Шафран: Ценната подправка
Шафранът, наричан още „червено злато“, е една от най-скъпите подправки в света и се получава от изсушените стълбчета на цветовете на шафрановия минзухар. Скъпоценните цветове се събират ръчно и са известни с яркия си златист цвят и наситения си аромат. Шафранът често се използва, за да придаде на ястията наситен жълт цвят и уникален вкус.
Шафранът съдържа следните специални качества
Шафранът има интензивен и сложен вкус, който се описва като топъл, земен, пикантен, леко сладък, цветен и горчив. Подправката е известна със способността си да придава на храната яркожълт до оранжев цвят. Малка щипка шафранови нишки е достатъчна, за да оцвети цялото ястие. Шафранът се използва в различни ястия, включително паеля, ризото, буябес, биряни и различни десерти.
Откъде произхожда шафранът?
Шафранът се получава от изсушените нишки на стълбчетата (познати като близалце) на цветовете на растението шафранов минзухар (Crocus sativus). Шафранът произхожда от Близкия изток и Южна Азия, въпреки че точният регион на произход не е ясно определен. Смята се, че шафрановият минзухар произхожда от области като Близкия изток, Персия (днешен Иран) и Кашмир (в Северна Индия и Пакистан). В днешно време шафранът се отглежда в различни части на света, включително Испания, Иран, Индия, Гърция, Мароко и Италия.
Каква е сезонността на шафрана?
Сезонът за събиране на реколтата от шафран, една от най-скъпите подправки в света, обикновено е в края на есента. Шафранът се получава от изсушените близалца на цветето шафранов минзухар (Crocus sativus). Цветовете на шафрановия минзухар цъфтят през есента, обикновено през октомври, а периодът на събиране на шафрана продължава две до три седмици.
По време на събиране на реколтата, цветовете се берат ръчно и от тях се отделят скъпоценните близалца. За производството на един килограм шафран често са необходими хиляди цветенца. След като се съберат, близалцата се изсушават, за да се запази подправката.
За какво се използва шафранът и как се съхранява?
Шафранът придава на ястията неповторим аромат и топъл, земен вкус. Често се използва в пикантни ястия като паеля, супи, яхнии и ястия с риба. Шафранът се използва, за да придаде на ястията яркожълт до оранжев цвят. Шафранът е важна съставка и в някои миксове от подправки, като индийската гарам масала и испанската подправка за паеля.
Шафранът е подходящо да се съхранява в херметически затворен съд, за да се предотврати проникването на въздух и влага. Хладно, сухо и тъмно място е подходящо, например хладен килер или шкаф за хранителни продукти, далеч от пряка слънчева светлина и източници на топлина. Ако се съхранява правилно, шафранът може да издържи около една-две години или повече, без да загуби значително качеството си.
Ето какво съдържа шафранът
Шафранът съдържа противовъзпалителни съединения като кроцин и кроцетин. Подправката може да намали риска от сърдечносъдови заболявания чрез понижаване на кръвното налягане и регулиране на нивата на липиди в кръвта. Съществуват и някои доказателства, че шафранът има противоракови свойства. Съдържащите се в шафрана антиоксиданти могат също така да намалят увреждането на клетките, причинено от свободните радикали.
Калории: 349 kcal
Въглехидрати: 61,5 g
Белтъчини: 11,4 g
Мазнини: 5,9 g
Витамин А: 0.067 µg
Витамин B1: 0 mg
Витамин В2: 0 mg
Витамин В6: 0 mg
Витамин С: 0 mg
Витамин Е: 0 mg
Калций: 110 mg
Желязо: 1,11 mg
Калий: 1 mg
Магнезий: 200 mg
Натрий: 150 mg