Люта чушка: пикантна подправка в кухнята
Съдържание на тази страница накратко
- Лютата чушка е добавка, която придава на ястията приятен пикантен вкус. Интересни факти за близкия роднина на червения пипер.
- Ето повече информация относно различните сортове и сравнителната скала на Сковил за степента на лютивост.
- Лютите чушки са лесни за съхранение и изсушаване. Съчетават се добре със зеленчуци, риба, месо и сирене.
- Гладни ли сте вече? В края на тази статия ще споделим с вас много идеи за вкусни рецепти, които чакат да бъдат изпробвани.
Какво представляват лютите чушки?
Лютите чушки са близък роднина на червения пипер. В пресен или сушен вид могат да се използват като подправка, а докато са по-меко – дори за похапване. В зависимост от сорта, размера и степента на зрялост, ароматът на дребните лютиви чушлета варира между пикантен, леко лютив, силно лютив, опушен, земен, плодов, дори понякога сладък. Вкусовото разнообразие е една от причините те да са толкова обичани! Отличният вкус се запазва за всички форми на приготвяне – прясно пълнено, мариновано в оцет, изсушено на люспи и счукано на прах като подправка или използвано в силно лютиви сосове, като напр. Самбал Оелек и Табаско.
Ботаническа класификация и произход
Чилито принадлежи към родa „Capsicum“, който е част от семейство Картофови. Думата „чили “ произлиза от езика на ацтеките, „нахуатъл“. Тази статия дава отговор на въпроса защо според ботаниката лютите чушки са специални и по какъв начин те са достигнали в Европа още в далечното минало.
Ботаника
Тревистите растения могат да достигнат височина от 100 до 150 см. Различните сортове варират между нискорастящи, храстовидни и по-високи. В ежедневието плодовете на чилито най-често наричаме „чушлета“, въпреки че ботаниката ги класифицира като плодове. Плодовете могат да приемат всякакви форми – сферично-кръгли, заострени и дълги, дори цилиндрични. Цветът на чушките минава през най-красивите нюанси на жълтото и зеленото, но те могат да бъдат също оранжеви, червени, дори лилави. В зависимост от сорта, плодовете достигат до 20 см дължина. Цветовете на растението са предимно бели на цвят, по-рядко биват лилави и зеленикави, а елипсовидно оформените листа са наситено зелени на цвят.
Произход и разпространение
В Южна и Централна Америка растението се отглежда от повече от 5000 години. Христофор Колумб го пренася от Новия свят в Европа в края на XV, началото на XVI век, . Преди чилито да стане широко разпространена подправка минава известно време. Първите растенията в Европа се отглеждат в градините на испанските манастири и там те се използват основно с лечебна цел. Красивият и отчасти лилав цвят на растението за кратко превръща чилито в декоративно растение, отглеждано в кралските градини през XVI век. Плодовете на растението навлизат в европейските кухни едва през XIX век. Същевременно лютият червен пипер отдавна е достигнал континентите Африка и Азия поради колониализма.
Здравословни ли са лютите чушки?
Лютите чушки правят ястията по-вкусни, като в добавка дават мощен тласък на метаболизма. С това обаче тяхното полезно действие едва започва! Тук ще споделим какво има в лютите чушки, какъв е техният ефект върху организма и кой трябва да внимава с пикантната храна.
Капсаицинът осигурява пикантност
Люто, по-люто, чили: Капсаицин е веществото, на което се дължи изгарящия вкус на плодовете – в естествена среда капсаицинът предпазва растението от това да бъде изяждано. В човешкото тяло капсаицинът стимулира изпотяването и подобрява терморегулацията на организма. Сега вече знаете защо малката люта чушка е толкова популярна в по-топлите държави. Капсаицинът разширява и вкусовите рецептори на езика.
Последствията от това са основно две. Първо – засилват се вкусовите усещания. Второ – стимулира се кръвообращението. Хората с чувствителен стомах или синдром на раздразненото черво трябва да избягват лютивите чушки или да ги приемат в ограничени количества, тъй като капсаицинът дразни лигавицата на стомаха. Големи количества могат да предизвикат киселини и храносмилателни проблеми.
Стимулира изгарянето на мазнините
Хората на диета знаят, че някои храни помагат да изгорим мазнините. Чилито има висок термогенен ефект. Термогенезата произвежда топлина, която топи мастните клетки. Този ефект се засилва ако приемате термогенни храни редовно. Вероятно сами сте усетили, че лютите чушки загряват тялото – стопляме се веднага след, а понякога дори по време на консумация на пикантно ястие.
Хранителна стойност
В пресните люти чушки се съдържа почти 90% вода. Какво още се предлага:
Калории и хранителна стойност за 100 г
Калории 38 ккал
Протеини 2 г
Мазнини 0 г
Въглехидрати 7 g
Диетични фибри 3,6 g
Други съставки
Лютите чушки съдържат три пъти повече витамин С от цитрусовите плодове. Съдържат също витамин В1, В6, както и калий, калций, магнезий, фосфор и цинк. Лютите чушки даже ни помагат да сме щастливи – не само защото придават точния пикантен вкус на храната, но и защото тялото ни отделя адреналин и ендорфини, за да облекчи болката, която се появява по време на хранене.
Какви сортове чили има?
Малки, средни и големи по размер. Червени, жълти, оранжеви или зелени на цвят. Безброй различни степени на лютив вкус. Разнообразието им е изключително. В света съществуват между 3000 и 4000 различни разновидности на чилито, всяка от които със свой уникален вкус. Общото при всички е пикантността, която прави ястията още по-апетитни. При някои видове пикантността е изразена по-силно, докато при други е по-слабо. Колко лютиви са храните, съдържащи капсаицин, например лютите чушки, може да се определи по скалата на Сковил. Стойността по скалата на Сковил за лютия червен пипер Халапеньо варира от 2500 до 5000, което означава, че е доста лют. На свой ред лютият червен пипер Бхут Джолокия има стойност от 1 000 000 единици по същата скала.
За сравнение: Обикновената сладка чушка е със стойност между 0 и 10, а типичната люта чушка е с оценка между 100 и 500. В търговската мрежа често се прави разлика между леко пикантен, лют и много лют вкус. Цветът обаче не дава надеждна представа за това колко пикантен е плодът в действителност. Много по-добър ориентир е друго правило. Колкото по-малка е една люта чушка, толкова по-люта е тя.
Кайен
Плодовете на този червен тънък сорт чили от Мексико са с големина между 5 и 20 см и имат опушен, леко горчив вкус. Пиперът Кайен е един от най-лютите сортове. По скалата на Сковил, чилито е между 30 000-50 000 единици.
Черешов пипер
Ако обичате по-мек вкус, изберете черешовите чушки. Този кръгъл, червен и доста месест сорт от Унгария наподобява чери доматите и често се пълни със сирене, маринова се или се използва за салати. Внимание: Вариантът „чери бомба“ е изключително пикантен. От друга страна, нормалната черешова люта чушка е само 100-500 по скалата на Сковил.
Зелено халапеньо
Зеленият конусовиден халапеньо от Мексико е един от най-известните и популярни сортове чили! Дължината му е седем-осем сантиметра, дебелината му достига до два сантиметра, а оценката по скалата е средна – между 2500 и 5000 единици. Халапеньо е особено популярен в мексиканската кухня, където често се използва за приготвянето на салса. В САЩ се използва като пикантна добавка към начос или за пълнене със сирене и пържене. Халапеньо увит в бекон е чудесно ястие, предназначено за хранене без прибори.
Други популярни сортове чили са:
- Анахайм
- „Птиче око“
- Кайен
- Черешов пипер
- Чили Чипотле
- Де Арбол
- Хабанеро
- Серано
- Табаско
- Тайландско чили
Култивиране и събиране на реколтата от чили
Лютите чушлета са продукт, който поне теоретично е достъпен през цялата година. Пресни люти чушки се внасят от други държави, а сушените люти чушки – независимо дали са цели, на люспи или смлени – също се предлагат през цялата година. Къде точно се отглеждат тези вкусни подправки и как се събират?
Къде се отглеждат лютите чушки?
Дори в наши дни, лютият червен пипер е широко разпространен в страните, от които произхожда първоначално, в Южна и Централна Америка. Най-големите производители в света са Мексико, Индия, Индонезия, Тайланд, Япония и Китай. Люти чушки се отглеждат най-често в в огромни полета в някои африкански страни, измежду които Нигерия и Танзания, както и в Южна Европа и в южната част на Северна Америка. Освен това в цял свят има голямо търсене на дребните люти чушлета тип „Scharfmachern“. Освен в една наистина универсална подправка, плодовете се използват и в лют сос салса и приготвена паста.
Как се бере чилито?
Узрелите плодове обикновено не падат, а изсъхват. Тъй като са в различен стадий на зрялост, те се берат на ръка – някои сортове умишлено не се оставят да узреят. Големите производители използват и машини за прибиране на реколтата, но дори тогава е необходим ръчен труд за отстраняване на стъблата. На слънце се изсушават онези плодове, които са предназначени за сушене на люспи или прах. Те трябва да се обръщат по няколко пъти, за да изсъхнат добре.
Подходящи ли са за отглеждане в домашни условия?
За да парят после в устата, те също се нуждаят от топлина. Ако планирате да ги отглеждате самостоятелно, изчакайте да преминат мразовитите дни в средата на май. След това обикновено температурите не падат толкова ниско и спокойно можете да засадите растенията на открито. В оранжерия това естествено може да се направи и по-рано. Същото се отнася и за чили, което отглеждате в специална почва на перваза на прозореца. В такъв случай подходящото време е между средата на февруари и началото на март. Мястото не трябва да е прекалено топло, но трябва да бъде светло и да предпазено от въздушно течение.
За да расте добре в леха, растението се нуждае от възможно най-топло, слънчево и защитено от вятър място. В идеалния случай почвата е рохкава, богата на хранителни вещества и с неутрално до леко кисело pH. Растенията се засаждат с разстояние от 40 до 60 см помежду си и се поливат добре. Разсадът трябва да бъде прикрепен, за да расте стабилно. Ако сте го засадили в саксия, поливайте достатъчно, но не твърде много. Най-добре изберете саксия, която позволява оттичане на излишната вода, за да избегнете прекалено овлажняване.
Съхранение на лютите чушки
Съхраняване на пресни люти чушки
Пресните люти чушки се съхраняват в хладилника, за предпочитане със зеленчуците и имат минимум седмица трайност. Могат да се съхраняват и замразени във фризера. За да направите това, изплакнете ги с гореща вода и ги подсушете внимателно. Съхранявайте в камерата, поставени в торбичка за замразяване без да късате дръжките. Така могат да бъдат съхранявани до десет месеца преди допълнителна обработка.
Сухи люти чушлета
Използвайте дехидратор за бързо и лесно изсушаване. Най-лесно се сушат лютите чушки с тънки месести части. Нанижете ги на канап и ги окачете на сухо и колкото може по-топло място. Могат да се съхраняват изсушени по такъв начин в продължение на няколко месеца.
Употреба на лютите чушки
Предлагат се и под формата на чушки, люспи или прах за подправка на топли и студени ястия. Обикновено чушките се нарязват преди да се добавят към храната. Ситно нарязани, зелените чушки халапеньо придават пикантен вкус на пицата. Лютото чили на прах и лютивите чушки могат директно да се добавят към ястията. За гостите на масата могат да се предложат различни степени на пикантност. Лют червен пипер в шейкър или мелничка е идеален за добавяне на фини нюанси и спонтанно решение за допълнително овкусяване на ястието. От друга страна, люспите от чили са изключително подходящи за украса и оцветяване на фантастични домашно приготвени шоколадови бонбони, шоколадови торти, като например шоколадови чили мъфини и други шоколадови десерти. Контрастът между сладкото и пикантното гарантира специален вкус.
Готвене с люти чушки
Съчетават се добре със зеленчуци, риба, месо и сирене. Харесвате изключително люти ястия? Можете да сложите цялата чушка без стъблото. За семената често се твърди, че именно те в най-голяма степен придават така характерния лютив вкус. Всъщност обаче лютивият вкус идва от сърцевината – мястото, към което са прикрепени семената. Ако сте с по-чувствително небце, препоръчваме преди готвене да махнете сърцевината и семената. За да проверите вкуса, добавете малко към ястието, изчакайте около пет минути и тогава опитайте. Толкова време е необходимо за абсорбиране на капсаицина. Ако след като опитате решите, че искате ястието да е още по-пикантно? Добавете още! Впрочем честата консумация на люти чушки повишава толерантността на организма. Така можете постепенно да увеличавате количеството.
Внимание при работа с люти чушки
Някои люти чушки са толкова люти, че не бива да ги докосвате с незащитени ръце. За да извадите сърцевината се нуждаете от кухненски ръкавици. Ако нямате такива у дома, можете да защитите ръцете си, като ги намажете с олио. Друг начин да премахнете лютивината от кожата е измиването с лимонов сок или оцет. За много люти чушки измиването само с вода и сапун не е достатъчно. Следният съвет може да използвате в случай че сте прекалили и храната ви е станала твърде люта: поради съдържащите се в тях мазнини, млечните продукти действат като пожарогасител и успокояват раздразнената лигавица на устната кухина. За разлика от водата, която само го разнася, като по този начин дори засилва усещането за парене, млечните продукти разтварят капсаицина. Подобно действие може да се постигне с помощта на нишесте или захар.
Пикантни рецепти с чили, които да опитате отново
Друг полезен съвет в тази връзка: ако по време на готвенето сложите твърде много лют червен пипер в ястието, можете да смекчите вкуса като добавите сметана, кокосово мляко или прясна сметана. Ако помните тези спасителни възможности, можете спокойно да се насладите на множеството вкусни рецепти с чили.