Да си направим кимчи сами – ето как
Кратко съдържание на тази страница
- Кимчи е оригинално корейско ястие и представлява пикантна и люта гарнитура за най-различни ястия.
- Уникалният вкус на зелето се дължи на приготвянето му чрез млечнокисела ферментация и специалната комбинация от определени подправки.
- Тук ще намерим вкусна рецепта за приготвяне на класическо кимчи.
Какво означава кимчи?
Какво е кимчи? Кимчи е корейският термин, с който се обозначават както методът за приготвяне на зеленчуци чрез млечнокисела ферментация, така и крайният продукт. Кимчи е ферментирало мариновано китайско зеле, така че представлява нещо като корейския вариант на киселото зеле. Смесва се със съставки като чесън, репички, моркови и марината от люти чушки, чесън и нишесте или оризово брашно и ферментира в продължение на няколко дни. Това не само го прави по-дълготрайно, но и по-лесно смилаемо. При ферментацията се освобождават пробиотици, които са полезни за здравословната чревна флора. Кимчи съдържа и много витамин С. В Корея приготвянето на кимчи е истинско социално събитие. Семействата традиционно се събират в началото на есента, за да приготвят зелето за зимата. По традиция зелевите листа се натриват с много сол и се оставят да престоят една нощ, тъй като по този начин се премахва водата от зелето. След това солта се избърсва от листата. Съществуват методи за приготвяне на класическо кимчи, които са по-лесни и по-бързи и могат да се приложат и у дома. В тази статия ще получим рецепта за кимчи с инструкции стъпка по стъпка за приготвянето му у дома.
Приготвяне: Как се приготвя кимчи?
- Първо отстраняваме дръжката от листата на китайското зеле. Най-бързият начин за приготвяне на кимчи у дома е първо да сварим зелевите листа в подсолена вода.
- Следващата стъпка е да приготвим маринатата за кимчи. Червеният цвят е характерен за маринатата. Той се създава от червените люти чушки и соевия сос. Често се използва и рибен сос. Освен това в него попадат и други зеленчуци, които имат невероятен вкус: Силният чесън и лук, сладкият морков, пикантната ряпа, свежият пролетен лук и наситеният джинджифил придават уникалния вкус на кимчи. За да се неутрализират киселинността и пикантността на комбинацията от люти чушки, чесън и джинджифил, в маринатата се добавя и захар. Най-хубавото нещо на домашно приготвеното кимчи е, че сами можем да определяме степента на пикантност. Можем да опитаме подправките на етапи и дори да правим малки дегустации между тях, ако се колебаем.
- Накрая разбъркваме зелевите листа с маринатата. За консервиране на за корейската туршия кимчи традиционно се използват глинени съдове или специални кофички. Стъклените съдове също могат да свършат работа. След мариноване, кимчито се поставя в буркан от два до четири литра. Преди да затворим съда, зелето трябва да е напълно покрито с маринатата. Въпреки това бурканът не се пълни до ръба, тъй като по време на ферментацията масата ще увеличи обема си.
- Съдовете се оставят на стайна температура в продължение на един до пет дни. По време на процеса на ферментация се образува много газ, който трябва да може да се отделя редовно. За тази цел отваряме бурканите веднъж дневно за по няколко секунди. Няма патентована оригинална рецепта за Кимчи и за продължителността на неговата ферментация. Ако вкусът му ни харесва, значи е готово. Колкото по-дълго престоява, толкова по-кисело става. Кимчито може да се съхранява в хладилник в продължение на три месеца.
Искаме да опитаме? Тогава изваждаме списъка си за пазаруване – ето идеалната рецепта, която да опитаме!
С какво се яде кимчи?
С какви храни се яде кимчи? Тук има безброй възможности. Киселото и пикантно зеле се съчетава добре с корейски ориз и всякакви месни ястия. Кимчито по корейски обикновено се сервира в малки купички и е особено вкусно с корейската оризова яхния бибимбап. Оризът, различните зеленчуци, говеждото месо и чили пастата се поставят в купа, а отгоре се чуква едно яйце. То се стяга веднага след като смесите съставките. Това специално зеле се съчетава много добре и със суши. Зелето кимчи е много вкусно и като специална съставка в сандвичи и хлебчета, като гарнитура на салати или с пикантно сирене. Кимчи се използва не само като гарнитура, но и като основа за пикантни супи. За подобна супа запържваме малко чесън и джинджифил. Добавяме кимчито и заливаме със зеленчуков или пилешки бульон. След това добавяме тофу, поръсваме с пролетен лук и сме готови. Още по-лесно е да приготвим типичното корейско предястие – палачинки с кимчи. За целта смесваме по-малко прясно мляко и повече кимчи и пролетен лук в обичайното тесто за палачинки и изпържваме всичко на гъста питка.