Кедрови ядки: семената на кедъра
Кедровите ядки се добиват от шишарката на италианската пиния (pinius pinea), която произхожда от Средиземноморския регион и достига до 30 метра височина. Тя е позната също и като „средиземноморски бор“ или „чадъровиден бор“.
Какво представляват кедровите ядки?
Продълговатите кедрови ядки са бежови на цвят и имат повърхност с матов блясък, когато са обелени. Формата им донякъде напомня на оризови зърна, но са по-дебели и имат дължина около два сантиметра. Кедровите ядки имат много фин, леко смолист вкус и напомнят на бадемите. Тръпчивият аромат на кедровите ядки става още по-наситен и ядков ако бъдат запечени внимателно в тиган без мазнина. Те се съчетават особено добре със средиземноморски ястия, салати и песто. Съдържат ценния микроелемент селен. Както витамин Е, той също предпазва клетките на организма от свободни радикали. Внимание заслужават и ненаситените мастни киселини, които спадат към полезните мазнини и са от значение за мозъка и клетките.
Ботаническо описание и произход на кедровите ядки
Кедровите ядки се използват от столетия в средиземноморската кухня и са важна съставка на пестото и други традиционни ястия. Те са не само вкусни – освен това са богати на витамини и минерали. Тук ще научиш всичко, което трябва да знаеш за произхода и ботаническото описание на малките деликатесни семена.
Ботаническо описание: Семената на пинията
Пинията принадлежи към семейство борови, а ботаническото ѝ наименование е Pinus. Има много видове пинии, един от тях е средиземноморският бор (Pinus pinea), чиято родина е Европа и Северна Африка. Пинията е вечнозелено дърво, което расте предимно в средиземноморските страни. Тя може да достигне височина от 30 метра и има впечатляваща чадъровидна корона. Шишарките на пинията са големи в сравнение с тези на други иглолистни дървета и могат да достигнат внушителните 30 сантиметра.
Самите кедрови ядки се намират в така наречените люспи на шишарките на пинията. Шишарките се събират и сушат, преди да се извадят ядките. Това е сложен процес, който се изпълнява на ръка, за да е сигурно, че кедровите ядки няма да бъдат наранени.
Откъде произхождат кедровите ядки?
Кедровите ядки произхождат от Азия. Ядките на средиземноморския бор идват от Испания, Португалия, Франция и Турция. Те се добиват предимно от диворастящи дървета, поради което кедровите ядки са сравнително скъпи. По-евтините ядки са с произход от Китай, Корея или Афганистан.
Събиране и сезонност на кедровите ядки
Кедровите ядки са важна съставка в множество средиземноморски ястия и имат уникален вкус и ядкова текстура. Но преди да стигнат до кухнята, те трябва да бъдат извадени от шишарките. Тук ще научиш кое е най-доброто време за бране на кедровите ядки и как се берат те.
Бране на кедрови ядки: Шишарки от пиния
Шишарките от пиния трябва да се берат на ръка, а това е дейност която е сложна и отнема много време. Времето за бране варира според вида на пинията и нейното местоположение, но обикновено беритбата се извършва в края на лятото или в началото на есента. Беритбата на шишарките от пиния обикновено се изпълнява по естествения начин: Изчаква се, докато шишарките сами паднат от дърветата. Шишарките може да се берат и на ръка, което обаче изисква особено внимание, за да не се наранят дърветата и природата около тях.
Как се добиват кедровите ядки?
След беритбата шишарките трябва да се изсушат, за да се извадят кедровите ядки. Шишарките се сушат на слънце или в специални помещения за сушене, докато се разтворят и освободят ядките.
След като шишарките се разтворят, кедровите ядки трябва да се извадят на ръка, което е сложен процес. След изваждането, ядките се почистват и сортират, за да се гарантира качеството на отделните семена.
Каква е сезонността на кедровите ядки?
Кедровите ядки се предлагат целогодишно. Въпреки това реколтата се добива от октомври до април.
Ето какво съдържат кедровите ядки: Калории, витамини и минерали
Кедровите ядки са богати на ненаситени мастни киселини, фибри и протеини. Те защитават клетките и укрепват костите и мускулите.
Калории: 674 kcal
Въглехидрати: 20,5 g
Белтъчини: 13 g
Мазнини: 60 g
Витамин А: 8 µg
Витамин B1: 1,3 mg
Витамин B2: 0,23 mg
Витамин B6: 0,11 mg
Витамин С: 2 mg
Витамин Е: 13,7 mg
Калций: 12 mg
Желязо: 5,2 mg
Калий: 600 mg
Магнезий: 235 mg
Натрий: 4 mg
Полезни ли са кедровите ядки?
Кедровите ядки са не само невероятно вкусни, но имат и много приложения в средиземноморската кухня. Освен това са богати на хранителни вещества и полезни мазнини. Тук ще научиш всичко, което трябва да знаеш за вкусните ядки.
Богати са на полезни мазнини
Кедровите ядки съдържат много ненаситени мастни киселини, предимно мононенаситени мастни киселини като олеинова и палмитолеинова киселина. Тези мастни киселини допринасят за понижаване на нивото на холестерола в кръвта и намаляване на риска от заболявания на сърдечно-съдовата система. Освен това те са и чудесен източник на полиненаситени мастни киселини като линолова киселина. Те играят важна роля за имунната система и опазването на клетъчната функция.
Кедровите ядки доставят на организма магнезий
Кедровите ядки са и чудесен източник на магнезий. Магнезият е жизненоважен минерал, който е от решаващо значение за много функции на организма, особено за функционирането на мускулите и нервната система. Само една порция кедрови ядки (около 30 грама) покрива около една четвърт от препоръчителната дневна доза магнезий.
Защита на клетките и подсилване на имунната система
Знаеш ли, че кедровите ядки са истински герои за имунната система? Те са богати на антиоксиданти, по-специално на витамин Е, който отговаря за опазването на клетките в организма от вредните свободни радикали. Приемането на достатъчно витамин Е може да допринесе за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, рак и други хронични заболявания. Освен това антиоксидантите, които се съдържат в кедровите ядки, подсилват имунната система.
По колко кедрови ядки може да се изяждат на ден?
Препоръчителната дневна доза от кедрови ядки е около 30 грама. Това представлява около една шепа. Но внимание, малките деликатесни ядки са много калорични. Една шепа кедрови ядки съдържа 180 до 200 калории, затова трябва да се консумират с мярка.
Кедровите ядки предизвикват ли алергии?
Въпреки че кедровите ядки като цяло се считат за полезни, някои хора могат да развият алергична реакция към тях. Алергията към кедрови ядки е рядко срещана, но може да предизвика тежки алергични реакции. Обърни се незабавно към лекар, ако предполагаш, че може да имаш алергична реакция към кедровите ядки.
Купуване и правилно съхранение на кедровите ядки
Кедровите ядки не са еднакви. Ще ти покажем на какво да обърнеш внимание при купуването и съхранението.
Къде може да се купят кедрови ядки?
Кедровите ядки са често срещан и широко разпространен хранителен продукт. Може да ги намериш например в твоя Kaufland.
Купуване и правилно съхранение на кедрови ядки
При купуването на кедрови ядки трябва първо да се увериш, че им остава дълъг срок на годност. Поради високото съдържание на мазнини, те може бързо да гранясат. Обърни внимание на това кедровите ядки да са с еднаква форма и да не са повредени. Също така може да има разлика във вкуса на кедровите ядки от различните региони. Ако предпочиташ определен вкус, обърни внимание на данните за произхода върху опаковката.
Защо кедровите ядки са толкова скъпи?
Кедровите ядки са едни от най-скъпите ядки в света. Причината за това е в сложното добиване и ограничената наличност. Кедровите ядки са от шишарките на дървета, които по принцип достигат зрялост едва след 20 годишна възраст, и едва тогава може да се берат. Процесът на беритбата е много сложен и често се изпълнява на ръка, защото шишарките са много чувствителни и може да се наранят. Това прави производството на кедровите ядки много трудоемко и скъпо, в сравнение с производството на други ядки. Освен това кедровите ядки се отличават от другите ядки и по меката си консистенция и уникалния си вкус. Те често се използват в кухнята за подобряване на вкуса на ястията, затова са любима готварска съставка в много части на света. Поради ограничената си наличност и високата си цена, на тях често се гледа като на луксозна стока.
Ето как кедровите ядки се запазват пресни
Кедровите ядки трябва да се съхраняват на хладно, тъмно и сухо място. Белените кедрови ядки не могат да се съхраняват дълго, защото бързо гранясват поради високото съдържание на мазнини. Кедровите ядки, които се продават белени, обикновено се съхраняват в прозрачни торбички с обозначен срок на годност, който трябва да се спазва.
След отваряне на опаковката, кедровите ядки се съхраняват в хладилника до по-нататъшна употреба. Необелените кедрови ядки трябва да бъдат абсолютно сухи и да се съхраняват по същия начин, в противен случай много бързо ще бъдат нападнати от плесен. Ако това условие бъде спазено, кедровите ядки могат да се съхраняват необелени в продължение на два-три месеца.
Приготвяне и употреба на кедровите ядки Ето как се прави
В кухнята кедровите ядки са популярна съставка в пестото или оризовите ястия поради ядковия си вкус и високото съдържание на мазнини. Те са подходящи и като съставка за печене и за овкусяване на десерти, сладолед или пудинги. Също така са добра добавка към салати и плодове и зеленчуци. Естествено, вкусните ядки може да се похапват и самостоятелно. Ако леко ги запържим в тигана, уникалният им аромат се разгръща още повече.
Какъв е вкусът на кедровите ядки?
Кедровите ядки имат фин, сладникав и леко ядков вкус. Вкусът и ароматът на кедровите ядки може да се различава според произхода и сорта. Кедровите ядки имат приятна мека консистенция и придават аромат на крем с ядки на много ястия или сосове като песто.
Отделяне на кедровите ядки от шишарката: Ето как се прави
За да се отделят кедровите ядки от шишарката, е необходимо малко търпение и сръчност. Ето как се прави:
- Първо шишарката се поставя във фурната на ниска температура за около 10-15 минути. По този начин люспите на шишарката се отварят и ядките се изваждат по-лесно.
- Охладената шишарка може да се постави внимателно върху кърпа. Увитата в кърпата шишарка се потупва внимателно върху работната повърхност, за да се отделят ядките.
- Събират се отделените ядки и се почистват от евентуалните остатъци от шишарката и мръсотия.
- Когато ядките са събрани, може да се опаковат в херметически затворен контейнер и да се съхраняват няколко седмици или директно да се похапват.
Може ли кедровите ядки да се консумират сурови?
Да, кедровите ядки може да се консумират сурови без колебание Сурови те са чудесна междинна закуска или добавка към салати, както и към веган или безглутенови ястия.
Печене на кедрови ядки
Печените кедрови ядки имат чудесен ядково-ароматен вкус и са идеални за песто или за поръсване върху салатите. Ето как се прави:
- Кедровите ядки се поставят в сух тиган без мазнина.
- Загряват се на средна степен и се разбъркват непрекъснато, за да се опекат равномерно.
- Кедровите ядки се пекат 3-5 минути, или докато станат златистожълти и ароматни. Внимавай да не изгорят!
- Тиганът се сваля от котлона и се кедровите ядки се оставят да изстинат.
Готово – кедровите ядки са перфектно изпечени!
Какви ястия може да се приготвят с кедрови ядки?
Кедровите ядки са съставка с множество приложения и са подходящи за много ястия. Може да се използват например в салати, супи, сосове, песто или като поръска върху пица и паста. Подходяща добавка са и за сладки храни като печива, десерти или сладолед. По-долу в публикацията сме подготвили чудесни рецепти за теб!
С какво може да се заместят кедровите ядки?
Ако нямаш кедрови ядки под ръка, можеш да използваш някои алтернативи. Други ядки или семена с подобен вкус и сходна текстура са идеални за целта. Меката структура на кашуто позволява да се използва за песто. Кедровите ядки могат да се заместят и с бадеми, слънчогледови семки или орехи.