Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Ягодоплодни: малки лакомства

Ягодоплодните се числят към най-обичаните плодове и се радват на запазено място на трапезата ни, особено през лятото. Те се отличават преди всичко с изразения си ароматен вкус. Ягодоплодните са изключително здравословни, тъй като съдържат множество важни хранителни вещества, например витамини, вторични метаболити, минерали и баластни вещества. 

Определение

Какво представляват ягодоплодните?

Терминът ягодоплодни е обобщаващ за много различни видове плодове. Към общите свойства на ягодоплодните спадат неща като малка, кръгла форма и мека текстура. Трябва да се прави разлика между ягодоплодни и плод на ягодоплодни. От ботаническа гледна точка, например, доматът е ягодоплодно растение. Тъй като е едногодишно растение, обаче, той бива считан за зеленчук. При плодовете на ягодоплодните, поради добавката „плод“, трябва да са налице и двата фактора – многогодишност и ядливост.


Видове ягодоплодни

Какви видове ягодоплодни има?

Внимание, тук става малко сложно. На първо място, трябва да се разграничава между понятието ягодоплодни от разговорната реч и от ботаническа гледна точка. От ботаническа гледна точка малините и къпините обобщено са сборни костилки, докато ягодите са сборни орехчета. От друга страна, червената боровинка, цариградското грозде и черната боровинка са истински ягодоплодни, тъй като семената им се съдържат в месестата ядивна част. За да е всичко още по-объркващо, от ботаническа гледна точка доматът също е ягодоплодно растение. Доматът, обаче, се класифицира като зеленчук, а не като ягодоплоден, тъй като е едногодишно растение. Бананите, кивитата, пъпешите, портокалите и дори лимоните всъщност са ягодоплодни, също както и зеленчуци като тикви, патладжани, чушки и тиквички. Но нека се придържаме към плодовете, които в разговорната реч наричаме ягодоплодни.

Други сортове ягодоплодни

Кои от тези вече си опитвал?

  • Акай бери
  • Годжи бери
  • Черен бъз
  • Йостабери
  • Черница
  • Дива жълта къпина
  • Облепиха
  • Цариградско грозде
  • Тайбери/къпина Бойсен
  • Плодове от хвойна

Хранителни вещества

Ето какво съдържат ягодоплодните

Детайлно изображение на пресни ягодоплодни

Малките и сладки ягодоплодни съдържат ценни витамини, преди висчко витамин С. Пресните ягодоплодни съдържат най-много хранителни вещества. Точно както и много други храни, ягодоплодните губят голяма част от своите хранителни вещества при нагряване, пържене или консервиране. Ето защо ягодоплодните трябва по възможност да се ядат веднага след закупуването им. Трайността обикновено е само няколко дни, но ягодоплодните могат да се замразяват, без да губят много витамини, точно както и други плодове.

Полезни ли са ягодоплодните?

И още как! Тези малки енергийни бомбички са пълни с минерали, витамини и растителни вещества. Антиоксидантите укрепват имунната система и улавят свободните радикали, които иначе буквално ни състаряват. Дневната дажба от плодове предпазва от рак и сърдечносъдови заболявания, както и помага в борбата с подаграта, ревматизма и диабета. Плодовете са нискокалорични, но въпреки това засищащи, благодарение на добрата порция фибри. Така те подпомагат стомашно-чревното здраве. Силицият, който се съдържа и в цариградското грозде, осигурява красива коса и нокти, а съдържащите се в боровинките танини имат противовъзпалителен ефект и са чудесни за мозъка. 

Кои са по-добри – замразените или пресните ягодоплодни?

За съжаление, колкото по-дълго се съхраняват ягодоплодните, толкова повече витамини и хранителни вещества губят. Най-здравословни са, когато от храста директно отидат на трапезата – това се отнася за повечето плодове. При замразяване непосредствено след бране се запазва голяма част от хранителните вещества и витамините. В този смисъл дълбоко замразените плодове може да са по-полезни от пресните, които са съхранявани по-продължително. Внимание – понякога в дълбоко замразените плодове се добавя захар, затова не забравяй да провериш списъка със съставките. Лиофилизираните плодове са друга възможност. Ягодоплодните се изсушават внимателно, така че да се съхранят колкото може повече от хранителните им вещества и да се удължи срокът им на годност. Вкусът им е чудесен в мюсли или като лека междинна закуска.


Полезна информация

Често задавани въпроси за ягодоплодните

Ето няколко интересни факта за ягодоплодните, които са известни само на професионалистите. 

Кои ягодоплодни са отровни?

Не всички малки и пъстроцветни плодове са полезни за здравето. В нашата част на света има видове, които могат да предизвикат силно гадене и стомашни спазми и дори да бъдат смъртоносни (предимно за децата). Към тях спадат плодовете на бъзака (тревист бъз), бръшляна, тиса, вранското око, птичето грозде, чашкодряна, мъхнатия нокът, калината, белия снежноплодник, бясното дърво, джела, беладоната, котонеастера, момковата сълза и дивата тиква. Някои плодове, например на бъза и офиката, са годни за консумация само топлинна обработка. 

Какво представляват розовите ягодоплодни?

Розовият пипер, известен още като плод на растението Шинус или бразилски пипер, дължи името си на визуалната прилика на плодовете му с тези на черния пипер и използването им в смеси от различни видове пипер. Малките зрънца обаче нямат нищо общо с техния лют събрат. Розовият пипер са плодовете на дървото бразилски пипер (Schinus terebinthifolius), което може да достигне височина до девет метра. Те не са люти, ароматът им напомня по-скоро на хвойна, а вкусът им е сладникав, пикантен и смолист.

Кои ягодоплодни са най-полезни?

Това зависи донякъде от това как се гледа на плодовете. Всички те съдържат важни витамини и хранителни вещества в различни количества. За оптимално набавяне на тези хранителни вещества за организма се препоръчва микс от ягодоплодни. Но ако все пак трябва да избираме? Къпините са истинска местна суперхрана и тайно оръжие против стареене, поради високото съдържание на антиоксиданти. Същото се отнася за боровинките.


Произход

Откъде произхождат ягодоплодните?

Различни пресни ягодоплодни върху дървена дъска и ягоди в сива консервна кутия

Голямата звезда сред ягодоплодните без съмнение е ягодата (Fragaria), към която се числят около различни 20 вида. Ягодите виреят в онези части от Северното полукълбо, в които преобладава умерен климат. Хората са се хранили с ягоди още от Каменната ера. Европейската горска ягода е била култивирана през Средновековието. Американските видове ягоди намират пътя си към Европа през XVII и XVIII век, представени от чилийската и вирджинската ягода. Градинската ягода е възникнала чрез първото кръстосване през 1750 г. По-голямата част от използваните в наши дни сортове ягоди произхождат от градинската ягода.

Култивираните черни боровинки произлизат от американската, а не от европейската черна боровинка. Те не причиняват оцветяване на езика в синьо, защото имат светла месеста част. Друг обичан сорт е малината (Rubus idaeus), която се числи към розоцветните. Тя е разпространена в Европа и в Западен Сибир. В миналото е намирала приложение като лечебно растение и е била отглеждана в множество манастирски градини. Градинското френско грозде произхожда от Северна Азия и Европа. Цариградското грозде спада към род френско грозде и е разпространено в Европа, Азия и Северна Африка. Като плод то се отглежда от XVI век.

През годините стават популярни и все повече хибридни сортове, като например йостабери (кръстоска между касис и цариградско грозде), който е особено богат на витамин С. Други интересни сортове са логанбери, хибрид между къпина и малина. Логанбери е перфектната комбинация от своите родители, като големите, сочни плодове са изключително ароматни на вкус. 


Сезонност

Каква е сезонността на ягодоплодните?

Къпините се оголват от листата през късното лято. Събирането на черните боровинки се случва през месеците от юли до септември. Зрелите плодове на малината се събират от края на юни до средата на септември, докато френското грозде се събира само от края на юни до края на юли. Сладко-киселото цариградско грозде узрява през юли и август.


Купуване

Купуване на ягодоплодни: Как можеш да познаеш дали ягодоплодните са пресни?

Пресните плодове са плътни и ярко оцветени. Боровинките са покрити с белезникав слой, който също е признак за свежест. Когато купуваш боровинки е най-добре да следваш обонянието си. Плодовете никога не трябва да миришат на мухъл, но не трябва и да имат неутрална миризма. Ако са наистина свежи и узрели, те излъчват аромат, който предизвиква отделяне на слюнка. Следва кратък списък за проверка на степента на узряване.

  • Ягодоплодните имат интензивен аромат.
  • Плътни са и само леко поддават при натискане с пръст.
  • Не са бледи и твърди.
  • По тях няма кафяви или меки петна.

Употреба и съхранение

За какво може да се използват ягодоплодните и как се съхраняват?

  • По възможност къпините трябва да се консумират пресни, защото лесно се смачкват. Ягодоплодните могат да се съхраняват в хладилника до три дни. Къпините са особено подходящи за десерти и сладки ястия. Те също намират приложение в крема от червени плодове, желетата, конфитюрите, сладкишите, тортите, сорбетата, сладоледа, вината и ликьорите.

  • Ягодите имат трайност от едва няколко дни. Особено популярни са сурови, с бита сметана или като добавка в плодовата салата или в ягодовата торта. Ягодовият сладолед и ягодовите конфитюри също са често продавани продукти. Ягодоплодните намират приложение и в напитки като ром с плодове или пунш. Освен това ягодите могат да се използват като дълбоко замразен продукт, както и консервирани.

  • Черните боровинки могат да се съхраняват в хладилник до десет дни. Особено вкусни са, ако се извадят от хладилника малко преди консумация. Могат да се подправят и с малко бита сметана. Палачинките с черни боровинки също са любимо ястие.

  • Ако малините се пазят от влага, могат да се съхраняват в хладилника в продължение на три дни. Освен това може да се замразяват. Препоръчително е малините да се потопят във вода преди консумация и да се оставят да изсъхнат. Малините са най-вкусни необработени. Те, обаче, могат да се консумират и като съставка за торти, както и под формата на желе, компот или конфитюр.

  • Плодовете на френското грозде са червени или черни. Малките плодове имат кисел вкус и са с най-висока киселинност от всички ягодоплодни. Черното френско грозде е ценено заради тръпчивия си аромат. Докато червеното френско грозде най-често се консумира сурово, черното френско грозде най-често се преработва под формата на крем от червени плодове, компот, конфитюр или сок. Ягодоплодните могат да престоят няколко дни в хладилник, но могат и да се замразят за няколко месеца. 

С тези съвети можеш да спасиш ягодоплодните от мухлясване

Ягодоплодните не обичат влага, затова трябва да се мият непосредствено преди консумация. Тъй като са изключително чувствителни на натиск, а дори най-малките натъртвания по тях могат бързо да се превърнат в загнивания, с тях трябва да се работи внимателно. Това означава следното: Не поставяй плодовете под другите покупки в чантата и ги съхранявай в хладилника на място с достатъчно въздух. По-добре в чиния, отколкото в купа. По този начин може веднага да забележиш загнилите плодове и да ги отстраниш, преди да са заразили съседните.

Замразени и сушени ягодоплодни

Замразените ягодоплодни могат да се съхраняват до една година. Лиофилизираните ягодоплодни, съхранявани в херметична опаковка, издържат дори няколко години без охлаждане. Тъй като водата от тях е извлечена, те имат по-висока концентрация на хранителни вещества, отколкото в прясно състояние, но и по-високо съдържание на захар. Те имат чудесен вкус в овесена каша, сладкиши и мюсли или като междинна закуска. 

Затопляне на замразени ягодоплодни: Ето как става 

Поради възможни патогени на хепатит А и риск от заразяване с норовируси, комисията за защита на потребителите препоръчва замразените ягодоплодни преди консумация да бъдат подложени на топлинна обработка при минимум 90 градуса – това важи в особено голяма степен за възрастни хора, бременни жени, болни и малки деца. При използване на замразени ягодоплодни от собствената градина не е необходимо те да бъдат топлинно обработвани. Могат да бъдат размразени на стайна температура и след това да се използват за добавяне в печива или смутита. 




Това също би могло да представлява интерес