Растителен маргарин – подходящ за сандвичи
Името на маргарина идва от гръцкия термин „Margon“, който означава „перла“. Това е растителна мазнина за мазане, създадена още през 1869 г. от френския химик Меж-Мурие.
Маргаринът притежава следните специални характеристики
Маргаринът се произвежда изключително от растителни съставки. За производството на маргарин, например, се използват памучно масло, фъстъчено масло, рапично масло, слънчогледово масло. А в по-малка степен понякога кокосова и палмова мазнина. Маргаринът е емулсия от различни вещества, които обикновено не могат да се смесват помежду си. Това са предимно вода и мазнини, както и мастноразтворими витамини и каротини, и емулгатори от рода на лецитин. Използват се също обезмаслено мляко, мляко, сол или нишесте. Бактериите на млякото и киселото мляко придават на маргарина подобен на маслото вкус.
Откъде произхожда маргаринът?
Маргаринът е създаден във Франция през XIX век, когато Наполеон III търси траен заместител на маслото за снабдяване на войската. Първият маргарин е приготвен от мляко, вода и бъбречна мазнина. Промишленото производство на маргарин започва през 1871 г. в Нидерландия и Германия. Първоначално химикът Иполит Меж-Муриес нарича изобретението си „евтино масло“. Наименованието маргарин става популярно едва по-късно . През 1952 г. е произведен първият чист растителен маргарин без химически добавки или адюванти.
Каква е сезонността на маргарина?
Маргаринът е продукт, който не зависи от сезона и се предлага през цялата година.
За какво може да се използва маргаринът и как се съхранява?
Той е подходящ както за сандвичи, така и за готвене и печене. Растителният маргарин е много устойчив на топлина и затова може спокойно да се използва и за пържене. За хората с по-специфични хранителни изисквания, растителният маргарин е идеалният заместител на маслото, което съдържа предимно животински мазнини. Маргаринът може да се съхранява в хладилник в продължение на четири до шест седмици. Отвореният маргарин може да се запази неохладен в продължение на няколко дни. Неотвореният маргарин може да се съхранява в хладилника според срока на годност.
Ето какво съдържа маргаринът
Допреди няколко години много видове маргарин съдържаха предимно хидрогенирани мазнини и почти никакви незаменими мастни киселини. Меките маргарини са с ниско съдържание на холестерол и трансмастни киселини. Същевременно се предлагат разновидности на маргарина, които се произвеждат от рапично и соево масло и т.н. По този начин се увеличава делът на ненаситените мастни киселини и мастноразтворимите витамини А и Е.
ккал: 722 ккал
Въглехидрати: 0,4 гр
Протеини: 0,2 гр
Мазнини: 80 гр
Витамин А: 608 µg
Витамин B1: 0 мг
Витамин В2: 0 мг
Витамин В6: 0 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 13,6 мг
Калций: 10 мг
Желязо: 0 мг
Калий: 7 мг
Магнезий: 13 мг
Натрий: 101 мг