Подправките: перфектният завършек
Използваните при готвене подправки включват разнообразни растения, които се използват пресни или изсушени за овкусяване на топли и студени ястия. Добре познати подправки са розмаринът, магданозът и риганът. Те се предлагат и в най-разнообразни варианти под формата на чай.
Какво представляват подправките?
Към храната открай време са се добавяли най-различни билки и подправки. Това могат да бъдат корени, стъбла, листа, цветове, плодове, семена, кора или други части от растенията. В природата подправките обикновено растат в добре дренирани, варовити почви с високо съдържание на хумус. Прекалено влажната, богата на хранителни вещества или прекомерно наторена глинеста почва не е подходяща. Въпреки това те лесно могат да се отглеждат в собствената градина или дори на перваза на прозореца.
Какви подправки има?
От местни до екзотични: Броят на ядливите подправки е огромен. Тук представяме общ преглед на най-важните и най-популярните подправки в кулинарията.
Ето кои сортове са особено популярни
Особено популярни са провансалските подправки, измежду които мащерка, розмарин, чубрица и майорана. От френски произход са и фините подправки, които включват див лук, кервиз, магданоз и естрагон. Те са много подходящи за супи, гъби или омлети.
Всичко за подправките:
Лечебните подправки имат дълга традиция. От тях могат да се приготвят чайове, настойки, екстракти, тинктури и мехлеми. Босилекът има храносмилателно, спазмолитично и успокояващо действие. Ментата оказва благотворно въздействие върху жлъчния мехур, облекчава респираторни заболявания, както и стомашно-чревни оплаквания. Маточината има антибактериални свойства и действа успокояващо.
Как да разпознаем пресните подправки?
Много подправки произхождат от средиземноморския регион и са приспособени към високи температури, много слънчева светлина и по-мека зима. Ето защо има огромно значение къде се отглеждат подправките. Въпреки това, те често могат да се отглеждат в собствената градина или на балкона.
Каква е сезонността на подправките?
Повечето подправки могат да се намерят в търговската мрежа през цялата година. Тяхната сезонност е различна в зависимост от вида им. Магданоз се предлага от май до първата слана, копър – от май до ноември, девесил – от март до юни, риган – от май до октомври, градински чай – от март до септември, кервиз – от април до септември, градински кресон – от април до октомври, майорана – от май до октомври.
Самостоятелно събиране на подправки: Обърни внимание на следното
Няма по-добър вкус от този на прясно откъснати подправки. Знаеш ли, че подправките могат да се събират през цялата година, дори през зимата? Ето най-важните съвети и трикове за следващия път, когато събираш подправки.
- Подправки не се събират от крайпътни площи, ниви или поляни за разхождане на кучета, тъй като може да са замърсени с токсични вещества.
- Опасност от грешки: Понякога левурдата може да бъде объркана с отровната момина сълза, а киселецът – с отровната бяла съсънка. За по-сигурно е препоръчително да се направи справка в илюстрована книга или приложение и да се извърши тест за мирис. Левурдата има интензивна миризма, подобна на тази на чесъна.
- Подправките не се изскубват с корена, а винаги се отрязват с ножица или с нож.
- Подправките се пренасят в кошници или ленени торби, за да се избегне смачкване.
- Прашецът на подправките може да предизвика алергии. Поленът на някои подправки предизвиква особено силни алергични реакции. Такива са амброзията, дивият коноп, дивият пелин, лечебната разваленка и теснолистият живовляк.
Купуване и съхранение на подправки: Съвети
Подправките могат и да се купят, като повечето от тях се предлагат в супермаркетите през цялата година. Ще ти разкрием на какво да обърнеш внимание и как се разпознава дали са пресни.
Как се разпознават пресните подправки
Пресните подправки се разпознават по това, че по тях няма тъмни петна, стръковете и стъблата са твърди при допир и не са увиснали надолу. Листата им са блестящи и не са слепени. Ароматът се усеща лесно при леко разтриване на растението. За да се усети ароматът на растението се прокарва пръст по листата или стъблата.
Купуване на подправки в саксии
Подправките в саксии разкрасяват кухнята. Поне на теория те могат да продължат да растат. Реалността често е твърде различна, за съжаление: Тези малки растения изгниват твърде бързо и се озовават в кошчето за боклук, заедно с пластмасовите си саксии. Това лесно може да бъде предотвратено с правилно поливане. Прекаленото поливане води до бързо загниване на корените. Разбира се, растенията не бива и да пресъхват. Босилекът се нуждае от малко количество вода няколко пъти дневно. Ако разделиш подправките и ги разпределиш в няколко саксии, те ще имат повече пространство. Разбира се, това зависи и от местоположението: Повечето кулинарни подправки не обичат пряка слънчева светлина, но все пак донякъде имат нужда от нея.
Правилно съхранение на пресни подправки
Можеш просто да поставиш връзка с подправки в чаша с вода. Ако желаеш зеленият букет да остане по-дълго време свеж, можеш да сменяш водата всеки ден и да подрязваш стъблата на всеки два дни. Подправките могат също да се увият във влажна кухненска кърпа или да се съхраняват в кутия за съхранение в хладилника, навлажнени с малко вода.
Правилно съхранение на сушени подправки
Сушените подправки трябва да се съхраняват на тъмно и сухо място в херметически затворени буркани или кутии, за да запазят най-добре аромата си.
Може ли подправките да бъдат замразявани?
Разбира се, че може. За целта пресните подправки се измиват и нарязват на ситно. След това се поставят във фризера в малки кутии или други съдове за съхранение. Подправките може да се поставят и във формички за лед, които да се напълнят с вода, за да получат перфектни малки билкови „бомбички“. Може да се използват и смеси. Тъй като някои подправки, например босилекът, са доста омекнали след размразяване, те са подходящи по-скоро за готвене,отколкото за салати и други подобни.
За какво могат да се използват подправките?
Подправките се използват за овкусяване на много ястия и салати. Когато се готвят или сотират, в самото начало е добре да се добавят по-едрите и груби сортове, например дафинов лист, мащерка, розмарин и лют червен пипер. Фините и деликатни подправки по възможност се добавят едва в края на готвенето. Сред тях са босилекът и тученицата. При прекалено силно нагряване някои подправки, като например къри, могат да добият горчив вкус.
Все пак подправките могат да се комбинират по най-различни начини, не само с твърди храни. Например могат да се използват като чай. Асортиментът е богат. Предлагат се обикновени билкови чайове за нормална консумация. Предлагат се също лечебни смеси, които могат да помогнат при почти всяко заболяване. Пресните подправки се съхраняват в хладилник, а сушените подправки се съхраняват на тъмно и сухо място.
Сушене на пресни подправки: Ето как става
Можеш лесно да изсушиш набраните или закупените подправки и да ги съхраняваш до една година. Ето как става това:
- Пет до десет стръка се събират на снопче и се завързват.
- Стръковете се окачват с върховете надолу на сухо и тъмно място и се оставят да престоят две седмици.
- Растенията с големи листа, например мента и градински чай, се сушат още по-добре, ако бъдат добре разпръснати върху решетка.
- Подправките могат да се сушат и във фурна или дехидратор, най-добре при максимална температура от 35 градуса.
- След това подправките се нарязват по желание и се съхраняват в херметически затворен съд.
Кои подправки се съчетават добре?
Случва ли ти се да готвиш и да осъзнаеш, че на ястието все още му липсва необходимият аромат? Вместо да хвърляш произволно количество подправки в тенджерата, хубаво е внимателно да обмислиш кои аромати са наистина подходящи. Мента, копър и кресон, например, се използват самостоятелно. Техният аромат е толкова специфичен и интензивен, че не се съчетават добре с други подправки. Майораната и риганът не са добра комбинация, защото са твърде сходни и фините им аромати се припокриват. Магданозът и дивият лук, от друга страна, са истински универсални подправки, които се комбинират добре с почти всичко. Розмаринът се съчетава добре с дивеч. Ментата придава на ястията свежа нотка, особено в комбинация с кисело мляко и/или краставица. Естрагонът е чудесен с месо, а босилекът допълва вкуса на доматите Копърът е класика при рибата, а магданозът – при картофите.
Приготвяне на провансалски микс от подправки у дома
Както подсказва името, тази популярна билкова смес се състои от комбинация от популярни френски кулинарни подправки. Това не е защитено наименование, така че съставът варира в зависимост от производителя. Обикновено основните съставки са розмарин, мащерка, риган, чубрица и лавандулови цветове, въпреки че понякога се добавят и градински чай, босилек, девесил, копър, дафинов лист или хвойна. При приготвянето на провансалски микс у дома всеки може сам да избере неговия състав. Съвет: Този микс е подходящ също така за подарък.
- Ако желаеш да използваш пресни подправки, те първо се изсушават добре. Естествено може да се използват и вече изсушени подправки.
- Розмарин, чубрица, мащерка и риган в равни части се слагат в мелничка и се добавят други подправки по желание. Цветовете на лавандулата придават типичен сладък вкус. Ако не е налична мелничка за подправки, може да се използва и хаванче.
- Смлените подправки се изсипват в затварящ се с капачка буркан.
Собствена смес от италиански подправки
Разбира се, същото може да се направи и с италианските подправки. Типичният италиански микс не е така сладникав, както провансалския микс. Той е с малко по-кисел и плодов вкус. Освен мащерка, розмарин, майорана и риган, чудесен избор могат да бъдат чесън, естрагон и босилек, а по желание сместа може да се обогати със сушени домати, млян червен пипер и лимонова кора.