Зелен лимец – основа за вегетариански ястия
Зеленият лимец, наричан още зелено зърно, е изсушеното, все още незряло зърно на лимеца. Лимецът е тясно свързан с пшеницата и принадлежи към зимните зърнени култури. Съответно той се засява през есента.
Зеленият лимец притежава следните специални характеристики
Лимецът, предназначен за зелен лимец, се събира полуузрял още през юли и след това се изсушава. Този процес на сушене, наричан още печене, се извършва по древна традиция с помощта на тиган за печене, поставен върху огън от букови дърва.
Това придава на зърното характерния му вкус и едновременно с това го запазва. В днешно време за процеса на сушене се използват и модерни системи с горещ въздух. След изсушаването цветът на зеления лимец показва качеството. Маслиненозеленият цвят тук означава високо качество, а кафявият цвят – по-ниско качество. Преди да се пристъпи към по-нататъшна обработка на зеления лимец, люспите трябва да се отстранят с помощта на машина за белене или чрез процес на дъбене (смилане). С люспа се обозначава обвивката на зърното.
Откъде произхожда зеления лимец?
Зеленият лимец се произвежда още преди няколкостотин години в Южна Германия. Първото документално споменаване е от 1660 г. в манастира Аморбах. „Родина на зеления лимец“ и „Франконски зелен лимец“ са защитени наименования за произход от 2015 г. Зеленият лимец е известен и като „баденски ориз“.
Каква е сезонността на зеления лимец?
Зеленият лимец се получава от лимец, отглеждан като зимна зърнена култура, който се прибира още в края на юли и след това се изпича. Днес това става в модерни системи с горещ въздух. В миналото сушенето е ставало върху огън от букови дърва. Зеленият лимец се предлага целогодишно.
За какво може да се използва зеления лимец и как се съхранява?
Зеленият лимец се използва под формата на перлен ечемик или грис, както и на люспи от зелен лимец, а също и на брашно. Може да се използва като гарнитура за супа или да се оформи като кнедли. Той е в основата и на много вегетариански рецепти, например кюфтета. Зеленият лимец може да бъде преработван в брашно и използван като основа за рецепти с брашно. Пакетираният зелен лимец може да се съхранява доста дълго време. Съхранява се на хладно, сухо и тъмно място.
Ето какво съдържа зеления лимец
Зеленият лимец е висококачествен хранителен продукт, богат на витамини и минерали.
ккал: 320 ккал
Въглехидрати: 63,2 г
Протеини: 10,8 г
Мазнини: 2,7 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,3 мг
Витамин B2: 0,1 мг
Витамин B6: 0,3 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,3 мг
Калций: 20 мг
Желязо: 4,2 мг
Калий: 445 мг
Магнезий: 130 мг
Натрий: 3 мг