Драконов плод: яркият акцент
Драконовият плод, наричан още питая или питахая, расте върху кактус, който се катери върху опорни растения или зидове. Кактусът дава цветове от юни до септември, те се числят към най-големите в света с диаметър от 25 сантиметра и дължина от 30 сантиметра. Цветът на драконовия плод цъфти само за една нощ и през това време разпръсква аромат на жасмин.
Драконовият плод има следните специални качества
Драконовият плод се числи към семейство Кактусови. Неговата месеста част съдържа дълги малки черни семена, подобни на кивито. Кората е розова или жълта, месестата част е бяла или розова. Към трите най-известни сорта се числят драконовите плодове с розов цвят на кората и бяла месеста част, с розов цвят на кората и червена месеста част и с жълта кора и бяла месеста част. Драконовият плод съдържа около 90 процента вода в състава си. Освен това съдържа витамин С, В и Е, както и жизнено необходимите минерали калций, желязо и фосфор.
Откъде произхожда драконовият плод?
Драконовият плод произхожда от Централна и Южна Америка. Днес той се доставя до нас от следните страни:
- Тайланд
- Китай
- Виетнам
- Израел
- Никарагуа
Каква е сезонността на драконовия плод?
Драконовият плод е наличен в търговската мрежа през цялата година.
За какво може да се използва драконовият плод и как се съхранява?
Плодът наподобява кивито с малките си черни семена. Той може да се яде и като киви: Първо плодът се разрязва на половинки и след това се изгребва с лъжица. При много зрелите драконови плодове неядливата кора се отстранява лесно. Месестата част може да се използва и на кубчета в плодова салата. Освен това, подобно на пъпеша, то може да се сервира като предястие с шунка.
Как най-добре се съхранява драконовият плод
Драконовият плод е узрял, ако поддава при лек натиск с пръст и кората му свети в розово. Той е чувствителен на натиск, ето защо е препоръчително да се съхранява поединично, с главата нагоре и защитен. Драконовият плод може да се съхранява при стайна температура.
Ето какво съдържа драконовият плод*
Драконовият плод се състои от до 90 процента вода и е относително беден на калории. Той съдържа витамин С и минералите калций, натрий, калий, фосфат и желязо.
kcal: 37 kcal
Въглехидрати: 7,1 g
Белтъчини: 1 g
Мазнини: 0,4 g
Витамин А: 0,01 µg
Витамин В1: 0,05 mg
Витамин В2: 0,05 mg
Витамин В6: 0,11 mg
Витамин С: 3 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 0 mg
Желязо: 0,6 mg
Калий: 240 mg
Магнезий: 20 mg
Натрий: 0 mg