Коприва: подцененото чудо
Копривата е изумително растение, което има несправедливо лоша репутация. Тя спада към род Urtica и е разпространена по цял свят. Много хора смятат парещите ѝ власинки за неприятни, но тя може да се употребява по много начини. Киселеещият вкус на младите издънки на копривата и високото съдържание на витамини в тях ги правят ценно допълнение в модерната кухня.
Копривата има следните специални качества
Копривата е богата на хранителни вещества и съдържа множество витамини, минерали и други съединения, полезни за здравето. Тя е чудесен източник на витамин С, витамин А, витамин K, калций, желязо, магнезий и калий. Копривата е богата на антиоксиданти, например флавоноиди и каротеноиди, които могат да намалят увреждането на клетките от свободните радикали. Освен това копривата има противовъзпалителни свойства.
Откъде произхожда копривата?
Копривата (Urtica dioica) е широко разпространена и расте в много части на света, например в Европа, Северна Америка, Азия, Африка и други региони. Благодарение на високата си приспособимост в различни климатични пояси и върху различни почви. Копривата е широко разпространена в Европа и спада към най-често срещаните диви растения. Расте в горите, в покрайнините на горите, по поляни и покрай пътищата.
Каква е сезонността на копривата?
В повечето региони сезонът на копривата започва през пролетта, обикновено през март или април. Кулминацията му е в началото на лятото, приблизително от май до юли, когато растенията се развиват най-бързо и са най-подходящи за беритба. В някои региони сезонът на копривата продължава до есента, обикновено до края на септември или октомври.
За какво може да се използва копривата и как се съхранява?
Пресните листа на копривата може да се използват като зеленчук. Преди консумация трябва да се сварят или да се приготвят на пара, за да се неутрализират власинките и дразнещите вещества. Листата на копривата може да се използват в супи, яхнии, омлети, ястия с паста и кишове. Сушените листа на копривата са вкусна съставка на билковите чайове или смеските от билки.
Прясно набраната или купена коприва трябва да се консумира възможно най-скоро, защото бързо се разваля. Копривата, която не се използва веднага, може да се съхранява в хладилника. Копривата просто се увива във влажна салфетка или надупчена найлонова торбичка, за да се запази влагата и да се предотврати изсъхването. Сушената коприва се съхранява на хладно, сухо и тъмно място. Най-добре е да се съхранява в херметически затворени съдове или добре затворени торбички.
Ето какво съдържа копривата
Копривата е богата на хранителни вещества като витамини (преди всичко витамин С, витамин K и витамин А), минерали (включително желязо, калций и магнезий) и протеини. Тези хранителни вещества допринасят за общото здравословно състояние. Копривата съдържа противовъзпалителни съставки, които могат да облекчат възпаленията в организма. Това може да помогне при възпалителни заболявания като артрит.
Калории: 44 kcal
Въглехидрати: 1,3 g
Белтъчини: 7 g
Мазнини: 0,6 g
Витамин А: 800 µg
Витамин B1: 0,2 mg
Витамин B2: 0,15 mg
Витамин B6: 0,16 mg
Витамин С: 300 mg
Витамин Е: 0,8 mg
Калций: 713 mg
Желязо: 4,1 mg
Калий: 320 mg
Магнезий: 80 mg
Натрий: 18 mg