Шипки: плодът на дивата роза
Шипката, известна още като „кучешка роза“ е дива роза и плодовете ѝ растат на бодливи храсти в умерените региони по целия свят. Тези малки червени или оранжеви плодове са богати на витамин С и други хранителни вещества, а ползите им за здравето са ценени от векове.
Шипките имат следните специални качества
Шипките са чудесен естествен източник на витамин С. Те действително съдържат повече витамин С от много други плодове, с което са важни за имунната система, производството на колаген, заздравяването на рани и усвояването на желязо. Шипките са богати на антиоксиданти като полифеноли и флавоноиди, а освен това съдържат фибри, които подпомагат доброто храносмилане. Освен витамин С в шипката има и други важни витамини и минерали, например витамин А, витамин Е, витамин К, калций, желязо и калий.
Откъде произхождат шипките?
Шипките са широко разпространени в цяла Европа и се срещат в много европейски страни. Растат в горите, в покрайнините на горите, по поляни и покрай пътищата. В Азия шипките също са у дома си, например в Китай, Русия, Турция и Близкия Изток. Днес шипките се отглеждат в големи плантации в Източна Европа, Русия, Китай и Чили.
Каква е сезонността на шипките?
В Централна Европа сезонът на шипките обикновено започва в края на лятото и продължава от август до есента – в зависимост от климатичните условия до октомври или дори ноември. В северните държави, поради по-хладния климат, сезонът на пипките може да започне малко по-късно и да продължи до ранната есен.
За какво може да се използват шипките и как се съхраняват?
Чаят от шипки е един от любимите начини за използване на шипките. Чаят е известен с високото съдържание на витамин С и антиоксидантните си свойства. Шипковият мармалад или шипковото желе също са популярни, Шипките в супи и сосове също придават леко кисел вкус и придават на ястията естествено оцветяване. Екстрактът от шипки се предлага под формата на хранителни добавки, капсули или прахчета.
Пресните шипки трябва да се съхраняват в хладилника – за предпочитане в перфорирана найлонова торбичка или хартиен плик, за да се регулира влажността и да се избегне конденз. Шипките трябва да се използват в рамките на няколко дни, защото бързо се развалят. Шипковият мармалад или желе трябва да се съхраняват в херметически затворени буркани или контейнери. Най-добре на хладно, тъмно място. След отваряне е препоръчително мармаладът или желето да се съхраняват в хладилника и да се използват в рамките на 1-2 месеца.
Ето какво съдържат шипките
Шипките са чудесен естествен източник на витамин С. Една порция шипки често съдържа повече витамин С, отколкото един портокал. Този витамин е важен за укрепването на имунната система, производството на колаген, заздравяването на рани и борбата с възпаленията. Освен това те са богати на антиоксиданти като полифеноли и флавоноиди, което може да намали увреждането на клетките и риска от хронични заболявания.
Калории: 94 kcal
Въглехидрати: 16,2 g
Белтъчини: 3,6 g
Мазнини: 0,6 g
Витамин А: 800 µg
Витамин B1: 0,06 mg
Витамин B2: 0,07 mg
Витамин B6: 0,05 mg
Витамин С: 1250 mg
Витамин Е: 4,2 mg
Калций: 257 mg
Желязо: 0,5 mg
Калий: 291 mg
Магнезий: 104 mg
Натрий: 124 mg