Репички – цветни вестители на лятото
Репичките са идеалното допълнение към леката пролетна кухня. Те почти не съдържат мазнини и имат повече от 90% водно съдържание. Те осигуряват много витамини и минерали. Въпреки че се предлагат целогодишно, пълният им аромат се разкрива в цялата им интензивност след настъпването на пролетта
Пресните репички имат следните специални свойства
Репичката е полезно растение и принадлежи към семейство Кръстоцветни и род репички. Грудките на репичките са с диаметър около три сантиметра и тегло от 10 до максимум 20 грама на грудка. Те имат от кръгла до овална форма, леко цилиндрични са и имат типичен червеникав до розов цвят.
Вътрешността на репичките е с белезникав до леко червеникав цвят и твърда консистенция. Както кората, така и вътрешността на грудката са годни за консумация. Дори листата могат да се използват за смутита. Репичките са пикантни, хрупкави и здравословни. Те се състоят от 94% вода и съдържат много малко калории (14 килокалории на 100 грама).
Откъде произхождат репичките?
Произходът на репичките води началото си от Франция, където те се разпространяват още преди няколко века. Впоследствие се разпространяват в цяла Европа и сега се отглеждат по цял свят. Днес сред основните им производители са Германия, Франция, Полша, Китай и Япония.
Каква е сезонността на репичките?
Сезонът на репичките е предимно от юни до септември и затова те се смятат за класически летен зеленчук. Тъй като се отглеждат почти навсякъде по света, репичките са достъпни през цялата година. След прибирането на реколтата, репичките се продават сурови или се преработват в различни храни, например мариновани репички.
За какво можем да използваме репичките и как да ги съхраняваме?
Настъргани или нарязани на филийки – репичките обикновено се консумират сурови в салати, нарязани или цели. Те обаче са вкусни и леко задушени с картофи и пресни билки или под формата на пикантно къри. Ако репичките са прекалено пикантни, може да добавите малка щипка сол – тя омекотява лютия вкус.
Това, което мнозина не знаят: Свежите, сочни листа са отлична подправка за салати и супи. Репичките могат да се съхраняват в хладилник в долното чекмедже на хладилника за около две седмици. Репичките, които са омекнали, могат да се поставят във вода за известно време, за да станат отново хрупкави и свежи.
Какво се съдържа в репичките?
Репичките се смятат за много здравословна, нискокалорична диетична закуска, която предлага и много минерали и жизненоважни вещества. Съдържат в изобилие калий, също и натрий и калций.
ккал: 17 ккал
Въглехидрати: 2,13 г
Протеини: 1,05 г
Мазнини: 0,14 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0.03 мг
Витамин B2: 0,03 мг
Витамин B6: 0,06 мг
Витамин C: 29 мг
Витамин E: 0,01 мг
Калций: 25 мг
Желязо: 0,44 мг
Калий: 239 мг
Магнезий: 9 мг
Натрий: 22 мг