Естрагон: най-специалната подправка
Многогодишното растение естрагон расте под формата на храсти и в зависимост от почвата достига височина между 60 и 150 cm. За подправка се използват мъхнатите, заострени листа на естрагона, които са дълги 2-10 cm. По време на преработката си за подправка,те първо се сушат, а след това се нарязват на ситно. Подправката естрагон се продава и на малки връзки. В естествената си форма храстът на естрагона много прилича на храста на пелина и често се бърка.
Естрагонът има следните специални качества
Естрагонът има интензивен аромат и уникален вкус, който може да бъде описан едновременно като сладникав, пикантен, подобен на анасон и леко пиперлив. Естрагонът е важна съставка във френската кухня и често се използва в сосове като сос Беарнез и билково масло. С него може да се подправят и супи, яхнии, рибни и месни ястия, салати и дресинги. Естрагонът съдържа различни витамини и минерали, между които витамин А, витамин С, калций и желязо.
Откъде произхожда естрагонът?
Точният произход на естрагона (Artemisia dracunculus) не е напълно ясен, но се предполага, че подправката произхожда от Централна Азия. В хода на историята естрагонът се разпространява в различни части на света и днес е популярен в много държави като кулинарна билка и подправка.
Има различни сортове естрагон, между които „френски естрагон“ (Artemisia dracunculus var. sativa) и „руски естрагон“ (Artemisia dracunculus var. inodora), като френският естрагон е предпочитан заради по-силния вкус и аромат. Естрагонът е ключова съставка на някои класически френски сосове, например сос Беарнез.
Каква е сезонността на естрагона?
Основният сезон на естрагона (Artemisia dracunculus), познат също като „френски естрагон“, обикновено е през пролетта и лятото. Първата реколта естрагон обикновено се събира през пролетта, между март и май, когато растенията пуснат новите си издънки след края на зимата. През лятото има голяма наличност на естрагон. По същото време е и пикът на неговата свежест и аромат. Беритбата на естрагон може да продължи до края на лятото, в зависимост от климатичните условия и развитието на растенията.
За какво може да се използва естрагонът и как се съхранява?
Естрагонът е централна съставка на някои класически сосове във френската кухня, сред които прочутият сос Беарнез. Използва се и в горчичени сосове, сос Холандез и други пикантни сосове. Естрагонът придава свежа и пикантна нотка на салатните дресинги, подходящ е за риба и морски дарове и подобрява вкуса на ястия от птиче месо, например пилешко или пуешко. Може да се използва в маринати и сосове, или да се поръси директно върху месото. Освен това естрагонът намира приложение и в различни зеленчукови ястия.
Особено свеж остава естрагонът в хладилника. Пресните клонки естрагон просто се завиват във влажна салфетка или кухненска кърпа и се поставят в найлонова торбичка или фолио. В хладилника естрагонът се запазва пресен около седмица. Още по-траен става, ако се изсуши или замрази.
Ето какво съдържа естрагонът
Естрагонът традиционно се използва за стимулиране на храносмилането и лечение на храносмилателни проблеми като метеоризъм и колики. Билката съдържа съединения с противовъзпалителни свойства и с това може да помогне при заболявания като атрит. Естрагонът е богат на антиоксиданти, преди всичко флавоноиди, които могат да допринесат за намаляването на увреждането на клетките от свободните радикали.
Калории: 49 kcal
Въглехидрати: 6,3 g
Белтъчини: 3,4 g
Мазнини: 1,1 g
Витамин А: 0,063 µg
Витамин B1: 0,15 mg
Витамин B2: 0,234 mg
Витамин B6: 0,18 mg
Витамин С: 2 mg
Витамин Е: 0,01 mg
Калций: 170 mg
Желязо: 0,056 mg
Калий: 0,45 mg
Магнезий: 51 mg
Натрий: 9 mg