Сушена круша: приятно сладка
В древни времена сушенето на круши е бил любим метод за естествено съхранение на зрелите плодове и съответно за попълване на зимните запаси от храна. Сушената круша обаче е не само приятна лека закуска, но и любим подсладител и съставка за множество рецепти за печене и готвене, а дори и за някои деликатеси.
Сушените круши имат следните специални качества
Сушените круши са апетитно удоволствие, а крушите съдържат витамини и минерали. За да се изсуши крушата, тя се нарязва на малки резени или парченца, в идеалния случай се разпределя върху сито и се суши бавно, с редовно обръщане, много часове при умерена топлина от 40 градуса или повече. Това, че при изсушаването крушата става леко кафява, не пречи на вкуса. Напротив: крушата, когато се изсуши и така стане дълготрайна, съдържа много повече плодова захар, която се разгръща приятно сладко в устата при сдъвкването на плодовете.
Откъде произхождат сушените круши?
Произходът на крушата е от евразийската област. През 18 и 19 век круши са били отглеждани успешно преди всичко във Франция и Белгия. Днес има 2500 сорта круши. Известните сортове Вилямова, Конференс и Александър Лукас са немски.
Кога е сезонността на сушените круши?
Сушените круши са достъпни през цялата година.
За какво могат да се използват сушените круши и как се съхраняват?
Сушените круши са вкусен за лека закуска или междинно похапване, алтернатива на сладките изкушения. Те могат обаче да се използват и за печене, варене или като сладка съставка в мюслита. Сушените круши трябва да се затварят много добре и да се съхраняват на сухо.
Ето какво съдържат сушените круши
Сушените съдържат различни витамини и минерали. Струва си да се споменат желязото, калият, медта, магнезият, фосфатът, йодът и цинкът.
kcal: 326 kcal
Въглехидрати: 75,2 g
Белтъчини: 4,4 g
Мазнини: 0,8 g
Витамин А: 13 µg
Витамин В1: 0,2 mg
Витамин В2: 0,2 mg
Витамин В6: 0,9 mg
Витамин С: 7 mg
Витамин Е: 0,7 mg
Калций: 32 mg
Желязо: 2,8 mg
Калий: 1477 mg
Магнезий: 110 mg
Натрий: 4 mg