Физалис: сливата на инките
Физалисът (още наричан сливата на инките, ягодата на Андите) е екзотичен плод с богат аромат. При това става дума за едногодишно растение, което расте върху силно обрасли храсти с височина от един до два метра. Физалисът има сърцевидни листа с меки и само леко покрити с власинки стебла.
Физалисът има следните специални качества
Сравнително бедният на калории плод, който е едва няколко сантиметра, обикновено се продава в малки кошнички с по десет до двадесет плода. Преди консумация трябва първо да се махнат обгръщащите зрелите плодове на физалиса листенца. И дръжката трябва да се отстрани. Могат да се ядат само месестата част и намиращите се в нея семена.
Откъде произхожда физалисът?
Физалисът, който се нарича още ягодата на Андите или сливата на инките, се отглежда от векове в Южна Америка и се счита от местните народи като важно лечебно средство и помощник на имунната система. В началото на 19 век в хода на колонизирането той попада в Южна Африка, където получава името цариградско грозде. Днес физалисът се отглежда предимно в Бразилия, Перу, Чили, както и в Колумбия, Венецуела и в ЮАР. Освен това се култивира и на места в Европа – Испания и Италия.
Каква е сезонността на физалиса?
Основната сезонност на плода от южното полукълбо са месеците от декември до юни. Ако физалисите, които обичат влажни и топли условия на растеж, се отглеждат в Европа, обикновено се събират най-рано през месец септември. Поради оптимизираните транспортни пътища с кораб и самолет зрелите плодове на физалиса са на разположение целогодишно.
За какво може да се използва физалисът и как се съхранява?
Освен като лека закуска физалисът се използва в държавите на произход за приготвяне на мармалад или сладки чътнита. Освен това плодовете на физалиса се използват и като съставка в производството на шоколадови изделия, като например бонбони или шоколадов пудинг. Физалисът трябва да се съхранява на сухо и защитено от светлина място, тъй като влагата води до бързо разваляне. При оптимално съхраняване физалисът трае седем дни. Физалисите не доузряват.
Ето какво съдържа физалисът
Физалисът е богат на есенциални мастни киселини, пектин, витамини от групата В, както и каротин. Съдържа също фосфорни, калциеви и магнезиеви соли.
kcal: 77 kcal
Въглехидрати: 13,3 g
Белтъчини: 2,3 g
Мазнини: 1,1 g
Витамин А: 0,15 µg
Витамин В1: 0 mg
Витамин В2: 0 mg
Витамин В6: 0 mg
Витамин С: 28 mg
Витамин Е: 0 mg
Калций: 0 mg
Желязо: 1,3 mg
Калий: 0 mg
Магнезий: 0 mg
Натрий: 0 mg