Смокиня: високоенергиен плод
Знаеше ли, че смокинята се числи към най-старите използвани от хората растения? Тя е внесена в Гърция през 700 г. пр. Хр. и оттам се е разпространила в Средиземноморието, където до днес се използва за храна. Още важни неща за този изкусителен плод с дълго минало ще откриеш тук.
Смокинята има следните специални качества
Независимо дали са пресни или сушени: Смокините се считат за особено богати на енергия и същевременно за ценна част от менюто. Пресните смокини съдържат витамини и минерали и имат само 63 килокалории, сушените смокини обаче имат 247 килокалории на 100 г.
Сортове смокини и брането им
Според областта на отглеждане има различни сортове на пазара. Смокините от Турция са с по-тънки обелки, тези от Гърция са с по-дебели. Плодовете с малки семена са кръгли до крушоподобни и според сорта са зелени до тъмновиолетови. Смокините, които са за прясна консумация, се събират на ръка преди пълното узряване, за да са достатъчно твърди при транспортиране и да постигнат оптимална степен на зреене на пазара. Напълно зрелите плодове по принцип се консумират директно в страните на отглеждане, тъй като относително бързо започват да ферментират.
Така се сушат смокините
За сушенето се събират напълно зрели смокини. Съдържанието на вода в плодовете спада още на дървото с 30 до 50 процента. Смокините се берат на ръка, машинно или дърветата се брулят. Почти всички смокини се сушат на слънце или в пещи с горещ въздух. При това съдържанието на вода спада с още 18 до 33 процента, при което съдържанието на захар се увеличава до 60 процента. Когато сушените плодове се пресоват с гореща водна пара, се получава обичайната за предлагане на пазара форма.
Откъде произхожда смокинята?
Истинската смокиня, средно голям храст или дърво, спада към рода на смокиновите и достига височина от максимум осем метра. За да се облекчи грижата и събирането, култивираните смокинови дървета обикновено са по-ниски. Ботаническото обозначение на рода е „ficus“. Смокинята се отглежда преди всичко в Средиземноморието, но първоначално родината й е била Мала Азия. Днес голяма част от смокините идват от следните региони:
- Испания
- Португалия
- Италия
- Турция
- Алжир
- Гърция
Каква е сезонността на смокинята?
Пресните смокини от страните от Средиземноморието са налични от юли до ноември. Сушените смокини са налични през цялата година.
За какво може да се използва смокинята и как се съхранява?
Смокинята е подходяща като пресен или сушен плод за лека закуска, в плодова салата, мюсли, десерт или с кисело мляко. Съхранението на пресни смокини става най-добре в хладилника, но трябва да се консумират в кратки срокове. Сушените смокини са налични през цялата година и издържат разопаковани няколко месеца. Бялото покритие върху сушените смокини не е дефект, а идва от изкристализиралата захар на плодовете.
В тези продукти има смокини
В страните производители смокинята е важна храна. Там тя се обработва и на смокинов хляб, захаросани плодове, компоти, сироп, пасти и консерви. Сокът на зрелите смокини може да се използва за десертно вино. В Испания от зрелите плодове, бадеми, шам фъстък, кедрови орехи и лешници и подправки се произвежда т.нар. смокиново сирене. Печените и нарязани на малки парченца плодове служат и за приготвяне на кафе от смокини.
Ето какво съдържа смокинята*
Смокинята се смята за високоенергиен плод, защото съдържа не само витамини и минерали, но е богата и на баластни вещества.
kcal: 61 kcal
Въглехидрати: 12,9 g
Белтъчини: 1,3 g
Мазнини: 0,5 g
Витамин А: 5 µg
Витамин В1: 0,05 mg
Витамин В2: 0,05 mg
Витамин В6: 0,1 mg
Витамин С: 3 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 54 mg
Желязо: 0,6 mg
Калий: 248 mg
Магнезий: 20 mg
Натрий: 2 mg