Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Люта чушка: пикантна подправка в кухнята

Лютите чушки чили: малките братовчеди на червените чушки. Пикантният им вкус е чудесна добавка не само към ястия и сосове, но също и към шоколадови десерти. Тук ти споделяме интересна информация относно произхода, приложението и разновидностите на този универсален лют продукт.

Няколко люти чушлета, подредени едно до друго на червен фон
© Mara Zemgaliete - stock.adobe.com

Съдържанието на страницата накратко

  • Чили е добавка, която придава на ястията приятен пикантен вкус. Интересни факти за близкия роднина на червения пипер.
  • Информация за различните сортове и сравнителната скала на Сковил за степента на лютивост.
  • Лютите чушки са лесни за съхранение и изсушаване. Съчетават се добре със зеленчуци, риба, месо и сирене.
  • Огладня ли? В края на тази статия ще споделим няколко вкусни рецепти, които чакат да бъдат изпробвани.
Определение

Какво представляват лютите чушки чили?

Чилито е близък роднина на червения пипер. В пресен или сушен вид може да се използва като подправка, а докато е по-меко, можете и просто да си го похапвате. В зависимост от сорта, размера и степента на зрялост вкусът на дребните лютиви чушлета може да бъде пикантен, леко лютив, силно лютив, опушен, земен, плодов, дори понякога сладък. Вкусовото разнообразие е една от причините тези чушлета да са толкова обичани! Отличният вкус се запазва независимо от начина им на приготвяне – прясно пълнени, мариновани в оцет, изсушени на люспи и счукани на прах като подправка или като съставка в силно лютиви сосове, като например самбал оелек и табаско.


Ботаника и произход

Ботаническа класификация и произход

Лютото чушле принадлежи към родa Capsicum, който е част от семейство Картофови. Думата „чили“ произлиза от езика на ацтеките – нахуатъл. Тази статия дава отговор на въпроса защо според ботаниката лютите чушки са специални и по какъв начин те са пристигнали в Европа още в далечното минало.

Ботаника

Тревистите растения могат да достигнат височина от 100 до 150 см. Различните сортове варират между нискорастящи, храстовидни и по-високи. В ежедневието наричаме плодовете на чилито най-често „чушлета“, въпреки че ботаниката ги класифицира като плодове. Те могат да приемат всякакви форми – сферично-кръгли, заострени и дълги, дори цилиндрични. Цветът на чушките минава през всякакви нюанси на жълтото и зеленото, но могат да бъдат също оранжеви, червени, дори лилави. В зависимост от сорта плодовете достигат до 20 см дължина. Цветовете на растението са предимно бели на цвят, по-рядко биват лилави и зеленикави, а елипсовидно оформените листа са наситенозелени.

Произход и разпространение

В Южна и Централна Америка растението се отглежда от повече от 5000 години. Христофор Колумб го пренася от Новия свят в Европа в края на XV – началото на XVI век. Отнема време, докато чилито придобие популярност. Първите екземпляри в Европа се отглеждат в градините на испанските манастири и там те се използват основно с лечебна цел. Заради красивия и отчасти лилав цвят на растението през XVI век то за кратко се използва с декоративна цел в кралските градини. Плодовете му започват да се използват в европейските кухни едва през XIX век. Същевременно поради колониализма лютият червен пипер отдавна е достигнал Африка и Азия.


Сортове люти чушки

Какви сортове чили има?

Малки, средни и големи по размер. Червени, жълти, оранжеви или зелени на цвят. Безброй различни степени на лютив вкус. Разнообразието им е изключително. В света съществуват между 3000 и 4000 различни разновидности на чилито, всяка от които със свой уникален вкус. Общото при всички е пикантността, която прави ястията още по-апетитни. При някои видове пикантността е изразена по-силно, докато при други е по-слабо. Колко лютиви са храните, съдържащи капсаицин, например лютите чушки, може да се определи по скалата на Сковил. Стойността по скалата на Сковил за лютия червен пипер Халапеньо варира от 2500 до 5000, което означава, че е доста лют. На свой ред лютият червен пипер Бхут Джолокия има стойност от 1 000 000 единици по същата скала.

За сравнение: Обикновената сладка чушка е със стойност между 0 и 10, а типичната люта чушка е с оценка между 100 и 500. В търговската мрежа често се прави разлика между леко пикантен, лют и много лют вкус. Цветът обаче не дава надеждна представа за това колко пикантен е плодът в действителност. Много по-добър ориентир е друго правило. Колкото по-малка е една люта чушка, толкова по-люта е тя.

Малки, средни и големи по размер. Червени, жълти, оранжеви или зелени на цвят. Безброй степени на лютивост. Разнообразието им е изключително. В света съществуват между 3000 и 4000 разновидности на чилито, всяка от които със свой уникален вкус. Общото между тях е пикантността, която прави ястията още по-апетитни. Някои видове са  силно лютиви, други не чак толкова. Пикантността на храните, съдържащи капсиацин, може да се определи по скалата на Сковил. Стойността на лютия червен пипер Халапеньо варира между 2500 и 5000 единици, което означава, че е доста лют. На свой ред лютият червен пипер Бхут Джолокия има стойност от 1 000 000 единици по същата скала.

За сравнение: обикновената сладка чушка е със стойност между 0 и 10 единици, а типичната люта чушка – между 100 и 500. В търговската мрежа често се прави разлика между леко пикантен, лют и много лют вкус. Цветът обаче не дава надеждна представа за това колко пикантен е плодът в действителност. Много по-добър ориентир е друг фактор – колкото по-малка е една люта чушка, толкова по-люта е тя.

Кайен

Плодовете на този тънък, червен сорт чили от Мексико са с дължина 5 – 20 см и имат опушен, леко горчив вкус. Пиперът Кайен е един от най-лютите сортове. По скалата на Сковил той е между 30 000 и 50 000 единици.

Черешов пипер

Ако предпочитате по-мек вкус, изберете черешовите чушки. Този кръгъл, червен и доста месест сорт от Унгария наподобява чери доматите и често се пълни със сирене, маринова се или се използва за салати. Внимание: Разновидността Чери бомба е изключително пикантна. От друга страна, пикантността на нормалната черешова люта чушка е само 100 – 500 единици по скалата на Сковил.

Зелено Халапеньо

Зеленият конусовиден Халапеньо от Мексико е един от най-известните и популярни сортове чили! Дължината му е 7 – 8 см, дебелината му достига до 2 см, а оценката по скалата е средна – между 2500 и 5000 единици. Халапеньо е особено популярен в мексиканската кухня, където често се използва за приготвянето на сос салса. В САЩ се използва като пикантна добавка към начос или се пълни със сирене и пържене. Увит в бекон, Халапеньо става чудесна хапка, която не изисква употребата на прибори.

Други популярни сортове чили са:

  • анахайм;
  • „птиче око“;
  • кайен; 
  • черешов пипер;
  • чили Чипотле;
  • Де Арбол;
  • хабанеро;
  • серано;
  • табаско;
  • тайландско чили.

Отглеждане и прибиране на реколтата

Култивиране и събиране на реколтата от чили

Лютите чушлета са продукт, който поне на теория е достъпен през цялата година. Пресни люти чушки се внасят от чужбина, а сушените люти чушки – независимо дали са цели, на люспи, или смлени – също се предлагат целогодишно. Къде точно се отглеждат и как се събират?

Къде се отглеждат лютите чушки?

Дори в наши дни лютият червен пипер е широко разпространен в страните, от които произхожда – в Южна и Централна Америка. Най-големите производители в света са Мексико, Индия, Индонезия, Тайланд, Япония и Китай. Люти чушки се отглеждат и на огромни полета в някои африкански страни, измежду които Нигерия и Танзания, както и в Южна Европа и в южната част на Северна Америка. Освен това в цял свят има голямо търсене на дребните люти чушлета тип Scharfmachern. Те могат да се използват както като подправка, така и в лют сос салса или в паста.

Как се бере чилито?

Узрелите плодове обикновено не падат, а изсъхват. Тъй като всеки е в различен стадий на зрялост, те се берат на ръка, а някои сортове умишлено не се оставят да узреят. Големите производители използват и машини за прибиране на реколтата, но дори тогава е необходим ръчен труд за отстраняване на стъблата. Онези плодове, които са предназначени за сушене на люспи или прах, се оставят на слънце и трябва да се обръщат по няколко пъти, за да изсъхнат добре.

Подходящи ли са за отглеждане в домашни условия?

За да парят по-късно в устата, те също се нуждаят от топлина. Ако планираш да ги отглеждаш у дома си, изчакай да преминат студените дни в средата на май. След това обикновено температурите не падат толкова много и спокойно можете да засадите растенията на открито. Ако имаш оранжерия, естествено, можеш да го направиш и по-рано. Същото се отнася и ако отглеждаш чили в специална почва на перваза на прозореца. В такъв случай, подходящото време за засаждане е между средата на февруари и началото на март. Мястото не трябва да е прекалено топло, но трябва да бъде светло и да предпазено от въздушно течение.

За да расте добре в леха, растението се нуждае от възможно най-топло, слънчево и защитено от вятър място. В идеалния случай почвата трябва да е рохкава, богата на хранителни вещества и с неутрално до леко кисело pH. Растенията се засаждат на разстояние от 40 до 60 см едно от друго и се поливат редовно. Разсадът трябва да бъде прикрепен стабилно. Ако си го засадил в саксия, трябва да внимаваш да не го поливаш прекомерно. Най-добре избери саксия, която позволява оттичане на излишната вода.

 

 

 

 


Съхранение

Съхранение на лютите чушки

Съхранение на пресни люти чушки

Пресните люти чушки се съхраняват в хладилника, за предпочитане в отделението със зеленчуците, и издържат минимум седмица. Могат да се съхраняват и във фризера. Ако решиш да ги замразиш, първо ги изплакнете с гореща вода и ги подсушете внимателно. Съхранявай в камерата, поставени в торбичка за замразяване, без да късате дръжките им. По този начин могат да бъдат съхранявани до десет месеца преди допълнителна обработка.

Сухи люти чушлета

За бързо и лесно изсушаване използвай дехидратор. Най-лесно се сушат сортовете с тънки месести части. Нанижи ги на канап и ги окачи на сухо и колкото може по-топло място. Изсушени по този начин, могат да се съхраняват до няколко месеца.


Употреба

За какво се ползват лютите чушки?

Лютите чушки се предлагат под най-различни форми – цели, на люспи или като прах за подправяне на топли и студени ястия. Обикновено чушките се нарязват, преди да се добавят към храната. Ситно нарязани, зелените чушки Халапеньо придават пикантен вкус на пицата. Лютото чили на прах и лютивите чушки могат директно да се добавят към ястията. Можеш да предложиш на своите гости различни степени на пикантност. Лютият червен пипер в шейкър или мелничка е идеален за моментите, когато спонтанно решите да овкусите допълнително ястието си. От друга страна, чилито на люспи е изключително подходящо за украса на фантастични домашно приготвени шоколадови бонбони, торти, шоколадови чили мъфини и други десерти. Контрастът между сладкото и пикантното гарантира уникално усещане за небцето.

Готвене с люти чушки

Съчетават се добре със зеленчуци, риба, месо и сирене. Почитател си на изключително люти ястия? Можеш да сложиш цялата чушка без стъблото. Често се твърди, че семената са главните виновници за характерния лютив вкус. В действителност обаче той идва от сърцевината – мястото, към което са прикрепени семената. Ако си с по-чувствително небце, препоръчваме преди готвене да махнеш сърцевината и семената. За да провериш вкуса, добави малко от чушките към ястието, изчакай около 5 минути и тогава опитай. Толкова време е необходимо за абсорбиране на капсаицина. Ако решиш, че искаш ястието да е още по-пикантно, добави още! Впрочем честата консумация на люти чушки повишава толерантността на организма. Ето защо може постепенно да увеличаваш приеманото количество. 

Внимание при работа с люти чушки

Някои чушки са толкова люти, че не бива да ги докосвате с голи ръце. За да извадиш сърцевината, се нуждаеш от кухненски ръкавици. Ако нямаш такива подръка, можеш да намажеш ръцете си с олио. Можеш да премахнеш лютивината от кожата и като се измиеш с лимонов сок или оцет. Ако чушките са много люти, измиването само с вода и сапун не е достатъчно. В случай че се подлютиш, можеш да направиш следното: поради съдържащите се в млечните продукти  мазнини, те действат като „пожарогасител“ и успокояват раздразнената лигавица на устната кухина. За разлика от водата, която само го разнася и по този начин дори засилва усещането за парене, млечните продукти разтварят капсаицина. Подобно действие може да се постигне и с помощта на нишесте или захар.


Рецепти

Пикантни рецепти с чили, които да опитате отново

Друг полезен съвет: Ако си сложил твърде много лют червен пипер в ястието, можеш да смекчиш вкуса, като добавиш сметана, кокосово мляко или прясна сметана. Така ще можеш спокойно да се насладиш на множеството вкусни рецепти с чили.