в дишането, като запушен или течащ нос, кашлица или задух
- Проблеми с кръвообращението, като понижаване на кръвното налягане или изпадане в безсъзнание
Закупуване и правилно съхранение на лешниците
Лешниците са предпочитана закуска и са подходящи за печене и готвене. Добре е да се имат предвид няколко неща при закупуването и съхранението на лешници, така че да се запазят техните качества и вкусът им. Ето какво е добре да се вземе предвид при купуване на лешници и как най-добре да се съхраняват.
Купуване на лешници: Цели, нарязани или смлени
Предлаганите в търговската мрежа лешници обикновено са цели, нарязани или смлени. Изборът варира в зависимост от предназначението и личните предпочитания. Целите лешници са подходящи за закуска или за украса на торти и пайове. Нарязаните лешници са подходящи за добавяне в печива или като добавка към мюсли или кисело мляко. Смлените лешници са особено подходящи за съставка на торти и сладкиши. Разбира се, всички варианти може да се намерят в твоя Kaufland.
Ето как се съхраняват лешниците
Съхранявани на тъмно и сухо място, лешниците могат да се запазят до половин година, а замразени – до една година. Препоръчително е необелените лешници да се съхраняват на сухо в торбичка с отвори с добра въздушна циркулация. Наличието на влага може да доведе до развитието на плесен.
Съвети за съхранение: Замразяване на лешници
Лешниците могат лесно да се замразят. Това удължава срока им на годност. Ето как се прави това:
- Ядките се поставят в затваряща се торбичка за замразяване или в херметически затворен контейнер.
- След това може да се поставят директно във фризера. Ядките ще се запазят още по-дълго, ако се изпекат преди замразяването.
- Преди консумация лешниците могат да се размразят бавно, като се оставят да престоят една нощ в хладилника или на стайна температура.
Ето как могат да се използват лешниците в кухнята.
В кухнята лешниците са много популярни за печене на бисквити и сладкиши. Счуканите и нарязани лешници са отлична добавка към дресинг за салати или за овкусяване на рибни ястия. Съществуват и много видове сладолед или продукти за мазане, които съдържат лешници.
През коледния сезон лешниците са незаменими за приготвянето на меденки, джинджифилови сладки, курабийки и френски макарони. Популярни са и като самостоятелна храна, като вкусът е също толкова добър, колкото и в миксовете от ядки.
Лешниците подходящи ли са за консумация в сурово състояние?
Да, пресните лешници са годни за консумация в сурово състояние. Проверява се дали черупката е все още затворена и дали ядката не е изсъхнала или плесенясала. Препоръчително е ядките да се отворят малко преди консумация, за да се провери тяхната свежест.
Белене на лешниците: Ето как става
Лешниците могат да се белят по различни начини. Един лесен метод е лешниците да се поставят в плътно затваряща се найлонова торбичка и внимателно да се намачкат с точилка или чук. Така се разчупва черупката и това улеснява нейното отстраняване. Друг вариант е лешниците да се поставят във вряща вода и да се бланшират в продължение на приблизително 10-15 минути. След това ядките се завиват в кухненска кърпа и се разтъркват енергично, така че да се отдели обвивката.
Печене на лешници в тиган
Лешниците придобиват изключително приятен вкус и аромат, след като бъдат запечени на тиган. Ето как става това:
- Загрява се тиган до средна температура.
- В горещия тиган се добавят лешниците. При използване на цели лешници, те може първо да се нарежат на едро или просто да се оставят цели.
- Лешниците се запичат в продължение на пет до десет минути, като се разбъркват непрекъснато, докато придобият леко кафеникав цвят и се усети приятен аромат. Препоръчително е да се внимава да не загорят, защото в противен случай могат да добият горчив вкус.
- След като бъдат опечени, тиганът се отстранява от котлона и се оставя да се охлади.
- При запичане на цели лешници, те вече може да се обелят, като се отстрани кафявата обвивка. Ако са използвани вече обелени лешници, тази стъпка не е необходима.
- Запечените лешници могат да се използват като закуска, за печива или за салати.
Използване на лешниците за печива
Лешниците имат изключително разнообразно приложение. Могат да се използват отлично за приготвянето на печива. Например те могат да бъдат нарязани, смлени, или използвани цели. Ето няколко съвета за най-добра употреба на лешниците.
- Нарязаните или смлени лешници могат да се използват като алтернатива на брашното, за да придават ядков вкус на сладкиши или бисквити.
- Целите лешници могат да се използват като украса за сладкиши или в рецепти за бисквити или брауни.
- Печените лешници могат да се използват като пълнеж в сладкиши или като съставка в рецепти за шоколад и десерти.
- Важно е лешниците да се запекат във фурната или на тиган преди употреба, за да се засили ароматът им.
- За да се предотврати изгарянето им по време на печене, е добре да са ситно натрошени или смлени.
- Ако в рецептата се използват цели лешници, те предварително се натрошават, за да се осигури равномерното им разпределение в тестото.
- Лешниците могат да се добавят и към сместа от брашна за безглутенови печива, за да се подобрят текстурата и вкусът им.
Приготвяне на лешников ликьор
Необходими продукти:
- 250 g лешници
- 500 ml водка
- 250 ml вода
- 200 g захар
- 1 шушулка ванилия
- 1 канелена пръчица
Ето как става това:
- Лешниците се запичат в тиган без масло на среден огън, докато станат златистокафяви на цвят. След това се оставят да се охладят и се натрошават на едро.
- Лешниците се поставят в затварящ се буркан или бутилка и се заливат с водката. Бурканът или бутилката се затваря плътно и се оставя на тъмно и хладно място в продължение на две седмици.
- Водата, захарта, нарязаната шушулка ванилия и пръчицата канела се загряват в тенджера до завиране, като се разбъркват непрекъснато. Огънят се намалява, а сместа се оставя да къкри на тих огън в продължение на пет минути, докато захарта се разтвори изцяло. След това се оставя да се охлади.
- Сместа от лешници и водка се прецежда през филтър и ликьорът се пресипва в чиста бутилка. Добавя се охладената захарна смес и бутилката се разклаща добре.
- Лешниковият ликьор се оставя да престои на хладно и тъмно място поне две седмици. Преди сервиране се разклаща добре и се консумира с лед.
Съвет: За още по-интензивен лешников вкус печените лешници може да се накиснат във водка преди стъпка 2 и да се прецедят през сито едва след две седмици.
Какво може да се приготви със зелени лешници?
При наличие на събрани зелени лешници, може да се изчакат да узреят при правилно съхранение. Ето как става това:
- Събират се зелени лешници: Ако лешниците се берат директно от дървото, избират се тези, които вече са започнали да губят зеления си цвят и са придобили леко кафеникав цвят. При закупуване от магазина се избират лешници, които са все още зелени и твърди.
- Лешниците се изсушават по следния начин: Поставят се на един слой върху плоска повърхност, например тава. Оставят се да се сушат на топло и сухо място в продължение на две до три седмици. Периодично се разтръскват, така че да изсъхнат равномерно.
- Съхраняване на лешниците: Когато лешниците изсъхнат, те се поставят в картонена кутия или хартиен плик и се съхраняват на хладно и сухо място. Редовно се проверяват, за да се гарантира, че не са мухлясали или изгнили.
- Проверка на лешниците: След около месец лешниците са узрели и имат по-сладък вкус. Редовно се проверяват като се отваря един лешник и се проверява сладостта на ядката.
След като узреят, могат да се използват като зрели лешници. Могат, например, да се консумират като закуска, да се използват в сладкиши и десерти или да се добавят като съставка към пикантни ястия.